مک دونالدز در حال سرمایه گذاری بیشتر در چین

مک دونالدز در بیانیه ای اعلام کرد که این تجارت در چین از سپتامبر ۲۰۱۹ بیش از ۳۰ درصد رشد فروش داشته است. این در حالی است که این حرکت به شدت با روند غالب شرکت‌های چند ملیتی که به دلیل چالش‌های ژئوپلیتیکی و اقتصادی، سرمایه‌گذاری‌های خود را در چین عقب می‌اندازند یا حتی از بازار خارج می‌شوند، در تضاد است. قرارداد خرید ۲۸ درصد سهام شرکت سرمایه گذاری کارلایل در تجارت زنجیره ای برگر چین که شامل فروشگاه هایی در هنگ کنگ و ماکائو نیز می شود، باعث افزایش سهام شرکت مک دونالد به ۴۸ درصد خواهد شد.

گروه کارلایل شرکت خدمات مالی آمریکایی است، که در زمینه مبادلات سهام اختصاصی، سرمایه‌گذاری خطرپذیر و مدیریت سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات، مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری و نیز سرمایه‌گذاری در حوزه‌های صنایع دفاعی، هوافضا، مخابرات، خودروسازی، حمل‌ونقل، رسانه‌های گروهی، تولید انرژی‌های پایدار و تولید برق فعالیت می‌کند. همچنین کنسرسیومی به رهبری شرکت خوشه‌ای دولتی چین، CITIC، مالکیت کنترلی با ۵۲ درصد سهام را در اختیار دارد.

کریس کمپچینسکی، مدیرعامل مک‌دونالد روز دوشنبه در بیانیه‌ای اظهار داشت: ما معتقدیم با توجه به فرصت فوق‌العاده برای جذب افزایش تقاضا و بهره‌مندی بیشتر از پتانسیل بلندمدت بازار چین با سریع‌ترین رشد، در حال حاضر زمان بهتری برای ساده‌سازی ساختارمان وجود ندارد. شرایط مالی فاش نشده است، اما دو شخص مطلع از مفاد این معامله مدعی شدند که ارزش این معامله حدود ۶ میلیارد دلار است.

این بسیار بیشتر از ارزش گذاری آن در سال ۲۰۱۷ است، زمانی که مک دونالد موافقت کرد ۸۰ درصد از کسب و کار خود در چین را به CITIC ، بازوی سرمایه گذاری  CITIC Capital  که اکنون به عنوان شرکت تراستر کپیتال شناخته می شود و همچنین کارلایل تا ۱/۲ میلیارد دلار بفروشد. در آن زمان، شرکت آمریکایی می‌خواست بدون استفاده از سرمایه اش، توسعه سریع خود را در این کشور دنبال کند. با این حال، منابع مختلف قبلا گفته‌اند که ارزش آن کمتر از ارزشی بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار است که کارلایل و تراستار در مقطعی به دنبال آن بودند. این منابع مجاز به صحبت با رسانه ها در مورد این معامله نبودند و از معرفی آنها خودداری کردند. مک دونالد نیز از اظهار نظر در مورد رقم ارزش گذاری خودداریکرد. کارلایل نیز از اظهار نظر در این خصوص امتناع کرد.

اما فروش مک‌دونالد در چین از زمان شروع همه‌گیری کووید با مشکل جدی مواجه شده است. طبق برآورد Factset، این کشور حدود ۴ درصد از کل درآمد این غول رستوران های زنجیره ای را به خود اختصاص می دهد که ۸/۳ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است. کمپچینسکی در آخرین بیانیه خود در رابطه با گزارش درآمدی مک‌دونالد خاطرنشان کرد که بازار چین با «آهسته شدن شرایط اقتصاد کلان و احساسات پایین مصرف‌کننده از لحاظ تاریخی» دست و پنجه نرم می‌کند، اگرچه این شرکت زنجیره ای کماکان با تبلیغ همبرگرهای محبوب خود مشتریان بسیاری را در چین جذب می‌کند.

این شرکت در بیانیه ای اعلام کرد که تجارت چینی آن همچنین از سپتامبر ۲۰۱۹ بیش از ۳۰ درصد رشد فروش داشته است. جیم ساندرسون، تحلیلگر در Northcoast Research، می گوید: داشتن یک موقعیت سرمایه‌گذاری قوی‌تر باید به آنها (مک‌دونالد) انگیزه بهتری بدهد تا مطمئن شوند که رشدی که از آن بازار انتظار دارند اتفاق می‌افتد. به گفته منابع معتبر، برخلاف مک‌دونالد، تایسون فودز، تولیدکننده گوشت و غذاهای فرآوری‌شده آمریکایی نیز قصد دارد تجارت مرغ خود را در چین بفروشد. تایسون فودز شرکت آمریکایی چندملیتی مستقر در اسپرینگدیل، آرکانزاس است، که در حوزه کشاورزی، دامداری و صنایع غذایی فعالیت می‌کند.

همچنین سازنده کالاهای مصرفی بریتانیایی Reckitt Benckiser در سال ۲۰۲۱ تجارت شیر خشک و تغذیه کودک خود در چین را به شرکت سرمایه گذاری پریماورا کپیتال فروخت. رکیت بنکیزر یا رکیت شرکت کالاهای لوکس بریتانیایی و چندملیتی است، که در زمینه تولید و عرضه عمده محصولات بهداشتی و سلامتی فعالیت می‌کند. شرکت رکیت بنکیزر در سال ۱۸۱۴ راه‌اندازی شد و در حال حاضر دارای عملیات در ۶۰ کشور بوده و محصولاتش را در ۲۰۰ کشور جهان عرضه می‌نماید.

 

منبع:  www.cnn.com