وی با بیان اینکه محصولات این صنعت در گروه سه کالایی سازمان حمایت هستند و لذا تغییر قیمت‌ها راسا به عهده هر واحد تولید است، افزود: بعد از اجرای طرح شفاف‌سازی قیمت‌ها قیمت پت حدود ۴۰ درصد افزایش را تجربه کرد. وی پت را جزو مهم‌ترین ماده اولیه صنعت تولید آب معدنی دانست و افزود: قیمت پت ۵۰ درصد در نرخ آب معدنی تاثیر می‌گذارد. پیمان فروهر با بیان اینکه افزایش نرخ کرایه حمل‌ ونقل فشار مضاعفی بر تولیدکنندگان آب بسته‌بندی شده وارد کرده است، خاطرنشان کرد: آب معدنی کالایی سنگین، حجیم و ارزان است و بر اساس مجوز سازمان حمایت قیمت کرایه حمل اخیرا به صورت رسمی ۳۵ درصد افزایش یافت و این در حالی است که در عمل درصد افزایش کرایه حمل به‌صورت غیررسمی بالاتر از این رقم نیز خواهد بود. فروهر با اشاره به نرخ آب‌های معدنی در سال گذشته گفت: قیمت مصرف‌کننده یک بطری ۵/ ۱ لیتری سال گذشته قبل از اجرای طرح شفاف‌سازی ۶ هزار تومان و نیم لیتری ۴ هزار تومان بود. این فعال اقتصادی با بیان اینکه سود توزیع آب معدنی ۱۴درصد و همچنین سود فروش در خرده‌فروشی‌‌ها ۱۴درصد است، افزود: تولیدکنندگان در این صنعت تلاش کرده‌اند تا تغییرات قیمت محصولاتشان در سال‌جاری به گونه‌ای باشد که قیمت‌ها از قیمت مصرف‌کننده این محصولات در سال ۱۴۰۰ بالاتر نرود و صرفا در جهت جبران هزینه‌های تحمیل شده بر تولید انجام شود.

وی در پاسخ به این پرسش که مصرف‌کنندگان همچنان بعد از اجرای طرح شفاف‌سازی، آب معدنی نیم لیتری را ۴ تا ۴ هزار و ۵۰۰ تومان خریداری می‌کنند و این قیمت با کف قیمتی که شما اعلام کردید متفاوت است، تصریح کرد: واحدهای خرده‌فروشی در این بین تخلف می‌کنند. یکی از اشکالات بزرگ طرح شفاف‌سازی قیمت‌ها این بود که اگرچه تولیدکنندگان خود را ملزم به رعایت دستورالعمل‌های سازمان حمایت دانستند لکن خرده‌فروشان خود را موظف به رعایت ضوابط ندانسته و این محصولات را همچنان با نرخ سابق به ‌فروش می‌رسانند. فروهر ادامه داد: دستگاه‌های نظارتی تولیدکنندگان را مجبور به تمکین می‌کنند، اما در سطح خرده‌فروشی که دقیقا باید منافع این طرح به مردم می‌رسید نظارت‌ها کافی نبوده است. دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان آب‌های معدنی با بیان اینکه آب‌های لوکس به‌صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند، خاطر‌نشان کرد: ظرفیت این بازار محدود است و صرفا خریداران محدودی از طبقه اجتماعی خاصی اقدام به خرید این محصولات می‌کنند و لذا طبیعی است که این نوع آب‌های بسته‌بندی صرفا در فروشگاه‌های نوار شمالی پایتخت مشاهده شود.

وی با اشاره به احتمال کاهش ۱۵ تا ۲۰درصدی تولید آب معدنی تا پایان سال‌جاری گفت: در حال حاضر وارد دوره رونق فصلی آب بسته‌بندی‌شده در کشور شده‌ایم، اما واحدهای تولیدی از میزان فروش شکایت دارند. طبقه متوسط بیشترین خریداران آب معدنی هستند و از آنجا‌که این طبقه برای تهیه مایحتاج اولیه اولویت‌بندی خرید می‌کند لذا آب بسته‌بندی در شرایط سخت معیشتی مردم به آخرین گزینه آنها تبدیل می‌شود و به تدریج از سبد خرید خانوارها حذف می‌شود، از این‌رو تولیدکنندگان به شدت از کاهش قدرت خرید مردم متضرر می‌شوند. فروهر با بیان اینکه صادرات آب معدنی روندی کاهشی داشته است، افزود: رقبای منطقه‌ای به ویژه ترکیه حضور موفقی در این بازار دارند که یکی از دلایل آن تفاوت قیمت تمام‌شده آب‌های بسته‌بندی رقبای ما به دلیل نبود فشارهای مالی و بانکی مشابه آن چیزی است که در ایران وجود دارد و لذا از این‌رو بازار عراق و افغانستان را تحت تاثیر قرار دادند. سود تسهیلات که گاه به  ۳۰ درصد هم می‌رسد موجب افزایش قیمت تمام شده می‌شود و رقابت را تحت تاثیر قرار می‌دهد، البته کرایه حمل بالا و جنگ‌های منطقه‌ای نیز به کاهش صادرات دامن زده‌اند.

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند