اولین تفاهم‌نامه کارخانه‌های بخش خصوصی با دولت درخصوص کشت قراردادی دانه‌های روغنی میان جواد وفابخش معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی و ابوالحسن خلیلی مدیرعامل شرکت کشت و صنعت ماهیدشت کرمانشاه به منظور حمایت از کشاورزان کلزا کار امضا شد. بنا بر این گزارش در جلسه امضای این تفاهم‌نامه که با حضور روسای سازمان‌های جهاد کشاورزی کرمانشاه، کردستان و خوزستان، علیرضا مهاجر مجری طرح دانه‌های روغنی و همچنین اکبر سبقتی، دبیر انجمن صنفی صنایع روغن‌کشی ایران و امیر هوشنگ بیرشک، دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران برگزار شد، جواد وفابخش معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی طی سخنانی با بیان اینکه کشت قراردادی یک پروژه ملی و جزو برنامه‌های اولویت‌دار وزارت جهاد کشاورزی است، بیان کرد: کشت قراردادی در سطح کلان به نفع تولید داخل است و معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی پیگیر این موضوع است.

وفابخش ادامه داد: پس از گذشت چند هفته از اعلام آمادگی کارگروه‌ها، کشت قراردادی در استان‌های خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و سیستان‌وبلوچستان آغاز شده است. به گفته معاونت امور زراعت چند سالی است برای کشت قراردادی در محصول چغندرقند تدابیر خوبی اندیشیده شده و امیدواریم که کشت قراردادی در محصولاتی مانند کلزا، پنبه و سایر محصولات نیز انجام شود. او با بیان اینکه در حال حاضر کشت قراردادی دانه‌های روغنی با همکاری آستان قدس رضوی در حدود ۴۰ هزار هکتار در حال اجرا است، بیان کرد: در آینده‌ای نه چندان دور شاهد خوداتکایی در دانه‌های روغنی خواهیم بود. وفابخش با تاکید بر اینکه برای کشت قراردادی گندم دوروم نیز از سال گذشته فعالیت‌هایی انجام شده است، تصریح کرد: هم اکنون، در حال بررسی کشت قراردادی برای گندم نان هستیم. معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به ایجاد خط اعتباری از طریق بانک کشاورزی برای تامین نقدینگی صنایع روغن‌کشی، گفت: برای این منظور با بانک کشاورزی رایزنی‌هایی انجام خواهد شد. وفابخش با اشاره به اینکه مقیاس کشاورزی قراردادی در مقیاس ملی با محوریت استانی انجام می‌شود، تصریح کرد: باید برنامه‌ریزی زمان‌بندی عملیاتی برای استان‌ها به تفکیک محصولات کنجد، کلزا، گلرنگ و سایر محصولات روغنی ارائه شود و در صورت لزوم معاونت زراعت ورود خواهد کرد.

او در پایان با اشاره به اینکه فرهنگ‌سازی کشت قراردادی در محصول چغندرقند انجام‌شده است، بیان کرد: کشاورزانی که چغندرقند می‌کارند، قبل از کاشت از خرید محصولات خود مطمئن هستند و امیدواریم در سایر محصولات دانه‌های روغنی نیز شاهد این امر باشیم. در ادامه این جلسه ابوالحسن خلیلی مدیرعامل شرکت کشت و صنعت ماهیدشت کرمانشاه به‌عنوان بزرگ‌ترین کارخانه روغن‌کشی کشور گفت: حمایت از توسعه کشت دانه‌های روغنی تنها به مقوله خرید محدود نمی‌شود و بخش‌های نظیر تامین بذور مناسب، کود و سایر نهاده‌های موردنیاز کشاورزان دانه‌های روغنی را در بر می‌گیرد. او افزود: شرکت کشت و صنعت ماهیدشت کرمانشاه کار عقد قرارداد با کشاورزان برای کشت کلزا در ۶۲۰ هکتار از اراضی کرمانشاه و ۸۰ هکتار از اراضی کردستان را نهایی کرده است و در حال حاضر رایزنی برای همکاری و حمایت از کشاورزان دانه‌های روغنی در استان‌های خوزستان و ایلام نیز ادامه دارد. خلیلی افزود: سال گذشته حدود ۷۰ هزارتن دانه کلزا توسط شرکت ماهیدشت کرمانشاه از کلزا کاران سراسر کشور خریداری شده است که در صورت تامین نقدینگی مورد نیاز در فصل برداشت این رقم در سال آینده زراعی به حدود ۱۰۰ هزار تن افزایش خواهد یافت.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند