کوچ شرکت‌های ساختمانی به جنوب پایتخت

محمد شیری، شهردار منطقه ۱۵ در مورد وضعیت بافت فرسوده این منطقه با بیان اینکه منطقه ۱۵ دارای ۲۷۷۴ هکتار مساحت و ۷ ناحیه است، گفت: طبق آخرین بازنگری محدوده بافت‌های فرسوده، حدود ۲۷۰ هکتار از مساحت منطقه در محدوده بافت فرسوده قرار گرفته است و این حجم از فرسودگی در حالی است که طبق آخرین سرشماری رسمی در سال ۱۳۹۵ از ۶۴۱‌هزار نفر جمعیت ساکن در منطقه، حدود ۱۱۰‌هزار نفر در محدوده بافت فرسوده منطقه ساکن هستند.

وی با بیان اینکه از لحاظ مساحت بافت فرسوده این منطقه، رتبه ۵ را در بین مناطق ۲۲‌گانه دارد گفت: به ترتیب پس از مناطق ۱۴،۱۱،۱۰،۱۲، بیشترین بافت فرسوده را این منطقه داراست که البته یکی از ویژگی‌‌‌های اصلی بافت فرسوده این منطقه ریزدانگی شدید املاک است. به طوری که میانگین دانه‌‌‌بندی حدود ۸۰ مترمربع و شامل ۲۸‌هزار و ۲۶۴ پلاک فرسوده است که از این تعداد پلاک حدود ۳۲‌درصد تاکنون نوسازی شده است.

شیری با تاکید بر اینکه قالب بافت فرسوده منطقه در محدوده ناحیه یک تمرکز دارد که به همین منظور، شهرداری منطقه در راستای تسهیل و تسریع در نوسازی بافت فرسوده، سه دفتر توسعه محله در محدوده محلات شوش، مظاهری، طیب، ولیعصر (بی‌سیم)، اتابک و مینابی مستقر کرده است، در مورد برنامه‌‌‌های رفع این حجم از گستردگی بافت فرسوده گفت: حضور مدیریت نوسازی بافت فرسوده از چهار سال گذشته تاکنون در منطقه و پیگیری ویژه پروانه‌‌‌های صادره و پاسخگویی و رفع مشکلات شهروندان و وجود سه دفتر توسعه محله مستقر در محدوده بافت فرسوده؛ باعث شده در سال ۱۴۰۱ تعداد ۶۲۳ پلاک پس از ارائه تسهیلات و ضوابط ویژه بافت‌‌‌های فرسوده به صدور پروانه ساختمانی منجر شود و همچون در پنج سال گذشته بالاترین آمار نوسازی پلاکی در بین مناطق ۲۲‌گانه را منطقه ۱۵ داشته است.

وی ادامه داد: در سال ۱۴۰۱، این منطقه با همکاری سازمان نوسازی شهر تهران سه جلسه بررسی مشکلات و معضلات محدوده‌‌‌های بافت‌‌‌های فرسوده و ناکارآمد شهری به همراه بازدید میدانی را داشته است که حاصل آن صدور مصوبات لازم‌الاجرا بوده که اکنون در حال انجام است و تا حصول نتیجه نیز ادامه دارد که می‌توان به تعیین‌تکلیف املاک ریزدانه به جا مانده از طرح‌‌‌های شهری، بازگشایی معابر دارای معارض و... اشاره کرد تا شاهد رونقی دو‌چندان در سطح منطقه باشیم.

شهردار منطقه ۱۵ در پاسخ به این سوال که در موضوع بافت فرسوده چه برنامه‌هایی در دستور کار قرار داده‌اید و چه طرح‌‌‌هایی آغاز کرده‌اید؟ گفت: سعی کردیم موانع نوسازی املاک مانند تعریض عرض گذر، پهنه‌بندی نامناسب، بهسازی محیطی، تامین سرانه‌های خدماتی و... را در سطح محلات شناسایی کنیم و همچنین معتقدیم که در این منطقه رشد توامان نوسازی پلاکی و بهسازی محیطی، تنها روش برون‌رفت از مشکلات فرارو در محدوده‌های بافت فرسوده است.

وی در مورد وضعیت بافت ناپایدار منطقه نیز با تاکید بر اینکه معضلات و مشکلات محدوده‌های ناکارآمد شهری نیز در کنار بافت فرسوده مورد بررسی و آسیب‌شناسی قرار گرفته است افزود: وضعیت غیرایمن ساختمان‌های محدوده کوی گلها در محله کیانشهر شمالی، علت عقب‌ماندگی محور خاوران، مشکلات بازنگری پهنه‌بندی و سرانه‌های شهری محله مسعودیه از جمله موارد هستند.

شیری در مورد استقبال مردم از نوسازی در منطقه ۱۵ با تاکید بر اینکه منطقه ۱۵ از سال ۱۳۹۶ تاکنون بالاترین تعداد نوسازی پلاکی بافت فرسوده بین ۲۲ منطقه را داشته است، گفت: شهروندان ساکن محدوده‌های بافت فرسوده و ناکارآمد شهری در سال ۱۳۹۶ تعداد ۴۲۳ پلاک، سال ۱۳۹۷ تعداد ۵۴۱ پلاک، سال ۱۳۹۸ تعداد ۴۸۹ پلاک، سال ۱۳۹۹ تعداد ۶۰۲ پلاک، سال ۱۴۰۰ تعداد ۴۰۵ پلاک و در سال ۱۴۰۱ تعداد ۶۲۳ پلاک پروانه تخریب و نوسازی اخذ کردند که تعداد پروانه‌های ساختمانی صادره شهرداری منطقه ۱۵در سال ۱۴۰۱ تعداد ۲۲۳ فقره است که نسبت به بازه زمانی مشابه در سال ۱۴۰۰به میزان حدود ۷۷درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: بافت فرسوده حدود ۱۰‌درصد از مساحت منطقه را به خود اختصاص داده است، این در حالی است که حدود ۲۰‌درصد از کل پروانه‌‌‌های صادره منطقه در محدوده بافت فرسوده بوده و این موضوع نمایانگر عملکرد مثبت این منطقه در امر نوسازی بافت فرسوده و نشان‌دهنده سرعت بالای نوسازی در بافت فرسوده منطقه است.

وی به مشکلات و موانع موجود و پیش‌رو در محدوده بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری این منطقه اشاره کرد و گفت: با توجه به ویژگی ریز‌دانگی املاک منطقه و لزوم تجمیع جهت تخریب و نوسازی، در اغلب موارد ملاحظه می‌شود که تعدادی از املاک در تجمیع‌های پیشنهادی شرکت نکرده و امر تجمیع را مختل می‌کند و قانون هیچ‌گونه اجباری برای این گونه املاک در نظر نگرفته است که پیشنهاد می‌شود مانند اعمال ماده ۹ جهت املاک واقع در طرح‌های شهری، فرآیندی مشابه در این موارد اخذ و  به مناطق ابلاغ شود.

وی به عدم‌الزام سایر دستگاه‌‌‌های خدمات‌رسان همچون برق، آب و فاضلاب برای تکالیف مشخص‌شده در نوسازی بافت فرسوده اشاره کرد و گفت: ‌رفع نکردن مشکلات املاک قولنامه‌ای و مشاعی، عدم‌امکان صدور پروانه جهت برخی از کاربری‌‌‌های تثبیت‌شده و لزوم بازنگری آن در محدوده موصوف از مشکلات پیش روی نوسازی در این منطقه است و در کل پیشنهاد می‌شود در راستای رونق ساخت‌وساز و ارتقای کیفیت زندگی در محلات بافت فرسوده، سازندگان در ازای صدور پروانه ساختمانی در مناطق شمالی شهر تهران ملزم به ساخت‌وساز در مناطق جنوبی شهر شوند.