آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۱۰۸

 • سایپا بعد از «پراید» به کدام سو می‌رود؟

  علی غفوری: کمتر صنعتی در جهان به مانند خودروسازی، این اندازه تابع نوآوری، فناوری و مشتری‌مداری است به‌گونه‌ای که اگر یک خودروساز تنها ۵ سال دست از نوآوری و ارائه مدل‌های جدید بکشد ممکن است به‌کلی بازار را به رقبای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای واگذار کند. این اتفاق می‌توانست به سادگی درباره شرکت‌های خودروسازی کشور رخ دهد، اما تصمیم دولت‌ها مبنی بر ممنوعیت واردات یا دیوارهای بلند تعرفه مانع از سقوط خودروسازان دولتی شد. ممانعت از واردات خودرو این فرصت (یا فرصت‌سوزی) بی‌انتها را به دو گروه اصلی خودروسازی کشور داد تا از نعمت رقابت بی‌بهره بمانند. تولید محصول در بازارهای انحصاری به مرور شرکت‌های خودروساز را ضعیف کرد تا آنجا که پس از ۴ دهه نه صاحب فناوری کافی برای اتصال به بازارهای جهانی هستند و نه می‌توانند بدون کمک شرکت‌های خارجی روند تولید خود را حفظ کنند. زیان‌های انباشته و نارضایتی برخی مشتری‌ها هم که همچنان این صنعت را آزار می‌دهد. سایپا نیز از این قاعده مستثنی نیست. این شرکت به‌عنوان دومین خودروسازی کشور اکنون مدت‌ها است که درگیر دو مشکل کاهش تولید و افزایش زیان انباشته است در حالی که نوآوری‌های آن به اندازه مورد انتظار نبوده است.
 • مشاوره حقوقی؛ چراغ راه ثبت استارت‌آپ‏ها

  نازنین افتخار: هرچند که فرآیند ثبت شرکت برای هر فعال اقتصادی ضروری به نظر می‌آید، با این ‌حال بسیار معمول و رایج است که استارت‌آپ‌ها، برای ثبت شرکت تعلل کنند. با وجود اینکه در سال‌های اخیر کشور با فضای استارت‌آپی کم ‌و بیش آشنا شده و زمینه فعالیت برای این تیم‌ها هر روز بیشتر فراهم می‌شود؛ اما مساله ثبت شرکت از دغدغه‌های این گروه‌های نوآور بوده است. ثبت شرکت که یکی از فرآیندهای مهم و اساسی در فعالیت بازیگران اقتصادی به‌حساب می‌آید، در واقع به این تیم‌های استارت‌آپی رسمیت می‌بخشد.
 • دلایل عدم موفقیت مدیریت پسماند‏ در ایران

  دنیای اقتصاد: معضل زباله در ایران کی حل خواهد شد؟ این روزها به هر شهر کوچک و بزرگ یا هر روستا و آبادی که سر بزنید با مشکلی به نام مدیریت پسماند و زباله روبه‌رو هستند.
 • جنرال موتورز به رمز ارز‌ها بی‌علاقه‌است

  دنیای‌اقتصاد: جنرال موتورز برنامه‌ای برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین ندارد، اما مدیرعامل شرکت «ماری بارا» اظهار کرده این خودروساز به‌دقت نیازهای مشتریان را رصد می‌کند، این در حالی است که جنرال موتورز در حال ارزیابی این موضوع است که آیا استفاده از ارز رمزنگاری‌شده را در قبال فروش خودرو و هزینه خدمات خود قبول کند یا خیر.
 • خرده فروش انگلیسی زیر ذره‌بین

  دنیای ‌اقتصاد: شرکت تسکو، بزرگ‌ترین خرده‌فروشی مواد غذایی بریتانیا، منتظر یک رای تعیین‌کننده سهامداران در مجمع عمومی سالانه خود است. قرار است سهامداران تصمیم بگیرند آیا تسکو برای افزایش سهم محصولات سلامت از فروش خود، اهداف جدیدی را تعیین کند یا نه. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از رویترز، این گروه بزرگ سوپرمارکتی، نخستین شرکت از فهرست شرکت‌های فوتسی ۱۰۰ است که تعیین اهدافش برای ترویج زندگی سالم، به رای سرمایه‌گذاران منوط شده است. گروه «شیر اکشن» که مسوولیت هماهنگی این جنبش سرمایه‌گذاران را بر عهده دارد ضمن اعلام این خبر افزود: «با توجه به اینکه احتمال ابتلا به نوع سخت بیماری کرونا در افراد دچار چاقی مفرط سه برابر بیشتر از دیگران است، این پاندمی از ضرورت مبارزه با درجات شدید چاقی پرده برداشته است.»
 • تدوین طرح جامع طلا با تمرکز بر بخش‌های زنجیره

  دنیای‌اقتصاد: رئیس هیات عامل ایمیدرو بر تدوین طرح جامع طلا به عنوان یکی از طرح‌های اولویت دار ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، با تمرکز بر همه بخش‌های زنجیره (اکتشاف تا بازار) تاکید کرد. به گزارش روابط عمومی‌ایمیدرو، وجیه‌الله جعفری در جلسه پایش تدوین طرح جامع طلا با بیان این مطلب اظهار کرد: با توجه به ذخایر مناسب در حوزه طلا (۱۱ استان)، تدوین طرح جامع طلا به عنوان نقشه و سند بالادستی برای کشور از اهمیت بسیاری برخوردار است و بدون شک، اگر طرح جامع نداشته باشیم، همواره با چالش و سردرگمی‌مواجه خواهیم بود. وی افزود: در تدوین این طرح، از بخش‌خصوصی و تشکل‌ها کمک گرفته خواهد شد و نسبت به جذب حداکثری ذی‌نفعان اقدام خواهد شد.
 • همکاری پلیس و شرکت یوآیدی

  دنیای‌اقتصاد: در راستای طرح هوشمند‌سازی پلیس و برای رفع نیازهای فناورانه توسط محصولات تولید داخل، رویداد تبادل فناوری پلیس هوشمند توسط صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار شد. شرکت یوآیدی با پشتوانه اجرای احراز هویت سجام روی اپلیکیشن آپ و ۷۲۴ و احراز هویت سامانه ثنا در قوه قضائیه و با بیش از ۴۰ هزار احراز هویت در روز، با حضور در این مراسم، سرویس احراز هویت دیجیتال خود را برای رفع نیازهای فناورانه پلیس معرفی کرد.
 • تسمه‏ نقاله‏های «سهند» در رقابت با ترکیه و چین

  زهرا مجتهد: شرکت صنایع لاستیکی سهند پس از گذشت سه سال توانست رقبای ترکیه‌ای و چینی خود را به لحاظ رعایت استانداردهای کیفی پشت سر بگذارد. مدیر بازرگانی شرکت صنایع لاستیکی سهند با اشاره به مطلب فوق گفت: سال ۹۶ کل تناژ تولیدی سهند معادل ۱۱۰۰ تن و فروش ریالی این شرکت ۲۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بود. با روی کار آمدن تیم جدید در شرکت و اصلاح ساختاری از یکسو و همچنین فرصت به وجود آمده در زمان تحریم از سوی دیگر، سهند روند رو به رشدی پیدا کرد.
 • مبارزه با ویروس با دستگاه‌های تهویه مدرن

  دنیای‌اقتصاد: شیوع بیماری کرونا در ایران و سایر نقاط جهان یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی است که طی یک سال گذشته شاهد بودیم که تقریبا اکثر کسب و کارها را در کشورهای جهان دستخوش تغییر کرد. یک بخشی از کسب‌وکارها در این دوران از بین رفتند و برای یک بخشی از کسب و کارها نیز در دوره کرونا رونق بسیار خوبی ایجاد شد.
 • حادثه‌ای که ۷ میلیارد دلار آب خورد

  دنیای‌اقتصاد: دو سال پیش در یک منطقه معدنی برزیل که شرکت بزرگ واله مالک آن بود، براثر فروریختن یک سد بالغ‌ بر ۲۷۰ نفر جان باختند و خسارات زیادی به محیط‌زیست منطقه وارد شد. حالا شرکت معدنی واله پذیرفت که حدود ۷ میلیارد دلار به‌عنوان غرامت آن حادثه پرداخت کند. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از سی‌ان‌ان، رسانه‌های محلی برزیل اعلام کرده‌اند این توافق با دولت محلی استان میناس گرایس، بزرگ‌ترین توافق در تاریخ این کشور بوده است. دادگاه قضایی میناس گرایس که میانجیگری این توافق را بر عهده داشته است، مسوولیت تخصیص بودجه حاصل از این غرامت بین جوامع خسارت‌دیده، کمک‌های اضطراری و منابع برای حمل‌ونقل شهری منطقه را بر عهده خواهد داشت. در ژانویه سال ۲۰۱۹ یک سد که پساب‌های معدن سنگ‌آهن شرکت واله در شهر برومادینهو را در خود جای ‌داده بود، فروریخت.
 • کاهش سود غول فولادی کره‌جنوبی

  دنياى‌اقتصاد: سود عملیاتی فولادساز کره‌جنوبی (POSCO) در سال ٢٠٢٠ به میزان ٣٨درصد نسبت به سال قبل کاهش یافت. روابط عمومی این شرکت گفت: «در حالی که قیمت مواد اولیه افزایش یافت، ویروس کرونا باعث کاهش تقاضای فولاد شد.» طبق بیانیه شرکت، پنجمین فولادساز بزرگ جهان سود عملیاتی سال ٢٠٢٠ را ۴/ ۲ تریلیون وون (۱۵/ ۲ میلیارد دلار) اعلام کرد. در ادامه بیانیه آمده است: سود عملیاتی POSCO در سه ماه چهارم ٨٦٣ میلیارد وون (۴۲/ ۷۷۱ میلیون دلار) بوده است، حال آنکه متوسط تخمین قبلی تحلیلگران ٨٥٠ میلیارد وون بود. برای سال ٢٠٢١، POSCO پیش‌بینی کرده فروشی در حدود ۴/ ۵۹ تریلیون وون داشته باشد.
 • طرح توسعه‌ای جدید در راه است

  زهرا مجتهد: مدیر مالی شرکت نفت و گاز سرو ضمن انتقاد از برخورد سلیقه‌ای در خصوص اخذ بیمه و مالیات از شرکت‌های دانش‌بنیان بر اهمیت این موضوع در زمینه اشتغال‌زایی تاکید کرد. بیژن خسروی، مدیر مالی و اداری شرکت دانش‌بنیان نفت و گاز سرو ضمن اشاره به قانون عدم مکلف بودن شرکت‌های دانش‌بنیان به پرداخت بیمه و مالیات اشاره دارد، اظهار کرد: برای شرکت‌های دانش‌بنیان قانونی وجود دارد که در صورت انجام فعالیت بر پایه تعاریف دانش‌بنیان، از برخی پرداخت‌ها معاف هستند. وی با بیان اینکه فشار زیادی از سمت این دو مرجع برای گرفتن ارقام بالا از قراردادهای شرکت‌های دانش‌بنیان وارد می‌شود، گفت: با وجود اینکه نفت و گاز سرو در سال‌جاری برای بیش از ۲۶۰ نفر اشتغال‌زایی کرده است، اما سازمان‌های مربوط هیچ‌گونه همکاری در این زمینه با مجموعه ما نداشته‌اند. مدیر مالی شرکت نفت و گاز سرو یادآور شد: معاونت علمی ‌و فناوری ریاست جمهوری کاملا موافقت خود را در زمینه معافیت پرداخت سهم بیمه از سوی دانش‌بنیان‌ها اعلام کرده است، اما در نهایت این موضوع با اعمال تبصره‌ای از دستور اجرا در سازمان بیمه خارج می‌شود.
 • رونمایی از اتصال سامانه شمس بانک صادرات به زیرساخت «نماد»

  دنیای‌اقتصاد: در مراسمی با حضور مدیرعامل بانک صادرات و مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک سامانه شمس به زیرساخت نماد متصل شد و امکان امضای دیجیتال، احراز هویت غیرحضوری و ارائه انواع گواهی‌های الکترونیکی به صورت آنلاین برای نخستین بار در شبکه بانکی کشور در بانک صادرات فراهم شد.
 • بانک دی ۱۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرد

  دنیای‌اقتصاد: مانده تسهیلات اعطایی بانک‏ دی تا پایان دی امسال به بیش از ۱۷۸ هزار میلیارد ریال رسیده که نسبت به کل سال گذشته بیش از ۱۲۶ درصد رشد یافته است. به گزارش روابط عمومی بانک دی، تسهیلات اعطایی در مدت ۱۰ ماه امسال به ۳ هزار و ۳۶۸ فقره تسهیلات به مبلغ بیش از ۱۲ هزار میلیارد ریال به متقاضیان پرداخت شده است. بیشترین سهم از تسهیلات اعطایی در این مدت مربوط به عقد «مرابحه» با ۵۶/ ۶۴ درصد و تسهیلات «مشارکت مدنی» با ۲۸/ ۲۶ درصد بوده است. گفتنی است در یک سال گذشته پرداخت تسهیلات کوتاه‏مدت ارزان‏‏‏ قیمت مانند «دیدار دی»، «۲۴ ارزش آفرین»، «دی کارت اعتباری» و نیز «طرح اعتباری حمایت از کسب و کارهای آسیب‏دیده از کرونا» در کنار افزایش تعداد تسهیلات پرداختی به مشتریان در اولویت سیاست‏های اعتباری بانک دی قرار گرفته است.
 • برگزاری هفدهمین نمایشگاه تخصصی فرش دستباف

  دنیای‌اقتصاد: هفدهمین نمایشگاه تخصصی صنعت فرش دستباف با حضور جمعی از مسوولان استان و برترین تولیدکنندگان و فعالان حوزه این هنرصنعت در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی استان فارس شروع به کار کرد.
 • محصول تازه بیمه باران وارد بازار شد

  دنیای‌اقتصاد: در آستانه عید نوروز، بیمه باران به رسم نوآوری و ابتکار عمل از تازه‏ترین محصول خود به نام «ارمغان باران» رونمایی کرد تا همراهی خود را با فرهنگ کهن هدیه دادن در ایران ‏زمین نشان دهد. بیمه ارمغان باران که نوعی بیمه زندگی است، با دربرگرفتن ویژگی‏های متمایز بیمه‏ ترنم و با بسته‏بندی منحصربه‏فرد تلاش می‏کند جامعه هدف جدیدی را در صنعت بیمه مدنظر قرار دهد. ضمن اینکه یکی از مهم‏ترین کاربردهای ارمغان باران این است که سازمان‏ها و ادارات آن را جایگزین هدایایی کنند که چندان کاربردی نیستند و شاید تنها برای بخش کوچکی جذابیت داشته باشد؛ سازمان‏ها با اهدای ارمغان باران هم گام بزرگی در جهت توسعه فرهنگ آتیه‏اندوزی برمی‏دارند و هم هدیه هدفمندی را به رسم یادبود تقدیم مخاطبان خود می‏کنند. به همین دلیل است که در نخستین فاز، تنها سفارش گروهی آن فعال شده است. ارمغان باران، مدل سفارشی‏سازی‌شده‏ای از بیمه‏نامه‏های ترنم باران بدون برگشت حق‏ بیمه است که با بسته‏بندی، کاربرد و بازار هدف خاص و با ماهیت سرمایه‏گذاری ارائه شده است. این بیمه‏نامه که برای هدیه‏ دادن طراحی شده، با هدف توسعه فرهنگ سرمایه‏گذاری و آتیه‏اندوزی به بازار عرضه شده است و در نخستین مرحله شامل مبالغ حق بیمه ۵۰ هزار تومان، ۱۰۰ هزار تومان، ۲۰۰ هزار تومان و ۵۰۰ هزار تومان با روش پرداختی سه ماه یک‌بار می‏شود. مدت زمان این بیمه‏نامه پنج ساله است و سبد سرمایه‏گذاری آن با سود تضمینی ۱۰ درصد و سود مشارکت بدون محدودیت است که با سرمایه‏گذاری نزدیک به ۹۷ درصد از حق بیمه، تلاش کرده در شرایط کنونی پاسخ درخور صنعت بیمه به نیاز سرمایه‏گذاری اعضای جامعه باشد. به محض فعال‏سازی ارمغان توسط بیمه‏گذار، درخواست صدور آن در سامانه ثبت می‏شود و امکان تعریف مجزا یا یکسان بیمه‏گذار، بیمه‏شده و ذی‏نفع حیات بیمه‏نامه برای آن در نظر گرفته شده است.
 • برگزاری جشنواره بیمه ‏های زندگی سرمد

  دنیای‌اقتصاد: جشنواره فجرانه بیمه سرمد با هدف ترویج فرهنگ بیمه‏های زندگی در سطح کشور از ۱۸ بهمن ۹۹ تا ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ برگزار می‏شود. در طول برگزاری جشنواره فجرانه سرمد، تمامی مشتریانی که بیمه‏نامه عمر و سرمایه‏گذاری با حداقل حق بیمه ۲۰ میلیون ریال خریداری کنند، در قرعه‏کشی سکه‏های بهار آزادی و جوایز نقدی و غیرنقدی این جشنواره شرکت می‏کنند. در این جشنواره، پوشش تکمیلی ۳۲ بیماری خاص از جمله انواع سرطان، آنژیوگرافی، آنژیوپلاستی، دیابت، هپاتیت، نارسایی ریوی، نارسایی کبد و... ارائه می‏شود و پرداخت سرمایه امراض حداکثر ۵۰ درصد سرمایه فوت بیمه‌نامه و تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان خواهد بود. همچنین تمامی کسانی که در مدت این جشنواره، بیمه‏نامه زندگی خریداری کنند، بدون دریافت حق بیمه، تحت پوشش بیمه کرونای سرمد نیز قرار خواهند گرفت.
 • بیمه البرز برای بیمه‌نامه‏ های مسوولیت تخفیف می‏ دهد

  دنیای اقتصاد: شرکت بیمه البرز تخفیف‏های ویژه‏ای را برای بیمه‏نامه‏های مسوولیت به مشتریان خود ارائه می‏دهد. این شرکت برای بیمه‏های مسوولیت حرفه‏ای پیراپزشکان، کارفرماهای پروژه‏های ساختمانی،‏ عمرانی و خدماتی،‏ صنعتی و مسوولیت مدنی دارندگان آسانسور،‏ مسوولیت مدنی به تبع حریق، هیات مدیره ساختمان واحدهای مسکونی و مسوولیت حرفه‏ای مهندسان ناظر،‏ طراح، محاسب و مجری هر یک به میزان ۳۰ درصد و مسوولیت حرفه‌ای پزشکان ۱۵ درصد، تخفیف به بیمه‌گذاران جدید و تمدیدی ارائه می‏دهد. بر این اساس، متقاضیان می‏توانند تا پایان سال جاری با مراجعه به شعب و نمایندگی‏های بیمه البرز در سراسر کشور از این تخفیف‏های ویژه بهره‏مند شوند.
 • بیمه سامان، به دنبال حفظ ارزش سرمایه بیمه‌گذار

  دنیای اقتصاد: بیمه‌های عمر یونیت لینک شرکت بیمه سامان در سال آینده عرضه می‌شود. این بیمه‌نامه به واسطه عدم وابستگی مستقیم به «ریال» و چسبندگی به «یونیت»‌های سرمایه‌گذاری، به خوبی می‌تواند در مقابل کاهش ارزش پول ملی، مقاومت نشان داده و ارزش سرمایه بیمه‌گذار را حفظ کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر