آرشیو روزنامه شماره ۵۰۴۲ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۰۴۲

 • ارزانی سیمان؛ مانع تنوع تولید

  سیدسجاد موسوی: دهه ۸۰ اوج صدور مجوز احداث کارخانه‌های سیمان توسط دولت بود که به دنبال آن نیاز سالانه کشور تامین و رفته‌رفته صادرات سیمان آغاز شد، اما متاسفانه از نیمه دوم سال ۱۳۹۳ همزمان با آغاز رکود اقتصادی در کشور، صنعت ساختمان و پروژه‌های عمرانی نیز وارد رکودی سنگین شد که به تبع آن صنعت سیمان نیز بدترین سال‌های عمر خود را در سال ۱۳۹۴ تجربه کرد؛ به گونه‌ای که فعالان این صنعت برای فروش تولیدات خود دچار مشکل اساسی شده و با رقابت‌های منفی در بازار‌های داخلی و صادراتی سرمایه‌های کلانی که باید وارد صنعت می‌شد، به دست واسطه‌ها و دلال‌ها افتاد.
 • لزوم هدف‌گذاری برای توسعه صنعت برق

  زینب طاری: تولیدکنندگان برق یکی از اصلی‌ترین شریان‌های تامین برق پایدار کشور محسوب می‌شوند. واگذاری نیروگاه‌های دولتی در کنار جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای راه‌اندازی نیروگاه‌های جدید طی بیش از یک دهه گذشته، سهم این بخش را از ظرفیت تولید برق کشور به بیش از ۵۰ درصد رساند.
 • مقررات بازدارنده در مسیر جهش تولید

  سعیده نبی‌زاده: شرکت هدیش سبز پارسه که امروز به عنوان یکی از شرکت‌های تولید کننده تلویزیون در کشور شناخته می‌شود، فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ در حوزه فعالیت کشت‌های گلخانه‌ای و صنعتی کشاورزی آغاز کرد. این شرکت فعالیت‌های خود را در آن سال‌ها با تولید محصولاتی برای بازارهای جهانی آغاز کرد، اما از ابتدای سال ۱۳۹۱ به بعد این شرکت به تدریج از فعالیت‌های کشاورزی و صادرات محصولات کشاورزی خارج شد و قدم در عرصه تولید لوازم خانگی و انحصارا تلویزیون‌های هوشمند گذاشت و با دریافت جواز تاسیس و دریافت پروانه بهره‌برداری با ظرفیت یکصد هزار تلویزیون به تولید این محصول پرداخت. شرکت هدیش سبز پارسه در ابتدا با برندهایی مانند هیوندای کره و ‌هاردستون فعالیت خود را آغاز و محصولات هوشمند و سه بعدی خود را به بازار عرضه کرد.
 • ممنوعیت واردات و رشد قاچاق

  سلطان حسین فتاحی مدیرعامل شرکت امرسان
  در روزهای گذشته مطرح شدن موضوع واردات لوازم خانگی با وجود ممنوعیت واردات این محصولات، در میان مردم و شبکه‌های اجتماعی خبرساز شد و واکنش‌هایی برانگیخت. این موضوع در جریان حضور معاون سازمان گمرک در برنامه تهران ۲۰ به این شکل مطرح شد که تعداد زیادی کانتینر حاوی لوازم خانگی از یک برند خارجی در یکی از بنادر در آستانه ترخیص و ورود به بازار است و ارز تخصیص یافته برای این محموله نیز ارز نیمایی بوده و در واقع تخفیف در هزینه نیز داشته است.
 • مجمع عمومی بانک آینده به حد نصاب نرسید

  دنیای اقتصاد: مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده بانک آینده به دلیل محدودیت‌های مربوط به شرایط نامساعد ویروس کرونا به حد نصاب نرسید. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده بانک آینده که قرار بود دوم آذرماه ۱۳۹۹ برگزار شود با توجه به عدم حضور بیش از ۵۰ درصد سهامداران، به حد نصاب قانونی نرسید و برگزار نشد. بنا بر این گزارش دکتر مرادی، ریاست هیات‌مدیره و رئیس این مجمع، گفت: پس از بهبودی نسبی وضعیت کرونایی کشور و با اطلاع‌رسانی قبلی از طریق روزنامه‌های کثیرالانتشار بانک آینده، مجمع یادشده با اعمال ملاحظات مفاد ماده (۸۷) اصلاحیه قانون تجارت و ماده (۵۲) اساسنامه بانک برگزار خواهد شد.
 • برزیل پیشنهاد ۴ میلیارد دلاری واله را رد کرد

  دنیای اقتصاد: فرماندار ایالت میناس جرایس در برزیل پیشنهاد جبران خسارت حدود ۲۱ میلیارد رئالی معادل ۹۷/ ۳ میلیارد دلاری شرکت معدنی واله را رد کرد.
 • افزایش ۵۰ درصدی هزینه‌های شرکت‌های ترانزیتی

  رضا دهقان: شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی ستاره یاران زمین در سال ۱۳۷۶ در زمینه حمل‌ونقل بین‌المللی ثبت شده و در حال حاضر تعداد ۱۳۰ دستگاه کامیون ایرانی و خارجی را تحت پوشش دارد. این شرکت در حوزه‌های فورواردری و کریری فعالیت می‌کند و ماهانه ۱۵۰ تا۲۰۰ دستگاه کانتینر را به صورت ترانزیتی از بندرعباس به کشورهای افغانستان و پاکستان حمل می‌کند. بخش اعظم فعالیت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی ستاره یاران زمین در زمینه فورواردری به صورت جاده‌ای بوده و تنها بخش اندکی از فعالیت‌های شرکت به صورت ریلی است.
 • واگذاری برگزاری نمایشگاه‌های کرمان از طریق مزایده

  دنیای‌اقتصاد: مدیر عامل شرکت بین‌المللی نمایشگاهی جنوب‌شرق از واگذاری نمایشگاه‌های سایت بین‌المللی جنوب‌شرق کرمان از طریق مزایده به منظور جلوگیری از تضییع حقوق مجریان واجد شرایط خبر داد.
 • تاثیر تعطیلی ۲ هفته‌ای بر کاهش قیمت ماهی

  دنیای اقتصاد: با توجه به تعطیلی ۲هفته‌ای و کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی خرید رستوران‌ها، قیمت گوشت و مرغ کاهش خواهد یافت که این امر به سبب سود پایین تولیدکننده و عدم‌حمایت از پرورش‌دهندگان، آسیب جدی به تولیدکنندگان وارد می‌کند و بسیاری از تولیدکنندگان دچار ورشکستگی خواهند شد.
 • تولید و توزیع «محصولات پگاه» با رعایت کامل پروتکل‌ها

  دنیای اقتصاد: شرکت صنایع شیر ایران (پگاه)، در پی د‌ستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا، مراقبت‌های بهداشتی خود در حوزه تولید، توزیع و ناوگان حمل‌ونقل را تشدید و پایش روزانه سلامت نیروهای انسانی توزیع‌کننده و محصولات پگاه را اجرایی می‌کند.
 • سهم ۵/ ۱۳درصدی فولاد خوزستان در تولید فولاد

  دنیای‌اقتصاد: کشورما با تاکید بر صادرات غیرنفتی، برخی صنایع را در اولویت کار خود قرار داده است؛ یکی از این صنایع قابل اتکا برای ارزآوری می‌تواند صنعت فولاد باشد. در حقیقت یکی از چشم‌اندازهای بلندمدتی که برای صنعت فولاد در نظر گرفته شده، توسعه صادرات است.
 • تولید آبان پتروشیمی شهید تندگویان از مرز ۱۰۷ هزار تن گذشت

  دنیای اقتصاد: همزمان با اجرای چندین طرح رفع تنگنا‌های تولید و تعمیراتی در آبان ماه امسال، با تولید بیش از ۱۰۷ هزار تن محصول، ۱۰۴ درصد برنامه‌های تولیدی پتروشیمی شهید تندگویان محقق شد. بر این اساس طی ماه گذشته تولید در زنجیره پلی‌اتیلن ترفتالات این پتروشیمی از مرز ۱۰۷ هزار تن عبور کرد و پیش‌بینی می‌شود در چهارماه باقی‌مانده سال این روند تولید تداوم داشته باشد.
 • دلایل نوسان قیمت اوراق مسکن

  دنیای اقتصاد: رئیس اداره کل سازمان و روش‌های بانک مسکن علت نوسان‌های اخیر قیمت اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن را به مکانیزم عرضه و تقاضا در بازار معاملات اوراق، به عنوان بخشی از بازار سرمایه، نسبت داد. پیش‌تر نیز کارشناسان بانک مسکن علت گرانی اوراق را سفته‌بازی برخی دلال‌ها برای کسب سود بیشتر عنوان کردند. متوسط قیمت اوراق به ۷۵ هزار تومان رسیده است که برای هر برگ ۵۰۰ هزار تومانی باید به صورت میانگین این مبلغ پرداخت شود. همچنین همان گونه که محمود یوسفی تشریح کرده گرانی اوراق باید به توازن نداشتن عرضه و تقاضا مربوط باشد که در حال حاضر هیچ تغییری در قسمت عرضه ایجاد نشده و حتی در برخی موارد عرضه اوراق بیشتر بوده است.
 • ویژگی‌های نسخه جدید بانکداری الکترونیکی بانک رفاه اعلام شد

  دنیای‌اقتصاد: ویژگی‌های نسخه‌های جدید موبایل بانک و بانکداری الکترونیک بانک رفاه کارگران شامل ثبت عملیات دوره‌ای، پرداخت شناسه‌دار برای افراد حقیقی، مدیریت ارسال پیامک، برداشت بدون کارت و پایا دوره‌ای است.
 • فروش اولین محموله صادراتی گاز بیدبلند

  دنیای اقتصاد: شرکت پالایش گاز بیدبلند اولین محموله صادراتی خود را به تناژ ۳۰ هزار تن به فروش رساند. بیدبلند خلیج فارس به عنوان بزرگ‌ترین طرح گازی غرب آسیا با سرمایه‌گذاری ۳/ ۴ میلیارد دلار، اکنون در مرحله بهره‌برداری قرار گرفته و در آینده بسیار نزدیک به طور رسمی افتتاح می‌شود. پالایش گاز بیدبلند خلیج‌فارس در صورت رسیدن به ظرفیت خوراک ۱۰۰ درصدی، سالانه حدود ۷۰۰ میلیون دلار برای کشور درآمدزایی خواهد داشت. هدف از احداث این پالایشگاه که هلدینگ خلیج‌فارس سهامدار ۶۶/ ۹۹ درصدی آن است، تامین خوراک واحدهای شرکت‌های زیرمجموعه است. این پالایشگاه به عنوان بزرگ‌ترین پالایشگاه گازی کشور، افتتاح خواهد شد.
 • دو خبر مهم از سیمانی‌ها

  دنیای‌اقتصاد: طی روزهای اخیر تکذیب افزایش قیمت سیمان و ثبت رکورد جدید صادرات توسط سیمان آبیک از مهم‌ترین اخبار صنعت سیمان بود. دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در مورد خبر افزایش قیمت سیمان اظهار کرد: قیمت سیمان افزایش پیدا نکرده و خبری که در مورد افزایش قیمت سیمان منتشر شده اشتباه است.
 • رونمایی از بزرگ‌ترین مجموعه لگو

  دنیای اقتصاد: مجموعه جدید بازی لگو، بزرگ‌ترین مجموعه لگو است که تاکنون تولیدشده است و برای نخستین بار رونمایی خواهد شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر