آرشیو روزنامه شماره ۴۹۸۸ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۴۹۸۸

 • واگذاری شهرک‌های کشاورزی به سرمایه‌گذاران جدید

  دنیای اقتصاد: براساس آمارها تاکنون ۲۹۷ شهرک دولتی و خصوصی با سطحی حدود ۴۳ هزار هکتار به ثبت رسیده است. در راستای واگذاری شهرک‌های آماده واگذاری، فراخوانی برای سرمایه‌گذاری در این شهرک‌ها منتشر شده است که متقاضیان می‌توانند برای سرمایه‌گذاری در شهرک‌های کشاورزی به پرتال شهرک‌های کشاورزی یا به وب‌سایت‌های وزارت جهادکشاورزی استانی مراجعه و درخواست خود را ثبت کنند. از ابتدای اجرای طرح توسعه شهرک‌های کشاورزی تاکنون، ۷ هزار و ۲۰۰ هکتار از شهرک‌های کشاورزی به متقاضیان واگذار شده که عمده آن طی دو سال گذشته صورت گرفته است. در همین راستا مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی گفت: شرکت شهرک‌های کشاورزی براساس وظایفی که دارند برنامه توسعه شهرک‌های کشاورزی در سه حوزه گلخانه‌ها، دام و طیور و آبزیان را در سراسر کشور آغاز کرده که مورد استقبال فعالان و سرمایه‌گذاران کشاورزی قرار گرفته است. علی‌اشرف منصوری معتقد است: شرکت شهرک‌های کشاورزی در راستای تامین امنیت غذایی، رونق تولید، ایجاد اشتغال پایدار، بهره‌وری از منابع آب‌وخاک، توسعه صادرات و ارزآوری با بهره‌گیری از منابع و امکانات کشور و جذب سرمایه‌های بخش کشاورزی تلاش می‌کند. متن زیر ماحصل گفت‌وگوی ما با مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی است.
 • دولت برای نیروگاه‌های جدید منابع مالی تعریف کند

  زینب طاری: تولیدکنندگان برق این روزها با چالش‌های متعددی مواجه‌ هستند که فعالیت‌های اقتصادی‌ آنها را تحت‌الشعاع قرار داده است. عدم‌وصول مطالبات، نبود نقدینگی کافی برای توسعه و رشد نیروگاه‌های قدیمی و جدید، مشکلات مربوط به وام‌های اخذشده از سوی صندوق توسعه ملی و... بخشی از مشکلات فعالان این صنعت استراتژیک به‌شمار می‌روند. محسن امیری، مدیرعامل شرکت گروه برق و انرژی صبا (وابسته به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی) معتقد است: نیروگاه‌های بخش‌خصوصی به‌دلیل مطالباتی که از وزارت نیرو دارند، هر سال شرایط سخت‌تری را متحمل می‌شوند. مهم‌ترین سختی از نگاه او عدم‌تامین نقدینگی کافی و روش‌های ناکارآمدی است که برای این فرآیند از سوی سیاست‌گذاران تعبیه شده است. به اعتقاد امیری، دولت اگر می‌خواهد سالیانه ۳ تا ۵ هزار مگاوات نیروگاه جدید در کشور احداث شود، باید یکسری منابع درآمدی تعریف کند. یکی از روش‌های تامین منابع درآمدی، صندوق توسعه ملی است که البته تولیدکنندگان برق را با مشکلات عدیده مواجه کرده است. «دنیای‌اقتصاد» در گفت‌وگو با مدیرعامل شرکت گروه برق و انرژی صبا از حال و هوای این روزهای تولیدکنندگان برق و مهم‌ترین مسائل روز آن پرسیده که در ادامه می‌خوانید.
 • فرهنگ‌سازی؛ گام اول برای مدیریت پسماند

  دنیای‌اقتصاد: رشد شهرنشینی و بهبود استانداردهای زندگی و تغییر الگوی مصرف در ۷۰ سال اخیر در تهران، باعث شده سالانه مقدار زیادی زباله تولید شود. به دلیل افزایش جمعیت شهری و تغییر الگوی مصرف مردم و به عبارتی افزایش مصرف، این میزان همواره رو به افزایش بوده است.
 • آفت قیمت‌گذاری در صنعت فولاد

  سیدسجاد موسوی: بسیاری از اقتصاددانان و تحلیلگران بازار بر این باورند که یکی از اصلی‌ترین راه‌‌حل‌های مشکلات اقتصادی کشور ایجاد اقتصاد آزاد و بهره‌گیری از آن است. در این اقتصاد قیمت‌ها توسط عرضه و تقاضا و عوامل بازار تعیین می‌شود و به همین دلیل تولید‌کنندگان برای ارتقای کیفی محصولاتشان و افزایش قدرت رقابت در بازار تلاش می‌کنند و همین مساله به بهبود کیفی محصولات و کاهش قیمت آنها کمک می‌کند. شایان ذکر است در چنین شرایطی اقتصاد بسیار شفاف عمل می کند و این مساله به ارتقای راندمان آن کمک می‌کند. اگر با بخش‌خصوصی در رابطه با مشکلات آنها در حوزه تولید و صادرات صحبت کنیم، تقریبا در یک نکته اتفاق نظر وجود دارد و آن هم عدم دخالت دولت در بازار است. اتفاقی که در صورت تحقق می‌تواند ضمن جلوگیری از ایجاد رانت، شرایط را به سمت کیفی‌سازی پیش ببرد.
 • گام مهم بانک صادرات در خروج از بنگاه‌داری

  دنیای اقتصاد: عرضه اولیه سهام شرکت سرمایه‌‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات از روز یکشنبه هفته آینده انجام می‌گیرد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» سهام این شرکت با نماد «وسپهر» روز شنبه معارفه می‌شود و ۶ میلیارد سهم آن معادل ٢٠ درصد، روز یکشنبه ۳۰ شهریور ١٣٩٩ در بازار فرابورس عرضه اولیه خواهد شد.به گفته احمد فاضلی، معاون مالی بانک صادرات ایران با عرضه سهام شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات، درواقع بانک صادرات ایران گام موثری در خروج از بنگاه‌داری برداشته است.
 • هزینه سفر؛ دغدغه اصلی گردشگران

  دنیای اقتصاد: بسیاری از مردم با توجه به گذشت ۷ ماه از شیوع کرونا در ایران، به این آگاهی رسیده اند که برای انجام کارهای ضروری‌ چگونه از خودشان محافظت کنند و اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی تا چه حد در جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا موثر است. با این حال همچنان شاهد تغییراتی در رویکرد مردم نسبت به انجام سفر هستیم. طبق تازه‌ترین بررسی‌های تیم بازاریابی اسنپ‌تریپ، بیشترین دغدغه افراد برای انجام سفر در دوران کرونا مشکلات اقتصادی بوده و نگرانی از رعایت نشدن پروتکل‌های بهداشتی پس از دغدغه اقتصادی در جایگاه‌ بعدی قرار دارد. بر اساس تحقیقات کارشناسان این مجموعه، کاربران در شرایط شیوع کرونا از یک سو برای سفرهای خود اقامت در هتل‌ها را بیش از اقامتگاه‌ و ویلا ترجیح داده و همچنین استقبال مردم از سفر با هواپیما نسبت به قطار و اتوبوس بیشتر است. به همین منظور، با توجه به اینکه این روزها بسیاری از افراد به منظور کار، درمان، تحصیل و یا سایر موارد ضروری ناچار به انجام سفر هستند، مجموعه اسنپ تریپ‌ در تلاش است، با اقدامات جدید خود بر پایه نتایج تحقیقات چند ماهه در بازار گردشگری، خدمات ویژه‌ای را برای خرید بلیت هواپیما، مطابق با نیاز و اولویت‌های مردم برای سفر در دوران کرونا ارائه داده و از این پس کاربران اسنپ تریپ می توانند بلیت هواپیما را از طریق این سوپراپلیکیشن ارزان‌تر از سایر تامین‌کننده‌ها تهیه کنند و سفرهای مقرون به صرفه تری را انجام دهند.
 • تغییرات قیمت ارز؛ مشکل تولید‌کنندگان خودروهای سنگین

  رضا دهقان: شرکت پیشرو دیزل آسیا از سال ۸۵ وارد عرصه تولید انبوه اتوبوس شهری شده و تاکنون نزدیک به ۳ هزار دستگاه اتوبوس، مینی‌بوس و میدل باس تولید این شرکت درحال تردد در کشور است. فاز توسعه این شرکت در فضایی بالغ بر ۵۰۰ هزار مترمربع و ۱۲۰ هزار متر مربع سالن تولید درحال انجام بوده و در سه ماه آینده نزدیک به هزار متر سالن آن به بهره‌برداری خواهد رسید. ایرج رحیمی، معاون بازرگانی شرکت پیشرو دیزل آسیا می‌گوید: در پروژه بازسازی اتوبوس با شهرداری چند شهر مشغول به‌کار هستیم.
 • بیمه البرز ۷۰ درصد سود بین سهامداران تقسیم کرد

  دنیای‌اقتصاد: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت بیمه البرز با حضور مدیرعامل، اعضای هیات‌مدیره و جمعی از سهامداران این شرکت و نمایندگان نهادهای نظارتی از بیمه مرکزی،‌ سازمان بورس و اوراق بهادار و سازمان حسابرسی با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد. در مجمع عمومی عادی سالیانه این شرکت که به ریاست محسن پورکیانی مدیرعامل و نایب رئیس هیات‌مدیره بیمه البرز و با حضور ۸۲ درصد از سهامداران برگزار شد، به ازای هر سهم ۲۰۰ ریال سود بین سهامداران تقسیم شد.
 • شکستن رکورد تولید محصولات در شیمی بافت

  مدیرعامل پتروشیمی شیمی بافت از شکستن رکورد تولید محصولات MTBE و MEK در شش ماه نخست امسال خبر داد. سیدمحسن شمس در نشستی با حضور مخدومی مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) در محل کارخانه پتروشیمی شیمی بافت،ضمن معرفی شرکت و محصولات آن گزارش عملکرد ۶ ماهه این شرکت را ارائه و اظهار کرد: در شش ماه نخست سال تولید محصول(MTBE) با رشد ۱۸ درصدی همراه بوده و برای اولین‌بار از بدو راه‌اندازی تاکنون تولید معادل ظرفیت اسمی ۴۵ هزار تن در شش ماه محقق شد؛ همچنین محصول (MEK) ۲۱ درصد بالاتر از ظرفیت اسمی و ۲۹ درصد بیش از مدت مذکور به میزان ۱۸۱۵ تن تولید شد.
 • پلوتون در مسیر کاهش قیمت

  دنیای‌اقتصاد: شرکت آمریکایی پلوتون که درزمینه تولید تجهیزات ورزشی با فناوری نوین و البته گران‌قیمت فعالیت می‌کند به دنبال آن است تا استفاده از تجهیزات خود را مقرون به‌صرفه‌تر کند تا مشتریان بیشتری بتوانند از این محصولات استفاده کنند.
 • آرامکو، با ارزش‌ترین شرکت جهان شد

  دنیای‌اقتصاد: شرکت آرامکو، غول نفتی عربستان، توانست بار دیگر لقب با ارزش‌ترین شرکت جهان را از شرکت اپل، غول فناوری آمریکا برباید و به خود اختصاص دهد.
 • زباله بدهید کالا تحویل بگیرید

  دنیای‌اقتصاد: چندی پیش اولین «هایپرمارکت پسماند خشک» در یکی از مناطق جنوبی شهر تهران افتتاح شد. آمارها نشان می‌دهد ۴۰ درصد پسماندهای تولیدی شهروندان را پسماندهای خشک تشکیل می‌دهد که با توجه به پیامدهای منفی زیست‌محیطی آنها تلاش شهرداری تهران در برنامه سوم توسعه شهری، تفکیک از مبدأ با هدف تسریع در فرآیند بازیافت و افزایش تفکیک پسماندهای بهداشتی بوده است. مدل کارکردی‌ هایپرمارکت پسماند خشک در گفت‌وگوی «دنیای اقتصاد» با صدرالدین علیپور مدیر عامل سازمان پسماند شهرداری تهران مورد بررسی قرار گرفته است که در ادامه می‌آید:
 • فناوری سنگ مصنوعی در پروژه‌شرکت سرمایه‌گذاری مسکن شمال غرب

  دنیای‌اقتصاد: در دنیای مدرن امروز که مدام درحال تغییر و تحول است شاهد ساخت مصالح ساختمانی با استفاده از آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا هستیم. متریالی که هم‌اکنون در سراسر دنیا ساخته می‌شوند تابع علم و تکنولوژی هستند و از قابلیت‌ها و مزایایی برخوردارند که مصالح قدیمی فاقد آن هستند؛ متریال جدید همان متریال قدیمی هستند که دستخوش تغییر و تحول شده‌اند. آنها نه‌تنها ازنظر مواد تشکیل‌دهنده بلکه ازنظر ظاهر و کاربرد نیز متفاوت شده‌اند. مصالحی که درگذشته مورد استفاده قرار می‌گرفتند ویژگی‌ها و مزایای محدودی داشتند و به‌مرور زمان کیفیت اولیه خود را از دست‌ داده و با فرسوده‌شدن منجر به کاهش عمر بنا می‌شدند؛ اما امروزه در حوزه ساخت‌وساز متریال جدیدی به بازار عرضه می‌شوند که با تنوع بسیار بالای خود به نیاز مشتریان پاسخ می‌دهند.
 • وام خرید مسکن از فروشنده به خریدار قابل انتقال است

  دنیای‌اقتصاد: پس از افزایش تسهیلات خرید مسکن به ۱۰۰ میلیون تومان از دی سال گذشته یکی از سوالاتی که مدنظر برخی از متقاضیان است امکان انتقال تسهیلات به خریدار جدید است. بانک مسکن اعلام کرده که همواره با تسویه ۱۰ درصد از مانده بدهی، امکان انتقال وام از فروشنده به خریدار ملک وجود دارد. اما در عین حال براساس طرحی که درحال‌حاضر بانک مسکن ارائه داده است، می‌توان تسهیلات را بدون پرداخت هیچ پولی به خریدار انتقال داد. دی سال گذشته تسهیلات از ۶۰ میلیون تومان به ۱۰۰ میلیون تومان برای هر فرد افزایش یافت. متقاضیان انفرادی در مراکز استان‌ها و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر نیز از امکان دریافت تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی برخوردارند و متقاضیان سایر شهرها نیز می‌توانند تا سقف ۶۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن در ازای خرید اوراق «تسه» دریافت کنند.
 • در ۵ ماه نخست ۹۹ نخلک خوش درخشید

  دنیای‌اقتصاد: در ۵ ماهه نخست سال ۹۹ عملیات احداث کارخانه جدید فرآوری ۱۸۰۰‌تنی نخلک با پیشرفت فیزیکی بیش از‌۹۰‌درصدی نصب تجهیزات و ماشین‌آلات صورت گرفت و به‌زودی شاهد افتتاح و راه‌اندازی این کارخانه با اشتغال مستقیم حداقل ۱۵ نفر نیروی کار خواهیم بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر