عباسهاشمی copy

میانگین عمق ساخت داخل در صنعت لوازم خانگی ۶۵‌درصد است. در سال‌جاری برای رسیدن به تولید ۲۰ میلیون دستگاه لوازم خانگی بزرگ و کوچک هدف‌‌گذاری شده است، اما رسیدن به این هدف نیازمند الزاماتی است. در حال حاضر حدود ۱۳۵۰ تولیدکننده بزرگ و کوچک لوازم خانگی در سامانه آماری وزارت صمت ثبت شده است که با وجود رشد و توسعه صنعت لوازم خانگی در کشور، تولیدکنندگان این صنعت با مشکلات زیادی دست‌‌به‌‌گریبان هستند، از همین رو معتقدم دولت با بسته‌‌های حمایتی در تولید و صادرات می‌تواند به بخش خصوصی و تولیدکنندگان در جهش تولید، رفع موانع تولید و گسترش صادرات کمک کند. عدم‌اطمینان تولیدکنندگان از استمرار تامین مواد اولیه مانند مس، فولاد، مواد پتروشیمی و آلومینیوم، تغییرات نرخ ارز، مسائل مالیاتی، تورم سالانه، افزایش هزینه خدمات پیمانکاران موجب افزایش هزینه‌‌های تولید شده و از سوی دیگر قیمت‌های دستوری، تامین مالی بنگاه‌‌ها و حضور ۳۵ درصدی ورود کالای قاچاق به بازار لوازم خانگی کشور، از مشکلات عمده صنعت لوازم خانگی کشور است.

یکی از موانعی که تولید داخل را با چالش و تنگنا مواجه کرده، قاچاق گسترده کالا به کشور است که در طول سال‌های اخیر تولید ملی را هدف قرار داده است. در این بین پیکره صنعت لوازم خانگی نیز بیشترین ضربه را از این موضوع به خود دید؛ در واقع جولان انواع کالاها و محصولات فاقد اصالت و افزایش قاچاق چه از منظر محصولات نهایی و چه اجزا و قطعات از جمله موانع جدی در بازار داخلی هستند که به رکود تولید داخلی دامن‌‌زده است.

آمارهای گمرک از صادرات لوازم خانگی در 6‌‌‌‌‌‌ماه نخست سال ۱۴۰۲ نشان می‌دهد از رقم ۲۰۵ میلیون دلار صادرات لوازم خانگی حدود 8.6 میلیون دلار به اجزا و قطعات لوازم خانگی، ۶۷ میلیون دلار ظروف و لوازم آشپزخانه، ۹۸ میلیون دلار لوازم خانگی انرژی‌‌‌‌‌‌بر بزرگ، 2میلیون دلار لوازم خانگی انرژی‌‌‌‌‌‌بر کوچک، ۲۷ میلیون دلار مبلمان اداری و خانگی و 1.5 میلیون دلار نیز به سایر لوازم خانگی مربوط بوده است. صادرات پایدار لوازم‌‌ خانگی الزاماتی دارد که از آن جمله حمایت دستگاه‌‌های ذی‌ربط و پرهیز از عملکرد جزیره‌‌ای و به‌‌تبع آن اقدامات هماهنگ ملی، تقویت برندها، تعمیق ساخت داخل محصولات و مهم‌تر از همه اینها رفع مشکل تعهد ارزی‌‌ است.