نامی با بیان اینکه متاسفانه مصرف سرانه پوشاک در کشور کاهش پیدا کرده است گفت: پوشاک یک کالای بسیار قاچاق‌پذیر است، زمانی که واردات پوشاک آزاد بود کالا به وفور به‌صورت قاچاق وارد می‌شد و اکنون که واردات پوشاک ممنوع است نیز به وفور این کالا به‌صورت قاچاق وارد و در بازارهای داخلی عرضه می‌شود.

وی افزود: متاسفانه ستاد مبارزه با قاچاق کالا نظارت کافی در این زمینه ندارد و به عبارت بهتر، مبارزه با قاچاق در سال‌های اخیر در کشور مغفول واقع شده است. نامی با اشاره به اینکه بحث صادرات به دلیل مسائل تحریمی مشکلات خاص خود را دارد گفت: تحریم‌ها تبادلات مالی و بانکی را به شدت سخت کرده است.

وی اضافه کرد: صادرات پوشاک در سال گذشته در کشور ۱۱۳ میلیون دلار بوده است، این میزان صادرات در مقایسه با بسیاری از کشورهایی که در حوزه پوشاک در حال سرمایه‌گذاری هستند و هدف صادراتی دارند، خیلی کم است.

نایب رئیس اتحادیه تولید و صادرات محصولات نساجی و پوشاک گفت: عمده صادرات پوشاک ایران به کشورهای همسایه از جمله عراق، افغانستان، آسیای میانه و کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس است.

نامی افزود: در سه تا چهار سال گذشته به دلیل مشکلات و مسائل تحریمی، واردات اقلام بسیار زیادی از جمله پوشاک به داخل کشور با هدف مدیریت و صرفه‌جویی در منابع ارزی ممنوع اعلام شد.

وی اضافه کرد: تکیه بیشتر به محصولات و تولیدات داخلی موجب شد میزان تولید پوشاک در این مدت ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش پیدا کند.

نامی گفت: هم‌اکنون ۱۰۰ هزار واحد صنفی و ۸ هزار واحد صنعتی در حوزه صنعت نساجی و پوشاک کشور مشغول به کار هستند و یک میلیون نفر به‌صورت مستقیم در صنعت نساجی و پوشاک کشور فعالیت دارند.

وی اضافه کرد: هم‌اکنون آمار دقیقی از فعالیت واحدهای بدون مجوز پوشاک در کشور در دسترس نیست، ضمن اینکه آمار همین واحدهای صنفی که اعلام می‌شود، به‌صورت تقریبی است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند