کارشناس ارزیابی کیفیت خدمات تاسیسات گردشگری کشور در گفت‌وگو با خبرنگار «دنیای اقتصاد» اظهار کرد: گردشگری بالفطره ماهیت استارت‌آپی ندارد و یک هویت تاریخی و دیرینه دارد که امروزه در حوزه خدماتی و رفاهی به یک صنعت تبدیل شده و متاسفانه ایران نسبت به دنیا در صنایع در حال شکل‌گیری و توسعه رشد چندانی نداشته است و به تازگی سوار بر این مرکب شده و در حال طی کردن مسیر هستیم. نکته مهم حوزه گردشگری و استارت‌آپ‌هایی که در حال حاضر در عناوین مختلف ورود کرده و موجب تحول می‌شوند این است که گردش مبتنی بر تحول بوده و اگر گردشگری را ثابت نگه داریم هیچ ارزش افزوده‌ای خلق نمی‌کند و زمانی این ارزش افزوده ایجاد می‌شود که در این حوزه نوآوری را به کار گیریم و به نوعی مدیریت تجربه را در دستور کار قرار دهیم که این موضوع نیز مبتنی بر ایده‌های نو، خلاقیت،‌ دیدگاه‌های جدی و استفاده از ابزارهای جدید در راستای تحول در ساختار سنتی سفر است.

گردشگری خلاقانه از مهم‌ترین رویکردهای صنعت سفر است

سید‌فرخ میرشاهزاده افزود: از این رو بحث استارت‌آپ در صنعت هتلداری و گردشگری یکی از موارد پر رونقی بوده که مخاطبان بسیاری را جذب می‌کند و تاثیر زیادی در این صنعت دارد،‌ به ویژه اینکه در عصر حاضر گردشگری خلاقانه یکی از مهم‌ترین رویکردهای صنعت سفر به حساب می‌آید و افرادی که به صورت استارت‌آپی در این عرصه نقش‌آفرینی می‌کنند و محصول و تکنولوژی جدیدی را وارد این صنعت می‌کنند، فرصت بسیار مطلوبی برای توسعه بازار خودشان به حساب می‌آید.

وی عنوان کرد: در حال حاضر در صنعت گردشگری ایران با استارت‌آپ‌های گوناگونی مواجه هستیم که با استفاده از ابزارهای مختلف در این حوزه فعالیت می‌کنند، اما متاسفانه در این بین با ضعف ناکافی بودن تجربه در حوزه سفر مواجه هستیم و صرفا اطلاعات به‌دست آمده مبتنی بر رسانه‌های مختلف و اینترنت بوده که بومی‌سازی کردن آنها نیز مشکلات خاص خود را دارد. درحال حاضر موضوع‌هایی که در حوزه واقعیت مجازی و واقعیت افزوده مطرح شده در صنعت گردشگری به عنوان استارت‌آپ ورود کرده‌اند و تاثیر زیادی بر کسب و کارها خواهد گذاشت. در این حوزه نیز مشکلی وجود دارد و از آنجا که کارفرماها به دنبال سود خود هستند بنابراین پس از مشاهده و درک تکنولوژی نیروی انسانی را حذف می‌کنند. غافل از اینکه در صنعت خدمات به هیچ وجه نمی‌توان از نقش افراد چشم‌پوشی کرد.

در حوزه استارت‌آپی ضعیف عمل شده

مدرس صنعت هتلداری و گردشگری ادامه داد: به عنوان مثال هتل‌هایی در کشورهای توسعه‌یافته به عنوان روبات هتل‌ها شکل گرفتند و بعداز مدتی به این نتیجه رسیدند که روبات‌ها را از پشت میز پذیرش جمع‌آوری کنند و مجددا از انسان برای پذیرش استفاده کنند. در مجموع موضوع شناخت و درک مفهوم صنعت گردشگری چالش مهم این حوزه به حساب می‌آید و از آنجاکه ما شناخت کافی از این صنعت نداریم بنابراین در حوزه استارت‌آپی نیز ضعیف عمل خواهیم کرد. در صورتی که شناخت‌ها را ریشه‌ای و مفهومی می‌کردیم و نگاه‌ها منطقی‌تر می‌شد درصد موفقیت در این صنعت افزایش می‌یافت. نگاه‌های سطحی در این صنعت غالب بر ژرف‌نگری است، به عنوان مثال در هتل از تلویزیون‌‌های هوشمند استفاده می‌شود اما باید دید چطور می‌توان از این وسیله هوشمند درآمدزایی کرد و مشتری را به نوعی مجاب کرد که نسبت به استفاده بصری به سود بیشتری رسید.

میرشاهزاده تاکید کرد: برای حل چالش عدم شناخت کافی از صنعت گردشگری موضوع آموزش در اولویت قرار دارد و رویکرد آموزش باید تغییر یابد. از بدو اجرای حوزه آموزش هدف این بود که یک موضوع بزرگ را تعریف کنیم تا مشتری ترغیب شود، به عنوان مثال عناوینی همچون مدیریت هتلداری و مدیریت گردشگری تعریف شد و این در صورتی است که حوزه خدمات به نیروی خدماتی نیاز دارد و در این خصوص آموزشی صورت نمی‌گیرد. در مجموع آموزش در صنعت گردشگری به صورت کلی انجام می‌شود و به جزئیات پرداخته نمی‌شود.

شرایط ورود گردشگر به کشور باید تسهیل شود

وی در ادامه یادآور شد: در صنعت گردشگری در وهله اول باید بافت و ساختار آموزشی را بر مبنای دانش فنی و مهارتی تغییر داد و مهارت‌‌آموزی باید جایگزین دانش آکادمیک شود. در وهله دوم باید بپذیریم که این صنعت ثابت نیست و در حال تغییر است و هر روز دانش جدیدی وارد این حوزه می‌شود و باید زمینه مساعد شود تا دانش نو و استارت‌آپ‌ها وارد بدنه صنعت گردشگری شوند و این موضوع قطعا از نظر بعد سیاسی مستلزم این است که زمینه ورود گردشگر به کشور را نیز فراهم کنیم، شرایط ورود گردشگر به کشور باید تسهیل شود و اجازه دهیم اثرگذاران و توانمندان حوزه گردشگری بین‌المللی بتوانند در گردونه اقتصادی کشور نقش‌آفرین باشند،‌ اما وضعیت به گونه‌ای است که صاحبان ایده و فکر که وارد این صنعت شده‌اند خیلی زود کنار کشیدند و دانش فنی مورد نیاز به تدریج در حال ریشه‌کن شدن است.

کارشناس ارزیابی کیفیت خدمات تاسیسات گردشگری کشور خاطرنشان کرد: رشد کسب و کارهای نو و استارت‌آپ‌ها در صنعت گردشگری قطعا می‌تواند موجب توسعه این حوزه شود، چرا که این صنعت مبتنی بر خلاقیت است و امروزه مدیریت تجربه آن را به سمت جلو پیش می‌برد. با وجود اینکه مسافر به رویکردهای تاریخی و نوستالژی علاقه‌مند بوده، اما در عین حال به دنبال تسهیل امور، راحتی انجام کارها و خدمات نو است و این رویکردهای نوآورانه موجب می‌شوند که استارت‌آپ‌ها در این صنعت پیشتاز باشند و مدیریت تجربه مبتنی بر خلق تجربه بوده و خلق تجربه را محصولات نو در بازار رقم خواهند زد. بنابراین استارت‌آپ‌ها می‌توانند زمینه‌ساز ارزش افزوده در صنعت گردشگری باشند به شرطی که نگاه آنها تک‌بعدی نباشد و در وهله اول نیازسنجی انجام دهند و سپس وارد بازار شوند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند