منتخبی از اهداف استراتژیک کلان فرآیند مدیریت سرمایه‌های انسانی شامل  توانمندسازی سرمایه‌های انسانی، توسعه شایستگی‌های رهبران، بهبود نگرش و نگهداشت موثر سرمایه‌های انسانی، توسعه خلاقیت و مشارکت کارکنان، بهبود رفتارهای HSE کارکنان، افزایش بهره‌وری منابع انسانی، توسعه فعالیت‌های اجتماعی در منطقه و برنامه‌ریزی، تامین نیروی انسانی و مدیریت عملکرد است. نیازهای نیروی انسانی شرکت فولاد خوزستان در چارچوب ساختار سازمانی مدون، شایستگی‌های مورد نیاز، سیاست‌های برون‌سپاری و آمار بازنشستگی تعیین می‌شود و تامین نیروی انسانی با استفاده از مدل شایستگی، کانون‌های ارزیابی و دستورالعمل‌های جابه‌جایی و انتصاب انجام می‌شود. در سال گذشته‌، متناسب با چشم‌انداز سال ۱۴۰۴ شرکت، وضعیت نیروی انسانی به‌طور جامع بررسی شده است. همچنین فرآیندهای منابع انسانی به همراه ساختار معاونت بهره‌برداری و تعدادی از شرکت‌های تابعه مورد بازنگری قرار گرفته است. شرکت فولاد خوزستان نظام آموزش و توسعه منابع انسانی را در چارچوب استاندارد ISO ۱۰۰۱۵  طرح‌ریزی و اجرا کرده است. بر این اساس مراحل نیازسنجی، طراحی و برنامه‌ریزی، اجرا و ارزیابی اثربخشی به طور عملیاتی استقرار یافته‌اند. با شیوع کرونا، شرکت ضمن اتخاذ رویکردی نوآورانه، تهدید را به فرصت تبدیل کرد و با اجرای موفقیت‌آمیز دوره‌های آموزشی مجازی، به سطح بالایی از مشارکت کارکنان در برنامه‌های آموزشی دست یافت و سایر اهداف آموزشی مربوطه مانند سرانه آموزشی، ضریب نفوذ و اثربخشی آموزشی محقق شدند. نیازسنجی آموزشی بر اساس تعیین نیازهای آموزشی پست، خروجی سامانه مدیریت عملکرد کارکنان، و فرم‌های حل مشکلات بخش‌های PS انجام می‌شود. با هدف ارتقای کیفیت برنامه‌های آموزشی، پروژه نظام جامع نیاز سنجی آموزشی با ایجاد کمیته‌های خبرگی CFT و مشارکت موثر متخصصان با تجربه فولاد خوزستان، در دست اجراست. شرکت فولاد خوزستان از ابتدای دهه ۷۰ پیشتاز و الگوی استقرار نظام بهپویی در سطح کشور بوده است. کارکنان از طریق ارائه پیشنهادهای فردی و شرکت در گروه‌های بهبود کیفیت در ارائه پیشنهادهای خلاقانه و نوآورانه بهبود مشارکت فعال دارند. با هدف ارتقای سطح کمی و کیفی این مشارکت‌ها و نیل به اهداف بالاتر، پروژه بازنگری نظام بهپویی شرکت فولاد خوزستان در دست اجراست. پیش از انتصاب، شایستگی‌های کارکنان، توسط کانون‌های ارزیابی و همچنین از طریق برگزاری مصاحبه‌های تخصصی، مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. در اجرای این رویکرد، کنترل گذراندن دوره‌های آموزشی مرتبط با دوره‌های تخصصی پست هدف صورت می‌پذیرد. در جهت ارتقا و دریافت گروه شغلی بالاتر، بر اساس سوابق حرفه‌ای کارکنان و دستورالعمل و رویه‌های مربوطه اقدام می‌شود. ارزشمندترین منبع هر سازمان، نیروی انسانی آن است. سازمان با داشتن منابع انسانی با انگیزه و روحیه بالا پله‌های ترقی و پیشرفت را با اطمینان بالا، طی می‌کند. شرکت فولاد خوزستان به منظور مراقبت از منابع انسانی ماهر و متخصص خود رویکردهای مربوط به جبران خدمات و نگهداشت کارکنان را به صورت نظام‌مند جاری کرده و با هدف ارتقای انگیزش نیروی انسانی خود نسبت به اجرای بهبودهای لازم اقدام کرده است. از اقدامات بهبود در سال گذشته می‌توان بازنگری جبران خدمت کارکنان و ایجاد سیستم مکانیزه حقوق و دستمزد و خدمات پرسنلی را ذکر کرد. تداوم کسب و کار در دوره پاندمی کرونا و تحقق رکوردهای مختلف تولید در سال جهش تولید از نتایج بارز تعامل ارزش افزای سازمان و کارکنان ارزشمند آن در جهت اهداف شرکت است.

فولاد خوزستان را می‌توان شرکتی الگو در توجه به مسوولیت اجتماعی دانست. اقدامات متعدد و ارزشمندی به صورت داوطلبانه از جانب این شرکت طرح‌ریزی و اجرا شده است که از آن جمله می‌توان به ایجاد قرارگاه محرومیت‌زدایی شهدای فولاد خوزستان اشاره کرد. تامین منزل برای خانواده‌های فاقد سرپرست، اعزام گروه‌های جهادی پزشکی در مناطق محروم، احداث بیمارستان و درمانگاه در مناطق محروم و اعزام نیروهای متخصص و تجهیزات به مناطق آسیب دیده از بلایای طبیعی، فقط بخشی از فعالیت‌های ارزشمند این قرارگاه است.

شرکت فولاد خوزستان به عنوان قطب صنعتی و بزرگ‌ترین تامین‌‌کننده شمش فولاد کشور، در ایجاد فرصت‌های شغلی نقش برجسته‌ای داشته و تاکنون زمینه اشتغال مستقیم و غیرمستقیم حدود ۱۳۰ هزار نفر را فراهم کرده است. در حال حاضر تعداد نیروی انسانی شاغل دائم، قراردادی و پیمانکار مستمر در شرکت بیش از ۹ هزار تن بوده و تعداد ۴ هزار تن نیز در شرکت‌های پیمانکاری غیرمستمر مشغول فعالیت هستند. با اجرای طرح‌های توسعه در دست، سهم مهم در ایجاد اشتغال در آینده، تداوم خواهد یافت که این موضوع بیش از پیش، جایگاه ویژه این شرکت معظم در صنعت کشور را برجسته خواهد کرد.

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند