مهاجرت یکی از عوامل مهم بحران نیروی انسانی

حمید پورجم، مدیر منابع انسانی شرکت کافه بازار در آغاز این نشست ضمن بررسی بحران نیروی انسانی در ایران، گفت: در مورد بحران نیروی انسانی باید این را در نظر بگیریم که این مشکل به یک‌باره به وجود نیامده و باید در مورد تصمیمات و اتفاقاتی که موجب این بحران شده‌اند تحقیق کرد. مشکلات اقتصادی ایران دیگر بر هیچ کس پوشیده نیست و مهاجرت در اثر این مشکلات، باعث بحران نیروی انسانی در کشور می‌شود. البته که مهاجرت، همیشه وجود داشته، اما تشدید مشکلات، باعث موج جدید مهاجرت‌ها شده و با بهبود وضعیت شیوع کرونا، باز هم موج جدیدی از مهاجرت‌ها را خواهیم داشت و این مساله، بحران را جدی‌تر می‌کند.

 انتخاب و ارزیابی کارآموز در ایران تلنت

در ادامه آسیه حاتمی، مدیرعامل ایران تلنت در مورد کارهای این مجموعه برای حل بحران نیروی انسانی و همکاری با شرکت‌ها گفت: ایران ‌تلنت به عنوان بزرگ‌ترین مرجع استخدامی کشور، در قدم اول، برای حل بحران نیروی انسانی، به فرهنگ‌سازی درمیان شرکت‌ها پرداخته و سعی کرده آنها را متقاعد کند که پرورش نیرو برای مدیریت بخش‌های مختلف یک شرکت، کاری بر عهده کارفرماهاست.

انتخاب و ارزیابی کارآموز یا نیروی تازه فارغ‌التحصیل یکی دیگر از خدماتی است که ایران تلنت در این راستا به طور اختصاصی و طی برنامه‌های همکاری با شرکت‌ها به آنها ارائه می‌دهد. به گفته وی نیازهای اولیه سازمان و معیارهای مورد نظر شرکت‌ها در جلسات مختلف با آنها استخراج می‌شود. بر اساس این اطلاعات، سیستم و استراتژی‌های لازم چیده می‌شود. در قدم بعدی کمپین‌های مارکتینگ اجرا و رزومه‌ها جمع‌آوری می‌شوند و در اختیار کارفرمایان قرار می‌گیرند.

 ایران‌تلنت در نقش مترجم بین دانشگاه و صنعت

در ادامه این نشست، محمدصادق شفیعی مدیر مرکز نوآوری دانشگاه تهران نیز گفت: ما بردی در دانشگاه شکل دادیم که مدیران و مسوولان در صنایع مختلف از ایران و خارج از ایران حضور دارند. در این برد استراتژی‌های حرکت را در طول ۴ سال گذشته چیدیم و از تجربیات مسوولان و مدیران استفاده کردیم. یکی از تغییرات این بود که درس کارگاه عمومی‌ رشته مهندسی برق را به درس آموزش مهارت‌های ارتباطی، تبدیل کردیم تا دانشجویان در مورد مهارت‌های نرم آموزش ببینند. در کلاس‌های درسی مدرسانی از صنایع مرتبط آوردیم تا دانشجویان با بخش‌های مختلف صنایع آشنا شوند. وی افزود: این مدل قابل تکرار است اما اگر قرار باشد افرادی که این کار را انجام می‌دهند صرفا در قالب نماینده دانشگاه باشند، احتمالا طرح در جایی متوقف می‌شود. چرا که شرایط و مدیریت در دانشگاه‌ها ثبات خاصی ندارد. در این شرایط به تسهیل‌گرانی در خارج از دانشگاه نیاز است. مجموعه‌های خصوصی مانند ایران تلنت که در حوزه استخدام، امور را تسهیل می‌کنند. زبان صنعت و دانشگاه کاملا متفاوت است و فضای ارتباط بین آنها تفاوت‌هایی جدی دارد. صنعت به دنبال سرعت است و نتیجه می‌خواهد اما دانشگاه دید بلندمدت و فضای تکنولوژیک دارد. این دو برای ارتباط با یکدیگر به یک مترجم نیاز دارند که باید حتی در خارج از دانشگاه جست‌وجو شود. در انتهای این رویداد به منظور ایجاد ارتباط هر چه بیشتر میان مسوولان و مدیران در دانشگاه‌ها، صنایع و نهادهای دولتی و اتاق‌های بازرگانی، فضایی برای تعامل آنها به صورت آنلاین ایجاد شد تا هر یک از افراد حاضر، تجربیات خود را در زمینه حل بحران نیروی کار و آموزش نیرو با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند