آرشیو روزنامه شماره ۵۰۷۶ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۵۰۷۶

 • متهم پنهان آلودگی هوا

  دنیای اقتصاد: بررسی‌های رسمی نشان می‌دهد رابطه معنی‌داری بین تحریم‌های اقتصادی با متغیرهای کلان اقتصادی وجود دارد. علاوه‌بر این تحریم‌های اقتصادی رابطه معنی‌داری نیز با انتشار گازهای آلاینده محیط‌زیست دارند. از این‌رو برخی کارشناسان معتقدند حل مشکل تحریم‌های اقتصادی می‌تواند راهکار مناسبی برای کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی باشد. بررسی‌های مذکور ۶ کانال اثرگذاری تحریم بر محیط‌زیست را بیان کرده؛ تاثیر بر کیفیت و کمیت سموم کشاورزی وارداتی و نیز محصول‌دهی کشت تاثیر بر تحقیقات مرتبط با تولید دانش، تاثیر بر اصلاح نژاد دام‌ها و نیز روش‌های بهره‌برداری پایدار از محیط‌زیست، تاثیرگذاری از طریق ایجاد مشکلات در واردات کالاهای دارویی، اثرگذاری از طریق ایجاد محدودیت دسترسی به تکنولوژی‌های پیشرفته در زمینه انرژی‌‌های نو، ایجاد مشکل در بهبود تکنولوژی تولید در صنایعی نظیر خودروسازی و ایجاد مشکل در زمینه بهینه‌سازی مصرف سوخت از جمله موارد بیان شده است.
 • بانک مرکزی سیاست نرخ موثر ارز را دنبال کند

  یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: بانک مرکزی باید علاوه‌بر اینکه سیاست نرخ موثر ارز را به کار گیرد، باید اجازه دهد تا نرخ ارز با توجه به تفاوت نرخ تورم داخلی و خارجی تغییر کند.
 • در باب هیات‌های حل اختلاف مالیات و بیمه

  علی ط. ساکی
  یادداشتی که پیش‌روی شماست به مشکلات موجود در هیات‌های حل اختلاف مالیاتی و هیات‌های تشخیص بیمه می‌پردازد، بنابراین باید به قول بیهقی قلم را لختی بر کاغذ بگریانم!
 • آغاز تزریق واکسن آسترازنکا-آکسفورد در بریتانیا

  بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا روز یکشنبه گفت: بریتانیا با داشتن ۵۳۰ هزار دز واکسن کرونای آسترازنکا-آکسفورد آماده است تا واکسیناسیون با این واکسن را از دوشنبه ۱۵ دی ماه آغاز کند. واکسن آسترازنکا-آکسفورد در رژیم فول‌دُز- فول‌دُز اثربخشی ۶۲ درصدی و در رژیم نیم‌دُز- فول‌دُز اثربخشی ۹۰ درصدی را نشان داده است. مجموع اثربخشی واکسن آسترازنکا-آکسفورد نیز ۴/ ۷۰ درصد اعلام شده است.
 • مزایای پایانه‌های فروشگاهی آنلاین

  از آنجا که نسل‌های مختلف سامانه‌های فروش الکترونیکی (ECRs) دچار تغییر و تحول شده‌اند، دستکاری اطلاعات پس از ثبت معاملات در سامانه‌های فروش بسیار سخت شده است. آخرین نسل مطمئن سامانه‌های فروش الکترونیکی (ECRs)، سامانه‌های فروش آنلاین (OCRs) هستند. به گزارش سازمان امور مالیاتی کشور، سامانه‌های فروش آنلاین که اطلاعات معاملاتی را به‌صورت دوره‌ای یا در زمان خاص برای سازمان مالیاتی می‌فرستند، با ارسال اطلاعات کافی از بخش‌های مختلف فروش، پروسه تشخیص را برای سازمان مالیاتی آسان تر می‌کنند. سامانه‌های فروش آنلاین این امکان رابه سازمان مالیاتی می‌دهند که این اطلاعات را از طریق تکنیک‌های پیشرفته تجزیه، تحلیل و بررسی و نمونه‌هایی را که ریسک بیشتر سوءاستفاده از ثبت مالیاتی و معاملات ثبت نشده دارند، کشف کند. از دیگر مزایای سامانه‌های فروش آنلاین (OCRs) می‌توان به امنیت داده‌ها، کنترل راحت‌تر، کاربردهای نظارتی گسترده‌تر و آمار اقتصادی نیز اشاره کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر