آرشیو روزنامه شماره ۴۹۸۴ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۹۸۴

 • رنکینگ اقتصادی استان‌ها

  دنیای‌اقتصاد: بیش از نیمی از تولید ناخالص داخلی کشور، سهم پنج استان است؛ تهران، خوزستان، بوشهر، اصفهان و خراسان رضوی. از این رو، بزرگ‌ترین اقتصاد استان‌ها به ترتیب متعلق به استان‌های مذکور است. از آن سو، استان‌های سمنان، کردستان، چهارمحال و بختیاری و خراسان‌های شمالی و جنوبی، کوچک‌ترین اقتصادها را در سال گذشته داشته‌اند.
 • اولویت‌های بودجه ۱۴۰۰

  رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: به‌منظور آنکه لایحه بودجه ۱۴۰۰ به موقع و ۱۵ آذرماه به مجلس تقدیم شود؛ بررسی این لایحه درسازمان برنامه و بودجه از ۱۵ تیرماه آغاز شد. ستاد تدوین بودجه نیز اخیرا تشکیل و دو جلسه آن برگزار شده است. به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی، روابط عمومی و اموربین‌الملل سازمان برنامه و بودجه کشور محمدباقر نوبخت در حاشیه دومین جلسه ستاد بودجه ۱۴۰۰ به خبرنگاران گفت: در دو جلسه ستاد بودجه، دستاوردهای کارگروه‎ها مورد بررسی قرار گرفت. آنچنان که می‌دانید مهم‌ترین سیاست‌های اقتصادی بودجه، سیاست‌های مالی است. هزینه‌ها و مخارج دولت در لوایح بودجه منعکس می‌شود. همچنین براساس شرایط موجود که اقتصاد دچار رکود تورمی شده، باید سیاست‌هایی اتخاذ شود که مانع از رکود و تورم شود.
 • توکیو در حوزه رمزارز ملی از پکن عقب‌تر است

  براساس اظهارات کارشناسان ژاپنی، این کشور در مقایسه با چین در حوزه پیشرفت رمزارزملی ۶ سال از پکن عقب‌تر است و این احتمال وجود دارد که در حوزه بلاک چین نیز از بزرگ‌ترین رقیب آسیای شرقی خود عقب‌تر بماند.به گزارش ایبِنا از مقاله‌ای که در نشریه ژاپنی رکورد چاینا، «یوسوکه تاکانو» مدیر اسبق پن پاسیفیک می‌گوید چین در حال حاضر در تلاش است تا در بخش بلاک‌چین و از طریق یک تلاش دسته جمعی ملی پیشتاز جهان باشد.
 • تغییر ذائقه سرمایه‌گذاری

  مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) طی یک تحقیق جدید ساختار تمایلات مردم ایران برای سرمایه‌گذاری پس‌اندازهای خود را در گروه‌های مختلف سنی، تحصیلی و جنسیتی گزارش کرده است. این نظرسنجی با جامعه آماری شهروندان بالای ۱۸ سال کل کشور و تعداد نمونه ۱۵۹۰ به شیوه مصاحبه تلفنی اجرا شده است (۲۹ تیر تا ۵ مرداد ۱۳۹۹). طی این تحقیق در سوالی از مردم پرسیده شده است «هر خانواده‌ای ممکن است در زندگی بتواند پس‌انداز کند. شما ترجیح می‌دهید پس‌انداز خود را چگونه مدیریت کنید؟». ایسپا سال گذشته نیز طی یک نظرسنجی که در خردادماه ۹۸ انجام شده بود، تقسیم‌بندی سرمایه‌گذاری پس‌انداز توسط مردم ایران در بازارهای مختلف را گزارش کرده بود. در این گزارش نتایج نظرسنجی ایسپا که در روز ۲۴ شهریور منتشر شده است توصیف و تشریح شده و با نتایج سال گذشته مقایسه می‌شود.
 • تبصره ۱۷ بودجه ۹۹ گامی برای رصدپذیری بودجه

  مهسا جهاندیده پژوهشگر ارشد مرکز توانمندسازی حاکمیت و جامعه
  در یک فرآیند صحیح بودجه‌ریزی، سیاست‌گذار نیازها و اولویت‌ها را تعیین می‌کند، سپس بودجه را با توجه به اولویت‌ها به بخش‌ها و اهداف مشخص تخصیص می‌دهد. این فرآیند زمانی به درستی به نتیجه می‌رسد که قادر باشیم از اصابت صحیح منابع بودجه به اهداف تعیین شده اطمینان حاصل کنیم. به بیان دیگر، سیاست‌گذار باید بتواند مسیر هزینه‌کرد منابع بودجه را تا آخرین حلقه رصد کند و بر مبنای آن از همسویی مخارج با اهداف ابتدایی اطمینان حاصل کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر