آرشیو روزنامه شماره ۴۹۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۹۲۲

 • پیش و پس کرونا در ۲۰۲۰

  دنیای‌اقتصاد: پس از شیوع ویروس کرونا در کنار نگرانی‌هایی که از نظر سلامت و بهداشت در جهان به‌وجود آمد اغلب کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی نگران به هم خوردن وضعیت اقتصاد جهان و معیشت خانوارها شدند. در این میان پیش‌بینی‌های مختلفی از شرایط به‌وجود آمده توسط صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی و سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه برای کنترل تبعات اقتصادی شیوع ویروس کرونا انجام شد.
 • مرگ کرونایی رکورد زد

  دنیای‌اقتصاد: مرگ و میر کرونایی در ایران، روز گذشته رکورد زد. براساس اعلام وزارت بهداشت، در ۲۴ ساعت منتهی به ظهر ۹ تیرماه، ۱۶۲ تن از هموطنان جان باختند که بالاترین رقم روزانه از زمان ورود کرونا به ایران است. پیش از این، رکورد فوتی‌ها در یک شبانه‌روز، ۱۵۸ نفر بود. دیروز تعداد مبتلایان جدید نیز ۲ هزار و ۵۳۶ نفر اعلام شد. در نتیجه نرخ مرگ‌ومیر با اوج‌گیری به ۴/ ۶ درصد رسید که از ۱۳ اردیبهشت سابقه نداشته است. این آمار نشان می‌دهد که خوش‌بینی حل مساله کرونا صرفا با گرمای تابستان، فعلا موضوعیت ندارد و احتمالا به‌دلیل کاهش رعایت مسائل بهداشتی ناشی از این خوش‌بینی، روند بیماری تشدید شده است. علاوه بر اینها، دیروز درخصوص تعداد بیماران بدحال و تعداد بیماران بستری‌شده نیز رکوردهای جدیدی به ثبت رسید. تقریبا ۵۸ درصد از بیماران جدید نیاز به بستری در بیمارستان داشتند. تعداد بیماران در وضعیت شدید نیز از ۳ هزار نفر عبور کرد. در کنار اینها، گزارش اپیدمیولوژی وزارت بهداشت نیز حکایت از آن داشت که در ۱۱ استان کشور روند صعودی شده یا در شرف آغاز پیک جدید قرار گرفته‌اند. در ۷ استان نیز وضعیت ناپایدار و مشکوک به صعود شده است. این قرائن خطر آغاز موج دوم کرونا در ایران را گوشزد می‌کند که نیازمند اتخاذ سیاست‌های جدید است.
 • توضیحات وزارت رفاه در خصوص وام یک میلیون تومانی

  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با صدور اطلاعیه‌ای توضیحاتی درخصوص پرداخت تسهیلات وام یک میلیون تومانی ارائه کرد. به گزارش «ایسنا» در این اطلاعیه آمده است: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز هفتم تیر ماه برای ۹۱۰ هزار خانوار متقاضی دریافت تسهیلات یک میلیون تومانی که در زمان ثبت نام (اردیبهشت ماه) برای دریافت این تسهیلات به هر شکل کدملی خود را به صورت اشتباه به سامانه پیامکی۶۳۶۹ فرستاده‌اند، پیامکی با سرشماره V.Refah ارسال کرد. این اطلاعیه می‌افزاید: سرپرستان خانوار دریافت‌کننده پیامک این وزارتخانه، حداکثر تا ۵ روز از زمان دریافت پیامک مطابق با دستوری که در آن آورده شده نسبت به ارسال درخواست خود اقدام کنند. همچنین در برخی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی عنوان شده این پیامک مرحله دوم پرداخت تسهیلات یک میلیون تومانی است که این موضوع صحت ندارد.
 • آغاز پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج فرزندان بازنشستگان

  ایبنا: معاون توسعه مدیریت و منابع صندوق بازنشستگی کشوری از آغاز پرداخت وام ۲۰ میلیونی تومانی ازدواج فرزندان بازنشستگان خبر داد. فتح‌الله شعبانی اظهار کرد: مشمولان دریافت یک‌هزار فقره تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی ازدواج فرزندان بازنشستگان و موظفان صندوق بازنشستگی کشوری پس از قرعه‌کشی، اولویت‌بندی و راستی‌آزمایی مدارک و اسناد ارسالی، مشخص شده‌اند و پرداخت تسهیلات به حساب این عزیزان از دیروز (دوشنبه) آغاز و تا پایان هفته جاری به اتمام خواهد رسید.
 • بودجه کم‌درآمدها به روان‌شناس نمی‌رسد

  ایسنا: رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره گفت: اقشار کم‌درآمد به دلیل نداشتن تمکن مالی نمی‌توانند به روان‌شناس و مشاور مراجعه کنند. محمد حاتمی با تاکید بر اینکه خدمات روان‌شناسی و مشاوره باید همگانی شود، اظهار کرد: اگر مردم بتوانند در زمان مواجهه با بحران از خدمات مشاور و روان‌شناسی استفاده کنند، بسیاری از نیازهایشان برطرف می‌شود. خدمات مشاور و روان‌شناسی کمک می‌کند که بسیاری از مشکلات به آسیب‌های جدی منجر نشود و از بروز مسائلی مانند قتل جلوگیری شود. رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره کشور به لزوم فرهنگ‌سازی برای استفاده از روان‌شناس و مشاور اشاره کرد و گفت: این سازمان در راستای فرهنگ‌سازی میان مردم جهت بهره‌گیری از خدمات روان‌شناسی و مشاوره، نامه‌ای به عبدالعلی علی عسگری، رئیس صداوسیما ارسال کرد، چراکه مقام معظم رهبری نیز بر این موضوع تاکید کردند که مراجعه به روان‌شناس و مشاوره باید نهادینه شود و مردم بیاموزند هنگام مواجهه با مشکل به متخصصان مراجعه کنند.
 • ۵ کشته در حمله مسلحانه به بورس کراچی پاکستان

  ایبنا: در پی درگیری نیروهای امنیتی پاکستان با مهاجمان مسلح در بورس کراچی چهار تن از مهاجمان از پای در آمده، پنج نفر کشته و سه نفر زخمی شدند. به گزارش بی‌بی‌سی، چهار فرد مسلح صبح امروز با پرتاب نارنجک و تیراندازی وارد ساختمان بورس کراچی پاکستان شدند که طی آن پنج تن از جمله چهار نگهبان و یک مامور پلیس جان باختند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر