آرشیو روزنامه شماره ۴۹۲۱ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۹۲۱

 • معمای صعود پایه پولی در بهار

  دنیای اقتصاد: رئیس‌کل بانک مرکزی در یادداشتی، رشد پایه پولی در سه ماه نخست سال جاری را با احتساب خرید ارز، منابع مقابله با کرونا و تنخواه دولت، مجموعا ۸/ ۸ درصد اعلام کرد. بنا بر این آمار، پایه پولی در پایان خرداد سال جاری باید به ۳۸۲ هزار میلیارد تومان رسیده باشد که نسبت به اسفند سال ۹۸ بالغ بر ۳۱ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. این در حالی است که رشد پایه پولی در سه ماه مشابه سال گذشته تنها ۲/ ۳ درصد بوده است. با توجه به اینکه پایه پولی در بازه زمانی میان اسفند ۹۷ تا اسفند ۹۸ بالغ بر ۳۲ درصد رشد کرده بود، افزایش رشد پایه پولی در سه ماه نخست سال جاری می‌تواند نگرانی‌هایی درباره رشد بی‌رویه پایه پولی و متعاقبا نقدینگی در سال جاری ایجاد کند؛ امری که ممکن است به افزایش بیشتر تورم منجر شود.
 • روش‌های استعلام دفترچه بیمه

  به‌رغم هشدارهای مکرر سازمان تامین‌اجتماعی و تاکید این سازمان مبنی بر اینکه هیچ‌گاه تماسی از سوی این سازمان برای دریافت وجه در قبال خدماتی از قبیل تمدید اعتبار دفترچه، کارت هوشمند درمان و... با بیمه‌شدگان و بازنشستگان انجام نمی‌شود، متاسفانه شاهد فریب برخی از بازنشستگان و بیمه‌شدگان توسط افراد کلاهبردار هستیم.
 • جولان کرونا در مرزهای ایران

  دنیای‌اقتصاد: بررسی‌ها نشان می‌دهد تعداد بیماران کرونایی شناسایی شده در روز گذشته ۲هزار و ۴۸۹ نفر بوده که از این تعداد ۵۶ درصد آن در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند. از سوی دیگر بیماران بدحال که نیاز به مراقبت‌های ویژه دارند نیز همچنان سیر صعودی داشته است. تعداد مرگ بیماران کرونایی نیز در روز گذشته ۱۴۴ نفر گزارش شده که بیشترین تعداد از ۱۷ فروردین بوده است. به‌نظر می‌رسد بیشترین میزان بیماران شناسایی شده در مرز‌های کشور اتفاق افتاده است، جایی که در موج اول کرونا که از ابتدای اسفند ماه آغاز شد شیوع بیماری کمتر بوده است. به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، ۹ استان کشور در وضعیت قرمز و هشدار قرار دارند که از استان‌های مرزی کشور به‌شمار می‌آیند.
 • زور کدام ارز به دلار خواهد رسید؟

  ایسنا: در شرایطی که شمار زیادی از کشورها به‌دنبال کاهش وابستگی خود به دلار هستند، سوال اصلی این است که کدام ارز توانایی گرفتن جای دلار را دارد؟ پایگاه خبری استار مالزی نوشت: ضربان مالی جهان هنوز هم آمریکایی می‌زند. دلار آمریکا کماکان اصلی‌ترین سهم را از تراکنش‌ها، ذخایر ارزی و پرداخت‌ها در جهان دارد و برای ۷۰ سال، آمریکا از این ویژگی به‌عنوانی ابزاری نیرومند در پیشبرد سیاست خارجی و حفظ هژمونی آمریکایی بر جهان استفاده کرده است. از زمان روی کار آمدن دولت ترامپ، این وضعیت به یک «سوءاستفاده تمام‌عیار» تبدیل شده است. روسیه راهبرد آمریکا را تبدیل دلار به یک سلاح سیاسی خوانده است و حتی متحدان آمریکا نظیر اتحادیه اروپا، ژاپن و انگلیس نسبت به پیامدهای افراط در استفاده از ابزار تحریمی دلار هشدار داده‌اند. این رویکرد باعث شده است تا به‌تدریج کشورها به‌دنبال کاهش وابستگی خود به دلار باشند. در حال حاضر شماری از کشورها به‌دنبال استفاده از پول‌های ملی در مبادلات تجاری دوجانبه هستند. روسیه به‌عنوان یکی از پیشروترین کشورها در این زمینه حتی سهم دلار از ذخایر ارزی خود را از ۴۰ درصد به ۲۲ درصد کاهش داده است.
 • دستگیری قاچاقچی تلفنی در پایتخت

  رئیس پلیس فتا پایتخت از دستگیری یک قاچاقچی مکالمات تلفنی خبر داد و گفت: این متهم ۲۰ میلیارد ریال خسارت به شرکت ارتباطات زیر ساخت تحمیل کرده است. به گزارش اقتصادنیوز به نقل از «ایسنا» سرهنگ داوود معظمی گودرزی در این باره گفت: نماینده حقوقی شرکت مخابرات به پلیس فتا مراجعه و اظهار کرد، افراد ناشناسی به‌وسیله خطوطی اقدام به سوءاستفاده از پهنای باند بین‌الملل و برقراری غیرقانونی ارتباط تلفنی خارج به داخل کرده‌اند.
 • سامانه جدید بیمه بیکاری در ۵ استان

  مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار از راه‌اندازی زیرسامانه جدید بیمه بیکاری در ۵ استان به‌صورت آزمایشی خبر داد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، مسعود بابایی مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار با اعلام این مطلب اظهار کرد: متقاضیان بیمه بیکاری در ۵ استان قزوین، سمنان، اردبیل، هرمزگان و فارس می‌توانند با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت برای احراز هویت، نسبت به دریافت نام کاربری و رمز عبور اقدام کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر