آرشیو روزنامه شماره ۴۸۹۳ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۸۹۳

 • چشم­‌انداز ریسک­‌های جهانی «کووید-۱۹»

  دنیای‌اقتصاد: نخستین بیماری طاعون ۱۰۰ سال اخیر جهان با نام «کووید-۱۹» با سرعت بی‌سابقه‌ای جهان را درنوردیده است. در زمان تنظیم این گزارش با گذشت تنها کمتر از ۵ ماه، نزدیک به ۵ میلیون نفر به این بیماری مبتلا شده و بیش از ۳۲۰ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند. برای کنترل این بیماری مردمان ۱۲۰ کشور جهان در قرنطینه قرار گرفته‌اند. طاعون یا پاندمی «کووید-۱۹» بحران اقتصادی و پیامدهای اجتماعی شومی را ایجاد کرده و زندگی عمده جمعیت جهان را با تهدید مواجه ساخته است: ۵۰۰ میلیون نفر با خطر فقر مواجه هستند.
 • صندوق بین‌المللی پول احیای کامل اقتصاد تا سال ۲۰۲۱ را نامحتمل ارزیابی کرد

  صندوق بین‌المللی پول احتمال بازگشت اقتصاد جهان به شرایط پیش از بحران کرونا تا سال ۲۰۲۱ را بسیار کم برآورد کرد. به گزارش «ایبِنا» از رویترز، کریستالینا جورجیوا گفت که صندوق بین‌المللی پول احتمالا پیش‌بینی خود را از کاهش تولید ناخالص داخلی جهان در سال ۲۰۲۰ اصلاح کرده و آن را به ۳ درصد تغییر می‌دهد اما جزئیات بیشتری در این‌باره ارائه نداد. این رقم به احتمال فراوان موجب بروز تغییراتی در پیش‌بینی احیای نسبی ۸/ ۵ درصدی در سال ۲۰۲۱ خواهد شد.
 • کانون جدید بیماری کرونا

  دنیای اقتصاد: آمارهای وزارت بهداشت و درمان نشان می‌دهد که استان خوزستان در وضعیت قرمز قرار گرفته و به عنوان کانون جدید بیماری کرونا در کشور معرفی شده است. براساس آمارهای وزارت بهداشت و درمان، روز گذشته براساس معیارهای تشخیصی ۲۱۱۱ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شد و از بین مبتلایان جدید، ۴۲۴ مورد بستری و یک هزار و ۶۸۷ مورد سرپایی بودند. همچنین روز گذشته میزان فوتی‌های روزانه ناشی از کرونا به ۶۲ نفر رسید.وزارت بهداشت و درمان روز گذشته اعلام کرد که میزان مبتلایان جدید کرونا به رقم ۲۱۱۱ نفر رسیده است.
 • آیا ابزارهای لازم برای انضباط مالی در ایران وجود دارد؟

  محمدحسین نعیمی‌پور پژوهشگر مرکز توانمندسازی حاکمیت و جامعه
  «انضباط مالی» عبارتی است که بارها در اخبار رسانه‌ها به گوشمان خورده است و به ویژه در شرایطی که وضعیت اقتصادی کشورها مناسب نیست صاحب‌نظران دولت‌ها را به آن توصیه می‌کنند. اما آیا در کشوری مانند ایران که سال‌ها است از بدِ روزگار به دلیل تحریم‌های ظالمانه یا مواجهه با پدیده‌های مختلف تضعیف کننده اقتصاد -که تا این لحظه آخرین‌شان شیوع کرونا است- از بدی اوضاع اقتصادی و کسری بودجه گسترده رنج می‌برد، ابزارهای لازم برای پایبندی به انضباط مالی وجود دارد؟
 • سقف تراکنش‌های بانکی به حالت عادی بازمی‌گردد

  بانک‌مرکزی در بخشنامه‌‌ای اعلام کرد که سقف تراکنش‌های بانکی به حالت عادی بازمی‌گردد. به گزارش روابط‌عمومی بانک‌مرکزی، بر این اساس و با توجه به عبور کشور از دوران اوج بیماری کرونا و رعایت نکات بهداشتی لازم توسط شعب بانک‌ها، موارد ذیل باید از تاریخ ۱/ ۳/ ۱۳۹۹ براساس بخشنامه‌های شرایط عادی اجرا شود:
 • ساعت کار جدید بانک‌ها از ابتدای خرداد اعلام شد

  طبق اعلام دبیر شورای هماهنگی بانک‌ها از اول خرداد ماه دورکاری و شیفت‌بندی کارمندان بانک‌های دولتی و نیمه دولتی لغو می‌شود و کارمندان باید براساس ساعت کار جدید در بانک‌ها حضور داشته باشند.

بیشتر