• شیفت تورم از خوراکی به غیرخوراکی

  دنیای‌اقتصاد: بررسی آمار تورم دهکی اردیبهشت‌ماه نشان می‌دهد بخش اعظم تورم ماهانه دهک‌های مختلف مربوط به کالاهای غیرخوراکی و خدمات مصرفی است؛ درحالی‌که تورم ماهانه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها برای این ماه ۴/ ۰ درصد بوده است، تورم گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات مصرفی ۵/ ۳ درصد اعلام شده است. این داده‌ها درحالی منتشر شده است که تورم ماهانه فروردین برای گروه اول ۱/ ۵ درصد و برای گروه دوم فقط ۸/ ۰ درصد بوده است. افزایش تقاضای کالاهای غیرخوراکی و خدماتی، به‌دلیل کاهش محدودیت‌های اجتماعی ناشی از فروکش همه‌گیری کرونا، افزایش قیمت خودرو در این ماه، افزایش قیمت ارز و اجاره مسکن از جمله عواملی هستند که منجر به شیفت تورم به سوی گروه کالاهای غیرخوراکی و خدماتی شده است.
 • بازگشت مبتلایان به زیر دو هزار

  دنیای‌اقتصاد: روز گذشته وزارت بهداشت و درمان اعلام کرد که ۱۷۸۷ نفر دیگر از مبتلایان کرونا در روز گذشته شناسایی شدند، با این آمار تا روز گذشته میزان کل مبتلایان به کرونا در ایران به رقم ۱۳۹ هزار و ۵۱۱ نفر رسیده است. میزان مبتلایان روزانه نسبت به روز قبل کاهش ۱۲ درصدی را ثبت کرد، همچنین نسبت به هفته قبل نیز ۱۵ درصد از میزان مبتلایان کاسته شد. کاهش میزان مبتلایان در حالی رخ داده که میزان آزمایش‌های صورت گرفته نسبت به روزهای قبل کاهشی نداشته است. این موضوع می‌تواند یک نکته امیدوارکننده محسوب شود.
 • گمانه‌زنی‌ها درخصوص افزایش حق مسکن کارگران

  عضو کارگری شورای‌عالی کار با بیان اینکه هنوز زمان تشکیل شورای‌عالی کار اعلام نشده است، گفت: افزایش حق مسکن خوب است، اما باید یک نظام پایش برای لازم‌الاجرا کردن آن در همه بنگاه‌ها داشته باشیم. فرامرز توفیقی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر در مورد زمان برگزاری جلسه شورای‌عالی کار اظهار کرد: تا به این لحظه خبری از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر زمان تشکیل جلسه شورای‌عالی کار به ما اعلام نشده است.
 • اقتصاد سنگاپور ۴ تا ۷ درصد کوچک می‌شود

  مهر: پس از آنکه داده‌های رسمی نشان داد اقتصاد سنگاپور در سه ماهه اول امسال تحت‌تاثیر ویروس کرونا آب رفته است، وزارت تجارت و صنعت برای سومین بار پیش‌بینی رشد اقتصادی این کشور را در ۲۰۲۰ کاهش داد. به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، پس از آنکه داده‌های رسمی دولت نشان داد که اقتصاد سنگاپور در سه ماه اول امسال تحت‌تاثیر ویروس کرونا آب رفته است، وزارت تجارت و صنعت برای سومین بار پیش‌بینی رشد اقتصادی این کشور را در ۲۰۲۰ کاهش داد. این وزارتخانه در پیش‌بینی جدید خود اعلام کرد انتظار دارد اقتصاد سنگاپور امسال بین ۰/ ۴ درصد تا ۰/ ۷ درصد آب برود. این سومین بار است که دولت سنگاپور پیش‌بینی رشد اقتصادی خود را در سال‌جاری کاهش داده است. در پیش‌بینی قبلی اعلام شد بود تولید ناخالص ملی این کشور بین ۰/ ۱ تا ۰/ ۴ درصد آب خواهد رفت. وزارت تجارت و صنعت طی بیانیه‌ای اعلام کرد: نسبت به زمانی که پیش‌بینی قبلی اعلام شده بود (ماه مارس) اختلالاتی که در اقتصادهای بزرگ جهان به علت این پاندمی به‌وجود آمده است، بیش از آنچه انتظار می‌رفت بوده است. محدودیت‌ها و قرنطینه‌های وضع شده برای مقابله با کرونا در اقتصادهای بزرگی نظیر آمریکا و اروپا که شرکای بزرگ تجاری سنگاپور هستند، به فعالیت‌های اقتصادی و تجاری آسیب زده است.
 • کارنامه کرونا در فصل اول

  دنیای‌اقتصاد: بررسی آمارها در فصل اول کرونا در ایران نشان می‌دهد به‌طور متوسط روزانه ۱۴۵۰ نفر از ایرانی‌ها به این بیماری مبتلا و به‌طور متوسط روزانه ۷۹ نفر قربانی این بیماری شده‌اند. در سه ماه نخست شیوع این بیماری، بیشترین میزان مبتلایان روزانه ۳۱۸۶ نفر در تاریخ یازدهم فروردین ماه و همچنین بیشترین میزان فوتی‌های روزانه نیز به میزان ۱۵۸ نفر در تاریخ ۱۶ فروردین گزارش شده است. مطابق آمارها در فصل اول به ازای یک میلیون نفر از جمعیت کشور ۱۶۴۲ نفر مبتلا شناسایی شده و ۸۹ نفر نیز فوت کرده‌اند.
 • هدف تورمی امروز اعلام می‌شود؛ احتمالا ۲۰ درصد

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌کل بانک‌مرکزی با اعلام اینکه امروز بیانیه رسمی «چارچوب هدف‌گذاری تورم» از سوی بانک‌مرکزی منتشر خواهد شد، از توافق ۵۰ هزار میلیارد تومانی بانک‌ها برای اعطای وام به بنگاه‌های کرونا زده خبر داد. همتی در روزهای گذشته اعلام کرده بود که پیش‌بینی بانک‌مرکزی این است که نرخ تورم از ۲۴ درصد فراتر نرود و هدف سیاست‌گذار پولی، نرخ تورم ۲۲درصدی است؛ اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که هدف‌گذاری تورمی بانک‌مرکزی احتمالا ۲۰‌درصد خواهد بود.
 • بازی برد- برد در سهام عدالت

  نیما نامداری
  دولت اعلام کرده دارندگان سهام عدالت از امروز می‌توانند با مراجعه به بانک‌ها تا سقف ۳۰ درصد از سهام خود را سفارش فروش بدهند. این در حالی است که هنوز ساز وکار مشخصی برای فروش این سهام توسط بانک‌ها وجود ندارد. آزادسازی سهام عدالت تصمیم درستی است که در زمان مناسبی هم اتخاذ شده ‌است.
 • ۲۴۱ هزارنفر مشمول بیمه بیکاری کرونا

  مدیرکل امور بیمه‌شدگان سازمان تامین‌اجتماعی گفت: لیست حدود ۲۴۱ هزار نفر از مشمولان مقرری بیمه بیکاری را برای ماه اسفند سال ۹۸ به همراه شماره حساب تهیه و به سازمان برنامه و بودجه ارسال کرده‌ایم. مهدی شکوری، مدیرکل امور بیمه‌شدگان سازمان تامین‌اجتماعی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، درباره پرداخت مقرری بیمه بیکاری به افرادی که با توجه به شیوع ویروس کرونا بیکار شده‌اند، اظهار کرد: سازمان تامین‌اجتماعی وظیفه پالایش اطلاعات افرادی را که در سامانه بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت‌نام کرده‌اند، داشته است و زمان پرداخت و میزان مبلغ مقرری بیمه بیکاری بر عهده سازمان تامین‌اجتماعی نیست و تحقق آن مستلزم اخذ مصوبه از ستاد ملی کرونا است. وی بیان کرد: در روز پنج‌شنبه اول خرداد لیست حدود ۲۴۱ هزار نفر از مشمولان دریافت مقرری بیمه بیکاری برای ماه اسفند سال ۹۸ به همراه شماره حساب آنان که با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تهیه شده به سازمان برنامه و بودجه ارسال شده تا با اخذ تصمیمات مقتضی و هماهنگی با خزانه‌داری کل کشور مقرری بیمه بیکاری برای این افراد پرداخت شود.
 • نرخ تورم انگلیس در پایین ترین سطح ۴سال اخیر

  ایسنا: نرخ تورم پنجمین اقتصاد بزرگ جهان به پایین‌ترین سطح خود از زمان همه‌پرسی برگزیت رسید. به گزارش تریدینگ اکونومیکس، همزمان با شیوع گسترده ویروس کرونا در اروپا و انگلیس که منجر به توقف بخش بزرگی از فعالیت‌های اقتصادی در این کشور شده، نرخ تورم سالانه این کشور تا پایان ماه آوریل با ۷/ ۰درصد کاهش نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه قبل به ۸/ ۰درصد رسیده است.
 • ابهام در زمان واریز تسهیلات ۲ میلیونی

  ایرنا: سخنگوی تسهیلات حمایتی کرونا گفت: زمان پرداخت تسهیلات ۲ میلیون تومانی به افرادی که شغل ثابت ندارند مشخص نیست. دولت برای حمایت از آسیب‌دیدگان شیوع بیماری کرونا و همچنین مشکلات اقتصادی، بسته حمایتی کرونا را درنظر گرفت. پرداخت وام یک میلیون تومانی به تمام خانوارهای یارانه‌بگیر از محل منابع یارانه‌ها یکی از این اقدامات بود. علاوه بر آن مقرر شد که از بین این خانوارها، برای ۴ میلیون نفر که شغل ثابتی ندارند تسهیلات ۵/ ۱ تا ۲ میلیون تومانی واریز شود. این چهار میلیون نفر شامل دستفروشان، رانندگان، کارگران ساختمانی و فصلی می‌شود که لیست کارگران ساختمانی از سوی سازمان تامین‌اجتماعی، رانندگان و دستفروشان توسط وزارت کشور و کارگران فصلی توسط اتاق اصناف ارسال می‌شود.
 • نقش اول تورم اردیبهشت

  دنیای‌اقتصاد: تورم ماهانه در اردیبهشت ماه به ۵/ ۲ درصد رسید که بیشترین سطح در ۵ ماه اخیر بوده و تورم ماهانه ۴ افزایش متوالی را ثبت کرده است، همچنین روند نزولی تورم نقطه به نقطه پس از ۵ ماه قطع شد و به بالای ۲۰ درصد بازگشت. تحلیل‌ها حاکی از آن است که تورم ۶/ ۱۲ درصدی کالاهای بادوام در اردیبهشت، نقش اول این تغییر مسیر تورمی را ایفا کرده است. به‌نظر می‌رسد که افزایش نرخ ارز به میزان ۴/ ۱۴درصد در اردیبهشت ماه و کاهش سطح تجارت خارجی به دلیل شیوع کرونا در بالا رفتن تورم کالاهای بادوام نظیر خودرو، کالاهای دیجیتال و وسایل خانگی نقش داشته است.
 • تعادل جدید در آمار کرونایی

  دنیای‌اقتصاد: بررسی آمارهای کرونایی نشان می‌دهد در دو هفته اخیر میزان فوتی‌های روزانه بر اثر بیماری کرونا عموما رقمی بین ۴۰ تا ۷۰ نفر گزارش می‌شود. از سوی دیگر آمارهای مبتلایان نیز بسته به میزان تست‌گیری در هر روز حدود ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ نفر تغییر می‌کند. به‌نظر می‌رسد که این آمارها یک تعادل جدید را در بیماری کرونا شکل داده است. از سوی دیگر، وضعیت در اکثر استان‌ها نیز مدیریت شده گزارش شده است؛ اما برخی از استان‌ها نظیر خوزستان در وضعیت قرمز از لحاظ بیماری کرونا قرار دارد.
 • موافقت بانک جهانی با وام یک میلیارد دلاری کنیا

  بانک جهانی به منظور کمک به کنیا برای پُر کردن خلاء کسری بودجه این کشور و مقابله با شوک اقتصادی ناشی از پاندمی کرونا، با وام یک میلیارد دلاری به این کشور موافقت کرد.
 • پیشنهاد افزایش ۲۱ درصدی حداقل حقوق بازنشستگان تامین‌اجتماعی

  مشاور بیمه‌شدگان سازمان تامین‌اجتماعی با انتشار متنی در اینستاگرام از ارائه پیشنهاد افزایش ۲۱درصدی حداقل مستمری سال ۹۹ توسط سازمان تامین‌اجتماعی به هیات وزیران خبر داد.
 • پرداخت وام ۱۲ میلیونی به کارفرمایان آسیب‌دیده در خرداد ماه

  رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت کار درباره نحوه دریافت وام ۱۲‌میلیون تومانی ویژه کارفرمایان آسیب‌دیده از کرونا توضیح داد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر