• میراث ۱۰۰ ساله برای ۱۴۰۰

  دنیای‌اقتصاد: اقتصاد ایران در یک قرن گذشته را می‌توان به انسانی تشبیه کرد که با گذر ۱۰۰ سال از عمر خود، از نظر جسمی پیر و ناتوان شده، اما از نظر ذهنی هنوز به‌دنبال رویاهای کودکی خود می‌گردد و هیچ شباهتی به انسان ۱۰۰ ساله ندارد. اگر بخواهیم این سده اخیر را یک مرور سریع کنیم، شاید نتوان به تعداد انگشت‌های یک دست، سیاست‌های موفق را پیدا کرد که مشکلات را حل کرده و دیگر برای انسان ۱۴۰۰ موضوعیتی نداشته باشد. از مساله فقر تا نابرابری، از چالش رشد اقتصادی تا تورم، از محیط زیست تا آلودگی هوا، از تحریم تا تجارت ناپایدار و تمام عارضه‌های دیگری که در این ۱۰۰ سال گریبان اقتصاد را گرفته است.
 • به‌کارگیری ظرفیت‌های بومی «بلاک‌چین» در تامین‌اجتماعی

  عضو هیات‌مدیره سازمان تامین‌اجتماعی گفت: با استفاده از ظرفیت‌های بسیار زیاد در حوزه بلاک‌چین و بومی شدن آن، می‌توانیم در افزایش ارائه خدمات، تکریم جامعه هدف و تسهیل در ارائه خدمات در سازمان تامین‌اجتماعی گام‌های موثرتری برداریم. به گزارش روابط عمومی موسسه عالی پژوهش تامین‌اجتماعی، مرتضی لطفی عضو هیات‌مدیره سازمان تامین‌اجتماعی در وبیناری با موضوع «بلاک‌چین و تامین‌اجتماعی؛ آنچه مدیران باید بدانند» که از سوی موسسه عالی پژوهش تامین‌اجتماعی برگزار شد، افزود: سازمان تامین‌اجتماعی به‌عنوان نهادی مستقل از نظر مالی، خدمات اجتماعی و درمان به بیش از نیمی از جمعیت کشور، خدمت‌رسانی می‌کند.
 • تصویب طرح اختصاص ۵ درصد اعتبارات تبصره ۱۸ به توسعه آموزش‌های مهارتی

  رئیس سازمان‌ آموزش فنی وحرفه‌ای کشور‌‌از تصویب «طرح الحاقی اختصاص ۵ درصد از محل اعتبارات تبصره ۱۸ به توسعه آموزش‌های مهارتی» در جلسه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی خبر داد. به گزارش روابط‌ عمومی سازمان آموزش فنی وحرفه‌ای کشور، علی اوسط‌هاشمی با اعلام این خبر گفت: این اتفاق حاصل تلاش و نگاه ارزشمند نمایندگان مجلس شورای اسلامی به اهمیت مهارت‌آموزی به‌عنوان ضرورت ملی در رفع معضل بیکاری و ارتقای معیشت است.او از حمایت‌های کمیسیون‌های آموزش و تحقیقات و تلفیق مجلس شورای اسلامی در فرآیند تصویب اختصاص ۵ درصد از محل اعتبارات تبصره ۱۸ به توسعه آموزش‌های مهارتی تقدیر و اظهار امیدواری کرد که با روی‌آوری به ارزشمندترین سرمایه‌های سازمان و مشارکت شرکای اجتماعی بتوانیم تجربه‌ای را ثبت کنیم که موجب تقویت هر چه بهتر نگاه‌ها به ارزش مهارت در کشور شود. اوسط هاشمی با ابراز خرسندی از تغییر نگاه سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان به موضوع مهارت به‌عنوان عنصر کلیدی اشتغال‌زایی در کشور و بر رویکرد مهارت‌آموزی جامعه‌محور به‌عنوان رویکرد اصلی سازمان آموزش فنی و حرفه‌‌ای کشور تاکید کرد.رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌‌ای کشور همچنین بر عزم ملی برای توسعه آموزش‌های مهارتی با مشارکت تمامی دستگاه‌ها، شرکای اجتماعی و نهادهای مرجع و جریان‌ساز تاکید کرد.
 • اطلاع از استحقاق درمان از طریق ۱۴۲۰

  مدیر فناوری و تحول دیجیتال سازمان تامین‌اجتماعی از ارائه سرویس استعلام وضعیت برخورداری از حمایت‌های درمانی تامین‌اجتماعی در بستر IVR (تلفن گویا) از طریق سامانه ۱۴۲۰ خبر داد.به گزارش اداره‌کل روابط‌ عمومی سازمان تامین‌اجتماعی، امیرحسین حمیدیان اظهار کرد: در راستای توسعه ارائه خدمات این سازمان در کانال‌های متعدد، ارائه سرویس استحقاق درمان در بستر IVR سامانه ۱۴۲۰، براساس کد ملی و شناسه اتباع خارجی، قابل بهره‌برداری است. او افزود: مخاطبان سازمان تامین‌اجتماعی می‌توانند با تماس با شماره ۱۴۲۰ و انتخاب گزینه ۳ و وارد کردن کد ملی یا شناسه اتباع خارجی، از وضعیت برخورداری از حمایت‌های درمانی خود مطلع شوند.
 • موافقت دولت با اخذ مالیات از اینفلوئنسرها

  رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه اخد مالیات از اینفلوئنسرها ایده خوبی است و موافق اجرای آن با رعایت انصاف هستیم، گفت: اخذ مالیات از خانه‌های خالی از مردادماه سال ۱۴۰۰ شروع می‌شود.
 • جلسه تعیین دستمزد کارگران برای سال ۱۴۰۰

  در جلسه امروز پیشنهاد گروه‌ها برای افزایش دستمزد اعلام می‌شود. جلسه شورای عالی کار امروز‌(۱۸ اسفندماه) با حضور نمایندگان دولت، کارفرمایان و گروه کارگری برگزار می‌شود. موضوع این جلسه مزد سال ۱۴۰۰ کارگران است و در جلسه امروز پیشنهاد گروه‌ها برای افزایش دستمزد اعلام می‌شود.
 • حذف دفترچه کاغذی بیمه سلامت تا اردیبهشت ماه

  معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران گفت: حذف کاربرد دفترچه کاغذی بیمه سلامت با شیب ملایم دنبال شده است و به مرور تا اردیبهشت ۱۴۰۰ به سمتی می‌رویم که نیازی به استفاده از دفترچه کاغذی نباشد.
 • تورم به آمریکا برمی‌گردد

  دنیای اقتصاد: اولیور بلانچارد، اقتصاددان برجسته هشدار داده است که تورم بعد از چهاردهه به اقتصاد آمریکا بازخواهد گشت. او این امر را به حجم بسته‌های حمایتی دولت بایدن مرتبط دانست و تاکید کرد که حجم بسته‌های حمایتی بیشتر از ظرفیت‌های خالی اقتصاد آمریکا است. استاد دانشگاه MIT پیش‌بینی کرد که تورم انتظاری در آمریکا به‌زودی بیدار خواهد شد که همین امر تورم واقعی را نیز تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. هرچند که جنت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا معتقد است که بسته‌های حمایتی دولت تورم‌زا نیست.
 • واکسن ایرانی در فاز نهایی

  دنیای اقتصاد: مجوز آغاز همزمان فاز دوم و سوم تست انسانی نخستین واکسن ایرانی کرونا صادر شد. ۱۰۰ باب مدرسه سبز و ضدزلزله برکت و ۳۵۰ مسجد و مرکز فرهنگی جدید توسط ستاد اجرایی فرمان امام در مناطق محروم ۲۴ استان کشور افتتاح شد.
 • تامین اعتبار متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان

  نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای با تامین ۱۵۰ هزار میلیارد تومان برای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران و رتبه‌بندی معلمان‌ و همچنین ۸۹ هزار میلیارد تومان برای رد بدهی دولت به تامین‌اجتماعی موافقت کردند.
 • قطعنامه شورای امنیت برای توزیع عادلانه واکسن کرونا

  پانزده عضو شورای امنیت سازمان ملل به قطعنامه پیشنهادی بریتانیا برای تسهیل توزیع عادلانه واکسن کرونا در سراسر جهان رای موافق دادند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از خبرگزاری فرانسه، این قطعنامه شامگاه جمعه ۲۶ فوریه به وقت محلی به تصویب رسید و محور آن فراهم کردن زمینه دسترسی کشورهای بحران‌زده و فقیرتر جهان به واکسن کروناست. بنابراین گزارش تدروس آدهانوم، رئیس سازمان بهداشت جهانی از تصویب این قطعنامه استقبال کرده است. این سازمان خود سازوکار موسوم به کوواکس را برای توزیع عادلانه واکسن راه انداخته بود.
 • بیمه اختیاری از تعهدات سازمان تامین اجتماعی

  مزایا و حقوق بیمه اختیاری در زمان بازنشستگی مانند بیمه اجباری است و هیچ‌ تفاوتی ندارد. مدیرکل تامین اجتماعی استان قم گفت: اگر فردی دارای بیمه اختیاری تامین اجتماعی باشد و از مشکل جسمی رنج ببرد، برای استفاده از مزایای کارافتادگی باید در کمیسیون پزشکی مدیریت درمان حضور یابد و فرمی را در شعبه بیمه‌پردازی تکمیل کند تا مدارک تکمیل و پرونده به کمیسیون پزشکی ارجاع شود.
 • زمان انتشار گزارش قطعی WHO درباره منشأ کرونا

  مدیرکل سازمان بهداشت جهانی می‌گوید که خلاصه گزارش و همچنین گزارش نهایی این سازمان پیرامون منشأ اصلی بیماری کرونا در هفته سوم ماه مارس منتشر می‌شود. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از الجزیره، سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که تیم تحقیقات بین‌المللی پیرامون «منشأ بیماری کووید-۱۹ در چین» گزارش خود را در سومین هفته از ماه مارس (۲۵ اسفند تا یکم فروردین) منتشر خواهد کرد. بنا به گفته مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، این گزارش در ابتدا قرار بود در دو مرحله منتشر شود: یک خلاصه ابتدایی در ماه فوریه و به دنبال آن، متن کامل گزارش. اما اکنون هر دو گزارش (خلاصه ابتدایی و متن کامل) به‌طور همزمان منتشر خواهد شد. تدروس آدهانوم در سخنرانی خود خطاب به کشورهای عضو این نهاد جهانی گفت: «می‌دانم که بسیاری از کشورهای عضو مشتاق دریافت این گزارش هستند.»
 • عبور از دره رشد اقتصادی؟

  دنیای‌اقتصاد: پس از عبور از زمستان تحریم و کمرنگ شدن آثار اقتصادی کرونا، رشد اقتصادی ایران درحال جوانه زدن است. بر اساس گزارش رسمی مرکز آمار ایران، رشد فصلی پاییز با احتساب نفت به ۸/ ۰درصد و بدون نفت به ۲/ ۰درصد رسیده است. این رشد فصلی، درحالی است که در ۱۰ فصل قبل از آن رشد اقتصادی فصلی همواره منفی بوده است. همزمان با این گزارش، رئیس‌کل بانک‌مرکزی نیز از بهبود آمار تولید کارگاه‌های صنعتی در پاییز سخن گفت. با توجه به این دو آمار، کارشناسان معتقدند اگر واکسیناسیون کرونا تسریع و لغو تحریم‌ها عملیاتی شود، شرایط برای جهش رشد در ۱۴۰۰ مهیا خواهد بود و در سال آینده می‌تواند شرایطی نظیر سال ۱۳۹۵ اتفاق بیفتد.
 • شرط بازگشت به آرامش

  دنیای‌اقتصاد: پس از رکود بزرگ و جنگ جهانی دوم ، رای‌دهندگان و دولت‌ها در کشورهای ثروتمند ارتباط میان دولت و شهروندان را از نو طرح کردند. اکنون نیز اپیدمی سبب شده هزینه‌های اجتماعی چندپاره شوند. بیش از دو‌سوم آمریکایی‌ها از لایحه محرک اقتصادی ۹/ ۱ میلیارد دلاری جو بایدن حمایت کرده‌‌اند، لایحه‌ای که نزد سنا است و شامل چک‌های ۱۴۰۰ دلاری برای بیشتر افراد بزرگسال آمریکایی است. بریتانیا نیز در بودجه سوم مارس طرحی برای پرداخت دستمزد کارگران تا ماه سپتامبر ارائه کرد، طرحی که می‌تواند به افزایش بدهی عمومی به بیشترین میزان خود از سال ۱۹۴۵ منتج شود. چنین حرکات جسورانه‌ای خطرآفرین هستند: دولت‌ها می‌توانند دارایی عمومی را به نقطه شکست برسانند، مشوق‌ها را از شکل طبیعی خود خارج کنند و جوامعی مقاوم در برابر تغییر ایجاد کنند. با این وجود همچنان برای ساختن سیاست‌های رفاهی اجتماعی جدید، فرصت وجود دارد، سیاست‌هایی که قابل اجرا هستند و به کارگران کمک می‌کنند در اقتصادی که با اختلال فناوری در بازار کار روبه‌روست، رشد کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر