آرشیو روزنامه شماره ۴۸۹۲ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۸۹۲

 • شوک واکسن به بازارها

  دنیای اقتصاد: هنگامی که صبح دیروز بهای اونس طلا بر فراز سطح ۱۷۶۰ دلاری قرار گرفت و رکورد ۹۱ ماهه را جابه‌جا کرد، بسیاری از تحلیلگران روند اونس را افزایشی می‌دیدند و آن را آماده ثبت رکوردهای جدید می‌دانستند. کمتر کسی تصور می‌کرد که تا عصر، اونس تا ۱۷۳۰ دلار نیز عقب بنشیند. یک خبر کافی بود تا اطمینان به آینده اقتصاد، حداقل به شکل مقطعی و هیجانی افزایش یابد و همین افزایش اطمینان، سبزپوشی دسته‌جمعی بازارهای سهام و سقوط اونس را رقم بزند. شرکت زیست فناوری مستقر در کمبریج آمریکا اعلام کرد که نتایج اولیه آزمایش واکسن کرونا بر انسان مثبت بوده است. براساس گزارش شرکت Moderna، در یک آزمایش محدود از ۴۵ نفر داوطلب، مشاهده شد که واکسن در بدن تمامی افراد، آنتی‌بادی تولید کرده است. آنتی‌بادی‌های تولید شده بر اثر تزریق واکسن، حداقل به میزانی بود که پیش‌تر در سطح افراد نجات‌یافته از کرونا ثبت شده بود. با این خبر ذخایر امن در وضعیت قرمز قرار گرفتند و بازارهای سهام سبزپوش شد؛ گرچه کاهش نااطمینانی در بازار جهانی تا حدود زیادی بسته به اخبار تکمیلی درباره واکسن تولیدشده است. یک ماه پیش هم خبر تولید داروی شرکت گیلاد موج مشابهی را در بازارهای سهام دنیا ایجاد کرده بود؛ اما اثر خبر پس از مدتی خاموش شد. این بار چه می‌شود؟
 • رکورد جدید در بیماران کرونا

  دنیای اقتصاد: روز گذشته با شناسایی ۲۲۹۴ نفر بیشترین میزان مبتلایان در یک ماه و نیم اخیر شناسایی شد. پیش از این در تاریخ ۱۷ فروردین ماه میزان مبتلایان به رقم بالاتر از سطح کنونی ثبت شده بود. یکی از دلایل این افزایش در روزهای اخیر افزایش میزان آزمایش‌ها بوده است، اما به نظر می‌رسد که وضعیت در برخی استان‌های مرزی نیز نگران‌کننده است.
 • ثروتمندان انگلیسی نقره داغ شدند

  به‌طور متوسط میلیاردرهای انگلیسی یک میلیارد دلار از ثروت خود را در سال‌جاری از دست داده‌اند. به گزارش «ایسنا» به نقل از بلومبرگ، ۱۵ فرد نخست در رده‌بندی میلیاردرهای انگلیسی از ابتدای امسال تاکنون جمعا ۱۶ میلیارد دلار از ثروت خود را از دست داده‌اند. جیم راتکلیف، ثروتمندترین فرد انگلیس بیش از سایرین از شیوع کرونا و قرنطینه‌های سراسری آسیب دیده است و ثروتش در مقایسه با سال قبل با ۲۴ درصد کاهش به ۱۶ میلیارد دلار رسیده است. جیمز دایسن، مالک یکی از بزرگ‌ترین کارخانه‌های تولید جاروبرقی در جهان که سال گذشته با خرید گران‌ترین خانه در سنگاپور خبرساز شده بود نیز ۴/ ۲ میلیارد دلار از ثروت خود را از دست داده است. ریچارد برنسون، مدیرعامل گروه ویرجین نیز ۱/ ۱ میلیارد دلار از ثروتش را از دست داده است. در بین ۱۵ میلیاردر انگلیسی، تنها یک نفر زن است و این افراد در مجموع ۱۰۳ میلیارد دلار ثروت دارند. دنیس کوتز با ۵/ ۶ میلیارد دلار ثروت، تنها نماینده زنان انگلیسی در این رتبه بندی و نفر پنجم در بین ثروتمندترین افراد انگلیس است.
 • دستاورد بزرگ پزشکی محققان ستاد اجرایی فرمان امام در سلول درمانی

  محققان ستاد اجرایی فرمان امام موفق شدند از طریق روش سلول درمانی، ۲۲ بیمار کرونایی بستری را در زمانی کوتاه‌تر از روش‌های قبلی درمان کنند. محمدحسین زیرک‌ساز مدیرعامل شرکت سل‌تک فارمد وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام با اعلام این خبر گفت: بعد از دستور مقام معظم‌رهبری مبنی‌بر بسیج تمامی امکانات برای مقابله با کرونا و دستورالعمل رئیس ستاد اجرایی فرمان امام، کار تحقیق روی درمان این ویروس را از طریق سلول درمانی آغاز کردیم و توانستیم با به‌کارگیری نیرو و دانش داخلی روندی را برای مهار این ویروس پیدا کنیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر