آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۰ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۶۹۰

 • شاخص جدید زندگی بهتر

  دنیای اقتصاد: سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه (OECD) با معرفی شاخصی فراتر از آمارهای خشک اقتصادی، سعی کرد وضعیت رفاهی و کیفیت زندگی کشورها را به تصویر بکشد: «شاخص زندگی بهتر». یکی از معیارهای مهم زندگی بهتر، «توازن کار-زندگی» است که بیشترین و کمترین ساعات کار و فراغت اقتصادهای دنیا را زیر ذره‌بین قرار می‌دهد. بررسی‌های این پروژه نشان داد که کشورهای ایتالیا، فرانسه، هلند و اسپانیا بیشترین فراغت را در روز دارند و در مقابل کشورهای کلمبیا، ترکیه و مکزیک، بیشترین ساعت کار را در هفته تجربه می‌کنند. اگر ایران (با احتساب ۴۴ ساعت کار در هفته) در این بررسی قرار داشت، در ۵ کشور بالای لیست قرار می‌گرفت. البته از دریچه دیگر، ایران در قله این لیست نیز می‌تواند قرار گیرد. یکی از شاخص‌های مورد بررسی، درصد جمعیتی است که بالای ۵۰ ساعت در هفته کار می‌کنند. ترکیه با ثبت نرخ ۳۳ درصد در رتبه نخست شاخص مذکور قرار گرفت؛ اما داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهند که ۳/ ۳۸ درصد از نیروی کار ایران، بیش از حدود ۵۰ ساعت در هفته کار می‌کنند، پس ایران می‌تواند رتبه نخست این حوزه را در جهان داشته باشد. همه این فعالیت بیش از حد در حالی است که یافته‌های علمی و شواهد تجربی بررسی اخیر ثابت کرد که کار بیش از حد، کاهش بهره‌وری و خروج نهایی نیروی کار را سبب خواهد شد.
 • جزئیات پرداخت وام به بازنشستگان و مستمری‌ بگیران

  فارس نوشت: معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی گفت:‌ در حال حاضر تامین اجتماعی ۲۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت وام به مستمری‌ بگیران و بازنشستگان در بودجه پیشنهاد داده است که پرداخت این وام بستگی به تخصیص اعتبار دارد.
 • زیست تحریمی را نمی‌پذیریم

  دنیای اقتصاد: علی ربیعی سخنگوی دولت از هویدا شدن علائمی از بهبود وضعیت در جامعه خبر داد و گفت: هرچند شوک‌ها و گرانی‌های ناشی از تحریم‌ها آثار و علائمی بر جامعه تا مدت‌ها برجا خواهد گذاشت اما علائمی از بهبود وضعیت امروز هویدا شده و این علائم مثبت با یک تاخیر زمانی کوتاه در زندگی مردم آثار مثبت خود را خواهد گذاشت. او در نشست خبری روز گذشته‌اش که در سومین روز از هفته دولت برگزار شد، با بیان اینکه در دوران تثبیت بعد از شوک‌ها و فشارهای اولیه هستیم، تاکید کرد: مطمئن باشید که ما در یک برنامه ۲۴ ماهه با تعهد نسبت به آینده بهتر دو سال پایانی دولت را آغاز خواهیم کرد.
 • نصب کارت‌خوان اجاره‌ای جرم است!

  ایسنا: به‌رغم اجباری شدن نصب دستگاه‌های کارت‌خوان در مطب پزشکان، همچنان برخی از اعضای این صنف به شیوه‌های مختلف مانند اجاره کارت‌خوان سعی در دور زدن استفاده از دستگاه‌های کارت‌خوان دارند که یک کارشناس امور مالیاتی با غیرقانونی توصیف کردن این اقدام گفت: اطلاعات درآمدی پزشکان از شیوه‌های دیگری نیز قابل ردیابی است.
 • موانع بر سر راه صادرات شرکت بازرگانی صندوق بازنشستگی کشوری

  مدیرعامل شرکت بازرگانی صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به دستاوردهای مهم شرکت خود، از جمله کسب رتبه صادرکننده برتر سال ۹۷ معتقد است که صادرات نیازمند مدیریت کارآمد است و با وجود آنکه عواملی از قبیل بحران‌های منطقه‌ای بر کاهش صادرات محصولات غیر نفتی کشور تاثیر گذاشته‌اند، اما با مدیریت کارآمد در دوره بحران اقتصادی می‌توان فرآیند صادرات را به سرانجام رساند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر