آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۵ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۶۸۵

 • شکایت بانک مرکزی از مالیات ارزی

  دنیای اقتصاد: بانک مرکزی از دولت درخواست کرده است که روند اخذ مالیات از تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بررسی شود و رویه‌ای مشابه با صندوق توسعه ملی، برای این منابع اتخاذ شود. بر این اساس، بانک مرکزی پیش‌نویس لایحه دو فوریتی تفسیر قانون «نحوه محاسبه و اعمال تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی» را به هیات‌دولت ارائه کرده است. این استفساریه درحال رسیدگی در کمیسیون اقتصاد هیات‌دولت است. در این استفساریه، بانک مرکزی از سیاست اخذ مالیات از این دارایی با عنوان «اعمال سیاست پولی انبساطی ناخواسته» نام برده که افزایش پایه پولی در اقتصاد را فراهم می‌کند.
 • حمایت از تولید بدون پول‌پاشی

  دنیای اقتصاد: رئیس کل بانک مرکزی از طرحی جدید خبر داد که طی آن، تامین مالی بنگاه‌های تولیدی بدون خلق پول انجام شود. به گفته عبدالناصر همتی، در این طرح، بنگاه‌های تولیدی می‌توانند برای خرید مواد اولیه، اوراق با تضمین بانکی منتشر کنند و در فرابورس به فروش برسانند. این روش تامین مالی، هم تکیه تولید بر نظام بانکی را کاهش می‌دهد و هم به بازار سرمایه عمق می‌بخشد. پیش‌تر ۶ اقتصاددان با مشارکت «دنیای اقتصاد» نسخه‌ای مشابه برای خروج غیرتورمی از رکود پیشنهاد داده بودند که می‌تواند تکمیل‌کننده طرح اخیر باشد.
 • ابلاغیه هفت بندی برای سازمان مالیاتی

  وزیر امور اقتصادی و دارایی طی ابلاغیه‌ای به رئیس کل سازمان امور مالیاتی خواستار تغییرات و اصلاح برخی رویه‌های این سازمان از جمله نحوه جمع‌آوری و کسب اطلاعات هویتی و سوابق مودیان مالیاتی با هماهنگی کامل دیگر دستگاه‌های اجرایی ظرف حداکثر دو ماه و الکترونیکی شدن فرآیند مالیات نقل‌وانتقال املاک بدون نیاز به حضور مودی در سازمان برای واحدهای مسکونی در شهر تهران در یک ماه آینده شد.
 • جزئیات بخشش‌جرایم مالیاتی

  معاون سازمان امور مالیاتی از بخشش جرایم تمام مودیانی که تا پایان مهر برای پرداخت اصل مالیات اقدام کنند، خبر داد. به گزارش «ایبِنا» محمد مسیحی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر افزود: سازمان امور مالیاتی در راستای اقدامات موثر در سال تولید و حمایت از کالای ایرانی، تصمیماتی را برای حمایت از عمده مودیان مالیاتی و به‌طور ویژه برای بخش تولید اتخاذ کرد که در قالب بخشنامه‌ای ابلاغ شد.
 • ۵۰۰ تومانی،۸۰۰ تومان فروش می‌رود

  باشگاه خبرنگاران جوان در گزارشی میدانی نگاهی به بازار خرید و فروش اسکناس نو به بهانه عید غدیر داشته است. این خبرگزاری گزارش داده است: فروشندگان امسال از هر بسته ۱۰۰ تایی ۵۰۰ تومانی، ۳۰ هزار تومان سود می‌برند. یعنی هر اسکناس ۵۰۰ تومانی را ۸۰۰ تومان به فروش می‌رسانند.فروش یک بسته ۱۰۰ تایی هزار تومانی، ۳۵ هزار سود دارد یعنی هر یک هزار تومان، یک هزار و ۳۵۰ تومان به‌فروش می‌رسد. البته در بین اسکناس‌های ۵۰۰ تا ۲ هزار تومانی، اسکناس یک هزار تومانی طالب بیشتری دارد.یک فروشنده اسکناس‌های نو در بازار به باشگاه گفته است: فروش هر بسته ۱۰۰ تایی اسکناس ۲۰ هزار ریالی هم ۳۰ هزار تومان سود دارد، یعنی هر ۲ هزار تومان به مبلغ ۲ هزار و ۳۰۰ تومان فروخته می‌شود.
 • آمبولانس‌های مسافرکش

  ایسنا: برخی آمبولانس‌های خصوصی در تهران مسافرکشی می‌کنند. مسافران «آمبولانس‌ خصوصی» از هنرپیشه‌های معروف گرفته تا معلم‌های خصوصی کنکور هستند. این خبرگزاری انگیزه این کار را گذر از ترافیک پایتخت و خطوط ویژه عنوان کرده است.البته دکتر مجتبی لهراسبی، رئیس اداره آمبولانس خصوصی کشور گفته این پدیده تا حدی وجود دارد و به ما هم گزارش شده است، اما وضعیت به آن شدت مطرح شده، نیست. او از افزایش نظارت‌های پلیس خبر داده و مدعی شده است: طی چند ماه اخیر در این زمینه گزارشی نداشته‌ایم و موردی را مشاهده نکرده‌ایم.
 • ارزان‌فروشی یا نجات از ورشکستگی؟

  درحالی‌که یک نماینده مجلس معتقد است یک شرکت هواپیمایی با قیمتی بسیار نازل‌تر از قیمت واقعی، واگذار شده، وزیر اقتصاد می‌گوید در چهار نوبت مزایده مشتری‌ای برای این شرکت پیدا نشده است.خبرگزاری فارس نامه‌ای منتشر کرده که در آن فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی به معاون اول دولت درباره واگذاری «ایران‌ایرتور» گزارش داده است.
 • وقت اندک برای دفاع از اتهام ارزی

  خبرآنلاین: حسینی امامی، وکیل تسخیری احمد عراقچی معاون سابق ارزی بانک مرکزی در رابطه با جلسه دوم و سوم دادگاه متهمان ارزی می‌گوید به او برای دفاع از موکلش کمتر از ۱۰ دقیقه وقت داده‌اند.

بیشتر