• اطلس جهانی شکاف نابرابری

  دنیای‌اقتصاد: «نابرابری»، مشکل مزمن جامعه بشری، چالشی است که بحث پیرامون آن تا آخرالزمان ادامه خواهد داشت. نظام‌های اقتصادی که تاکنون طراحی شده‌اند نه تنها نتوانسته‌اند این مشکل دردآور جوامع را حل کنند، بلکه شواهد حاکی از آن است که نابرابری درآمدی و شکاف میان جمعیت ثروتمند و فقیر جوامع روندی رو به افزایش دارد، روندی که اقتصاد ایران نیز از آن مستثنی نیست. بر این ادعا می‌توان گزارش سال ۲۰۱۸ سازمان بین‌المللی «آکسفام» را شاهد گرفت، جایی که گزارش شد در ۲۰۱۸ ثروت تنها ۲۶ نفر ثروتمند بزرگ جهان با ثروت نیمی از جمعیت فقیر جهان معادل ۸/ ۳ میلیارد نفر برابری می‌کرد.
 • تورم‌های مزمن چگونه به‌وجود می‌آیند؟‌

  تغییرات توزیع درآمد در دهه‌های اخیر و در نتیجه تغییر در طبقات اجتماعی، محیط سیاست‌‌گذار را تغییر داده و سبب جا‌به‌جا شدن اولویت‌‌های آن شده است.
 • ولع بانک‌های مرکزی برای خرید طلا در ۲۰۲۱

  شرکت سیتی‌گروپ پیش‌بینی می‌کند تقاضای طلا از طرف بخش رسمی در ۲۰۲۱ تا حدود ۴۵۰ تُن افزایش یابد.
 • دلیل عدم موفقیت شرکت‌های تجاری در پرونده‌های مالیاتی دیوان عدالت اداری

  حسین عبداللهی
  تصور کنید پرونده مالیاتی شرکت شما در هیات‌های حل‌اختلاف مالیاتی به نتیجه نرسیده و به ناچار در شعب دیوان عدالت اداری طرح شکایت می‌کنید، نهایتا شعبه بدوی هم حکم به نفع شما صادر می‌کند اما ناگهان در شعبه تجدیدنظر با «قرار رد دادخواست به‌دلیل عدم احراز سمت شاکی» مواجه می‌شوید.
 • افزایش ۴۷ هزار نفری حقوق‌بگیران صندوق بازنشستگی کشوری

  سالنامه آماری ۱۳۹۸ صندوق بازنشستگی کشوری به همت دفتر برنامه‌ریزی و تعالی سازمانی این صندوق در پنج بخش و ۱۰۵ صفحه منتشر شد.
 • عدم نیاز بنگاه‌ها به شماره اقتصادی

  معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی کشور تاکید کرد: با هدف تسهیل فضای کسب‌وکار اشخاص حقوقی، ترتیبی اتخاذ شده تا فعالان اقتصادی بدون نیاز به شماره اقتصادی و صرفا با همان شناسه ملی خود، مجوزهای لازم برای شروع کسب‌وکار را اخذ کنند. به گزارش «ایسنا» محمود علیزاده با اشاره به دستور وزیر امور اقتصادی و دارایی در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری، مبنی بر روان‌سازی و تسهیل فضای کسب‌وکار و ایجاد پنجره واحد شروع کسب‌وکار عنوان کرد: با همکاری سازمان امور مالیاتی کشور و معاونت اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی، زمینه سهولت شروع کسب‌وکار بنگاه‌های اقتصادی و تسهیل در اخذ مجوزهای لازم از جمله شماره اقتصادی فراهم شد.
 • پرداخت ۵۷ درصد تسهیلات کرونایی

  معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار درباره تسهیلات کرونا گفت: برآورد وضعیت پرداخت تسهیلات کرونایی در ایران نشان می‌دهد از ۲۳‌هزار و ۵۰۰‌میلیارد تومان منابع پیش‌بینی شده تنها ۱۳هزار و ۴۰۰میلیارد تومان پرداخت شده است.
 • جانشینان نفت در بودجه ۹۹

  دنیای اقتصاد: جانشینان درآمدهای نفتی در عملکرد بودجه نیمسال نخست سال ۹۹ مشخص شدند. بررسی‌ها نشان می‌دهد سه ابزار حراج اوراق دولتی، درآمدهای مالیاتی و واگذاری اموال دولتی توانسته‌اند منابع جانشین درآمدهای نفتی را تامین کنند.
 • فروش ۶۷۰ میلیارد تومان اوراق دولتی

  دنیای‌اقتصاد: بانک‌مرکزی در جریان حراج هجدهم مبلغ ۶۷۰ میلیارد تومان اوراق دولتی فروخت که یکی از کمترین سطوح در هفته های اخیر محسوب می‌شود.
 • تمرکزسازمان مالیاتی بر ثروتمندان

  رئیس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: اطلاعات تراکنش‌های بانکی صاحبان حساب‌هایی که ۵ میلیارد تومان به بالا در سال گردش مالی دارند، مورد بررسی قرار می‌گیرد و با اطلاعات به‌دست آمده از این طریق، به‌دنبال فعالیت‌هایی می‌رویم که موجب این گردش مالی شده است تا متناسب با آن فعالیت‌ها، میزان مالیات تعیین شود.
 • خبر خوش برای مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری

  حضور مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هیات‌های حل اختلاف مالیاتی بلامانع شد. به گزارش «ایلنا» از بازار سرمایه، معاون اجرایی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران گفت: به دنبال برگزاری جلسات کارگروه مالی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران و پیگیری مشکلات نهادهای مالی عضو کانون و با مشارکت مستمر همکارانم در کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران، موفق شدیم یکی دیگر از مشکلات صندوق‌های فعال در بازار سرمایه در مواجهه با سازمان امور مالیاتی را حل کنیم.
 • اختصاص بودجه برای تامین آب شرب جامعه عشایری از محل صندوق توسعه

  رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: طی سال‌های ۹۸ و ۹۹، ۴۰۰ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه برای تامین آب شرب جامعه عشایری اختصاص یافته و برای ۲۳ هزار خانوار عشایری آب تا جلوی چادرهای آنان کشیده شده است.
 • سیگنال تورم و دستمزد ۱۴۰۰

  دنیای اقتصاد: بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۰ توسط رئیس‌جمهور به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد. این گزارش، محورهای اصلی سند مالی دولت در آینده را تشریح کرد. از مهم‌ترین موضوعات مطرح‌شده هدف‌گذاری ۲۲ درصدی نرخ تورم در سال آینده است. این رقم مشابه رقم هدف‌گذاری شده در سال جاری است و دولت سعی می‌کند با فعال کردن ابزار عملیات بازار باز، به این هدف دست پیدا کند. نکته دیگر این بخشنامه، افزایش سطح ۲۵ درصدی حقوق کارکنان به‌طور متوسط است؛ این موضوع نشان می‌دهد سیاست‌گذار در سال آینده، رشد حقوق را بیشتر از نرخ تورم هدف‌گذاری کرده است.
 • پیش نیاز اصلاح ساختار بانکی

  نظام تسهیلات و اعتبارات بانکی در ایران نیازمند توجه، بازنگری و تقویت ساختاری است. یکی از مهم‌ترین ابعاد این اصلاح، از منظر نسبت پرداخت تسهیلات خرد و کلان است.
 • رابطه پرداخت حقوق و بهره‌وری

  رئیس سازمان ملی بهره‌وری گفت: با تدوین روش ارزیابی بهره‌وری شرکت‌های دولتی، عملکرد آنها در زمینه‌های مختلف ارزیابی و پرداخت حقوق مدیریت منوط به میزان بهره‌وری خواهد بود. فاطمه پهلوانی در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: تبصره ۲۱ قانون بودجه ۹۹ و ماده پنج قانون ۶ توسعه، دستگاه‌های اجرایی را مکلف کرده چرخه بهره‌وری با رویکرد اقتصادی را پیاده و در مدت ۶ ماه برنامه خود را به سازمان ملی بهره‌وری ارائه کنند و سازمان نیز پس از یک سال برنامه را به هیات وزیران ارسال کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر