آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۴ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۶۸۴

 • ضرب‌الاجل برای اکران حقوق‌ها

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور، از تعیین ضرب‌الاجل دولت برای تکمیل سامانه حقوق و مزایا و اکران حقوق‌ها خبر داد. طبق اعلام جمشید انصاری، دولت به دستگاه‌های اجرایی که هنوز اطلاعات حقوق مدیران و کارکنان شان را در سامانه حقوق و مزایا ثبت نکرده‌اند، مهلت داد تا پایان شهریور ماه به این تکلیف قانونی عمل کنند. دولت مصوب کرده که پس از درج کامل اطلاعات، درخصوص رونمایی از این سامانه برای مردم، تصمیم‌گیری کند. پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی برای دستگاه‌هایی که تا پایان مهلت تعیین‌شده، اقدام به ثبت اطلاعات نکنند، یک عمل بازدارنده است؛ بر اساس این پیشنهاد، حقوق کارکنان پرداخت نمی‌شود؛ مگر اینکه در سامانه حقوق ثبت شده باشد. در کنار این مساله، رئیس‌جمهور دستور داد تا حقوق مدیران صندوق‌های بازنشستگی و شرکت‌های تابعه آنها نیز در سامانه حقوق و مزایا وارد شود. این سامانه، محصول اتفاقاتی است که در سال ۱۳۹۵ در مورد برخی حقوق‌ها رخ داده بود. افشای برخی حقوق‌های غیرمتعارف که معروف به حقوق‌های نجومی شد، این مطالبه را شکل داد تا حقوق مدیران کشور، در دسترس عموم مردم قرار گیرد. در تمام دنیا نیز پرداختی‌هایی که از منابع عمومی انجام می‌شود، در سامانه‌ای مشخص به شکل شفاف، در اختیار مردم است.
 • خطر انحراف در مبارزه با فساد

  معصومه حاجی‌محمدی
  مبارزه با فساد، خود می‌تواند به افزایش فساد منجر شود، اگر از راه درست آن نگذرد. یکی از بیراهه‌های فسادزدایی، گسترش شایعات بدون سند و مدرک، بدون آگاهی اتهام زدن و در نتیجه غبارآلود کردن عرصه عمومی است، به نحوی که سره از ناسره تمیز داده نشود، قبح و اثر اخبار فساد بریزد و حساسیت عمومی از بین برود.
 • بودجه تعاون ۱۱برابر شد

  معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی از افزایش ۱۱ برابری بودجه بخش تعاون خبر داد و گفت: با دستور وزیر کار منابع صندوق‌های زیرمجموعه وزارت کار از جمله شستا و صندوق بیمه روستاییان جهت افزایش خدمات دهی در بانک‌های توسعه تعاون و رفاه کارگران سپرده‌گذاری می‌شود.
 • پرداخت ۱۵هزار میلیارد وام از منابع قرض‌الحسنه به کارکنان بانک‌ها

  عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: ۱۵ هزار میلیارد از منابع قرض‌الحسنه به‌عنوان وام به کارکنان بانک‌ها اعطا شده که این خلاف عدالت است. به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علی ابراهیمی در نشست علنی دیروز (یکشنبه ۲۷ مرداد) مجلس شورای اسلامی در تذکری به وزیر اقتصاد اظهار کرد: ضمن تشکر از زحمات شما در زمینه ایجاد ثبات نسبی در نرخ ارز و حرکت به سمت شفاف‌سازی، اما باید به عملکرد بانک‌ها دقت داشته باشید زیرا عمدتا وارد بنگاهداری شده و رانت‌های فراوانی در بنگاه‌های تحت مدیریت آنها قرار دارد. نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بخش عمده‌ای از منابع قرض‌الحسنه که بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان است به‌عنوان وام به کارکنان بانک‌ها داده شده که خلاف عدالت است، درصورتی که می‌توانستند از محل این اعتبارات وام ازدواج به جوانان بدهند. وی افزود: بانک ملی متاسفانه در زمینه بانکداری و پرداخت وام قرض‌الحسنه به کارکنان خود پیشتاز است، بانک پاسارگاد نیز عمدتا تسهیلات را به شرکت‌های تحت پوشش خود داده است. بانک سرمایه سال گذشته ۱۱هزار میلیارد زیان انباشته داشت و اگر بانک مرکزی به موقع ورود پیدا کرده بود، امسال این مبلغ به ۱۸ هزار میلیارد نمی رسید. این مساله باید رسیدگی و گزارش آن به مجلس ارائه شود. عضو فراکسیون امید در تذکری به وزیر بهداشت گفت: شهرستان شازند تنها شهرستانی است که از امکانات بیمارستان دولتی محروم است.
 • خرید گرینلند برای ترامپ چه قدر آب می‌خورد؟

  رئیس‌جمهور آمریکا قصد خرید گرینلند را دارد اما برای این کار موانع زیادی پیش روی خود خواهد دید.
 • اتهام سازمانی است و اتهام شخصی نیست

  ایلنا: جعفر سبحانی درباره آخرین وضعیت پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی که پس از استعفا بازداشت شد، گفت: آقای پوری‌حسینی درحال‌حاضر مراحل بازپرسی را می‌گذراند و از جزئیات مطلع نیستیم و درباره جزئیات مقامات قضایی پاسخگو خواهند بود. وی درباره دلایل بازداشت پوری‌حسینی افزود: اتهامی که به آقای پورحسینی وارد شده،‌ اتهام سازمانی است و اتهام شخصی نیست.

بیشتر