• دوئل دلا‌ری در میدان بودجه

  دنیای‌اقتصاد: میدان بودجه، شاهد یک دوئل دلاری میان مجلس و دولت است. در یک سوی میدان، رئیس دولت معتقد است که تغییرات ارزی صورت‌گرفته توسط مجلس، تنها یک ضرب و تقسیم عددی بوده که در نهایت منجر به افزایش سهم نفت و رشد نرخ دلار در بودجه ۱۴۰۰ شده است. در سوی دیگر میدان، رئیس مجلس اعلام می‌کند که مجلس نرخی را برای ارز بودجه تعیین نکرده است و این نرخ تنها توسط عوامل بازار تعیین می‌شود. قالیباف با نقد سیاست‌های توزیع دلار ۴۲۰۰ معتقد است که این سیاست هدف کنترل قیمتی را تامین نکرده است و منابع حاصل از حذف دلار ۴۲۰۰ باید به جیب مردم برود. اگرچه نگاه انتقادی مجلس نسبت به سیاست‌های دلار ۴۲۰۰ قابل‌قبول است، اما لازم است که تمام زوایای پنهان اصلاح سیاست ارزی در بودجه روشن شود. طبیعتا با حذف دلار ۴۲۰۰، نرخ ارز بودجه تغییر خواهد کرد و باید یک معیار برای نرخ تسعیر ارز در بودجه ۱۴۰۰ مشخص شود. همچنین باید برنامه مجلس برای تخصیص منابع حاصل در قالب یک بسته سیاستی شفاف ارائه شود.
 • مصوبه کمیسیون تلفیق برای دو‌برابر شدن یارانه نقدی

  عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۰ از مصوبه این کمیسیون برای دو‌برابر شدن یارانه نقدی در سال آینده خبر داد. حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، با اشاره به نشست روز چهارم بهمن ماه کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۰ گفت: با مصوبه روز گذشته اعضای کمیسیون تلفیق، یارانه نقدی در سال ۱۴۰۰ دو برابر خواهد شد. وی افزود: بر این اساس، یارانه هریک از ۷۸ میلیون یارانه‌بگیر در کشور در سال آینده ۹۱ هزار تومان خواهد بود. عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۰ اظهار کرد: همچنین طبق این مصوبه ۴۸میلیون نفر از اقشار ضعیف جامعه از ۷۸میلیون نفر یارانه‌شان یک‌ونیم برابر بیشتر یعنی ۱۳۶ هزار تومان خواهد بود. حاجی‌دلیگانی خاطرنشان کرد: بنابراین اعضای کمیسیون مصوب کردند که یارانه نقدی ۱۰ میلیون ایرانی که از نظر مالی در شرایط سخت‌تری قرار دارند و جزو طبقات ضعیف جامعه هستند، در هر ماه ۲۲۰ هزار تومان باشد. مصوبات کمیسیون تلفیق پس از تصویب در صحن علنی مجلس و تایید شورای‌نگهبان به قانون تبدیل شده و برای اجرا ابلاغ خواهد شد.
 • رئیس‌سابق بانک مرکزی وزیر فعلی خزانه‌داری

  شب گذشته کمیته اقتصادی سنای آمریکا به‌صورت قاطع با گزینه بایدن برای وزارت خزانه‌داری آمریکا موافقت کرد. به گزارش خبرگزاری فارس، به نقل از رویترز، شب گذشته کمیته اقتصادی سنای آمریکا به‌صورت قاطع با تصدی جنت یلن، نامزد پیشنهادی رئیس‌جمهور جدید آمریکا به عنوان وزیر خزانه‌داری موافقت کرد.
 • تسهیل مراودات مالی و تقویت بورس با پیوستن به FATF

  به اعتقاد برخی اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضویت در FATF در شرایط تحریم‌های آمریکا تاثیر مثبتی بر اقتصاد نخواهد داشت، اما بسیاری از کارشناسان اقتصادی با نظر آنها موافق نبوده و معتقد هستند که تصویب FATF باعث تسهیل مراودات مالی، بهبود صادرات شرکت‌های بورسی و تقویت بازار سرمایه خواهد شد. به گزارش «ایرنا» پیوستن یا نپیوستن به گروه ویژه اقدام مالی (FATF) از مهم‌ترین مباحث امروز اقتصاد کشور است. موضوعی که البته سال‌هاست در محافل اقتصادی و سیاسی ایران مطرح بوده، اما در یک ماه گذشته و پس از موافقت رهبر معظم انقلاب برای طرح مجدد لوایح دولت مبنی بر پیوستن به کنوانسیون‌های پالرمو و CFT، در مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجددا این موضوع در اولویت دغدغه‌های فعالان و تحلیلگران اقتصادی قرار گرفته است.
 • در چه صورت نمی‌توان وجه چک را دریافت کرد؟

  سخنگوی اجرای قانون چک در مورد این قانون توضیحاتی ارائه کرد. آمنه نادعلی‌زاده در گفت‌وگو با «ایبنا»، درباره اقداماتی که صادر‌کنندگان و دریافت‌کنندگان چک ملزم به انجام هستند، گفت: قانون جدید صدور چک مصوب سال ۱۳۹۷ مجلس شورای اسلامی است. در این قانون محرومیت‌های شدیدی برای صادر‌کنندگان چک‌های برگشتی در نظر گرفته شده است. محرومیت‌ها شامل عدم افتتاح حساب بانکی جدید یا صدور کارت جدید، عدم گشایش اعتبارات اسنادی و عدم اعطای تسهیلات است. همچنین این قانون اقدام سختگیرانه‌تری نسبت به صادرکننده چک برگشتی در نظر دارد. این قانون در نظر دارد به میزان کسری مبلغ چک برگشتی، حساب‌های فرد صادر‌کننده چک را مسدود کند و تا زمان تعیین تکلیف در انسداد باقی می‌ماند؛ بنابر این پس از تعیین تکلیف نسبت به رفع انسداد این حساب‌ها اقدام می‌کند.
 • ادامه روند دلار زدایی روسیه

  طبق آمار وزارت خزانه‌داری آمریکا، بانک‌مرکزی روسیه در ماه نوامبر همچنان به بیرون کشیدن سرمایه خود از اوراق قرضه آمریکا ادامه داده و میزان ذخایر خود از این اوراق را ۲/ ۱۹درصد کاهش داده است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، طبق آمار وزارت خزانه‌داری آمریکا، بانک‌مرکزی روسیه در ماه نوامبر همچنان به بیرون‌کشیدن سرمایه خود از اوراق قرضه آمریکا ادامه داده و میزان ذخایر خود از این اوراق را ۲/ ۱۹‌درصد کاهش داده است.
 • بیکاری ۹۰۰ هزار آمریکایی در هفته‌ای که گذشت

  تعداد آمریکایی‌هایی که در هفته منتهی به ۱۶ ژانویه با از دست دادن کار خود برای اولین‌بار درخواست دریافت حقوق بیکاری خود را ثبت کرده‌اند، به ۹۰۰‌هزار نفر رسیده است. به گزارش خبرنگار مهر به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، وزارت‌کار آمریکا در گزارش جدید خود اعلام کرد تعداد آمریکایی‌هایی که در هفته منتهی به ۱۶ ژانویه با از دست دادن کار خود برای اولین‌بار درخواست دریافت حقوق بیکاری خود را ثبت کرده‌اند به ۹۰۰ هزار نفر رسیده است. این درحالی است که اقتصاددانان شرکت‌کننده در نظرسنجی داوجونز پیش‌بینی کرده بودند این هفته ۹۲۵ هزار آمریکایی تحت‌پوشش بیمه‌بیکاری قرار گیرند. تعداد بیکاران این هفته از تعداد بیکاران هفته گذشته که طبق گزارش جدید به ۹۲۶ هزار نفر تغییر یافته بود، اندکی کمتر شد. تعداد افرادی که به‌طور مداوم از بیمه بیکاری استفاده کرده‌اند (بیکار مانده‌اند) این هفته ۱۲۷ هزار نفر کاهش یافت و به ۰۵/ ۵ میلیون نفر رسید.
 • دلایل شکل‏گیری موسسات غیرمجاز

  دنیای‌اقتصاد: کارشناسان بر این باورند که برخی عوامل به چالش بحران موسسات مالی غیرمجاز دامن زده است به گفته کارشناسان نبود دستگاه واحد درخصوص اعطا و صدور مجوز و نظارت بر این موسسات، ناهمسانی مساله نرخ‌ها در نظام بانکی، ضعف عملکرد بانک‌مرکزی و فقدان قابلیت نظارتی بر تمامی این صندوق‌ها و تعاونی‌های موردنظر، نبود قانون مدون روشن درخصوص اصلاح، ادغام، بازسازی و انحلال این موسسات، بازسازی نظامات کلان اقتصادی، غیبت نهاد ناظر واحد و استقلال در بازارهای پولی و مالی کشور، و همچنین نداشتن صلاحیت‌های مربوط به مدیریت اعتبار از سوی افراد مسوول از جمله مهم‌ترین موارد هستند. این کارشناسان معتقدند اگر بتوانیم تورم را در اقتصاد کشور کنترل کنیم و به سطح تک‌رقمی برسانیم و از سوی دیگر بتوانیم نرخ سود و تسهیلات بانکی را با تورم تنظیم کنیم؛ انگیزه‌های فساد از بین می‌رود و می‌توانیم در این زمینه عملکرد موفقی داشته باشیم.
 • اینستکس به‌دلیل فرصت‌سوزی اروپایی‌ها بلااستفاده ماند

  یک نماینده مجلس گفت: اروپایی‌ها فرصت‌سوزی کردند و اینستکس که برای استفاده مالی بنا نهاده شده بود، بلااستفاده ماند. حسین نوش‌آبادی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با «ایبنا» گفت: اینستکس یک بازی با ایران بود که در نهایت هم به سرانجام نرسید و جمهوری اسلامی از وعده‌هایی که کشورهای اروپایی در این رابطه مطرح کردند، بهره‌ای نبرد و اتفاقی دراین زمینه روی نداد. اروپایی‌ها فرصت‌سوزی کردند و اینستکس که برای استفاده مالی بنا نهاده شده بود، بلااستفاده ماند.
 • دوربرگردان تورم افسارگسیخته

  رئیس کل بانک مرکزی با انتشار یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرد: سه شنبه شب گذشته، به دعوت شبکه افق، در برنامه «معیار»، ابعادی از تلاش‌های مجموعه حاکمیت و به‌ویژه بانک‌مرکزی در خنثی‌سازی تحریم‌های آمریکا واقدامات بانک‌مرکزی در جلوگیری از فروپاشی اقتصادی را تشریح کردم.
 • مالیات حقوق مدیر، ۲ برابر حقوق کارگر

  براساس مصوبه سقف معافیت مالیاتی ۱۴۰۰، مدیری که ۳۳ میلیون تومان یعنی سقف حقوق را بگیرد، باید ۶ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان مالیات بپردازد که دریافتی وی ۲۶ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان می‌شود. این میزان مالیات تقریبا بیش از دو برابر دریافتی یک کارگر است. به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ حواشی مدل افزایش حقوق در کمیسیون تلفیق همچنان ادامه دارد، براساس اعلام رسمی اعضای کمیسیون تلفیق بودجه عملا پیشنهاد دولت در مجلس برای افزایش حقوق کارمندان عینا پذیرفته شده است.
 • برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه توسن‌تکنو

  گروه شرکت‌ها: مجمع عمومی عادی سالانه توسن‌تکنو برای دوره مالی منتهی به ۳۰ آذر ۱۳۹۹، روز اول بهمن‌ سال‌جاری با حضور صاحبان سهام در محل دفتر مرکزی توسن‌‎تکنو برگزار شد.
 • افت دمای تورم در دی‌ماه

  دنیای‌اقتصاد- احسان مرادی: نرخ تورم ماهانه در دی‏ماه با ثبت رقم ۸/ ۱درصد به کمترین میزان خود در سال‌جاری رسیده و نرخ تورم ماهانه خوراکی‏ها در این ماه زیر یک‌درصد گزارش شده است. بنابراین روند نزولی تورم در دی‏ماه حفظ شده است و این احتمال وجود دارد که با ثبات شاخص‏‏ بازارها، روند نزولی تا پایان سال تداوم یابد.
 • حمایت ۹۹ هزار میلیارد تومانی اوراق از بودجه

  دنیای‌اقتصاد: گزارش بانک‌مرکزی از فروش اوراق‌دولتی نشان می‌دهد که در دی‌ماه مجموعا ۴/ ۱۴ هزار میلیارد تومان اوراق‌دولتی به فروش رسیده که معادل فروش اوراق‌دولتی در سه ماه پاییز بوده است.
 • عدالت درمانی؛ هدف اصلی سطح‌بندی خدمات تامین‌اجتماعی

  معاون درمان سازمان تامین‌اجتماعی در یک ارتباط اینترنتی با شبکه خبر درباره جزئیات سطح‌بندی خدمات درمانی سازمان تامین‌اجتماعی، توضیحاتی داد. به گزارش اداره‌کل ‌روابط ‌‌عمومی ‌سازمان تامین‌اجتماعی، امیرعباس منوچهری، معاون درمان سازمان تامین‌اجتماعی، درباره جزئیات سطح‌بندی خدمات درمانی سازمان تامین‌اجتماعی اظهار کرد: براساس قانونی که حدود ۳۰ سال پیش در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، تحت عنوان قانون الزام، بخشی از خدمات درمانی بیمه شدگان به عهده سازمان تامین‌اجتماعی است و می‌توان گفت متولی درمان حدود نصفی از مردم ایران، تقریبا ۴۵ میلیون نفر بیمه شده ما هستیم. او ادامه داد: در واقع سازمان تامین‌اجتماعی اولین خریدار خدمات درمانی و دومین تولیدکننده این خدمات است. در طول ۳۰ سال گذشته، با توجه به تغییرات متنوعی که در کشور اتفاق افتاده، از لحاظ اجتماعی و مسائل منطقه‌ای، دسترسی عادلانه برای خدمات درمانی متاسفانه برای همه بیمه‌‌شدگان وجود نداشته است؛ لذا ما از پایان سال گذشته، بعد از حدود ۲۰ سال، بحث دسترسی عادلانه و سطح‌‌بندی خدمات درمانی را برای دسترسی مناسب‌تر بیمه شدگان، در سه محور بخش سرپایی، بخش بستری و تجهیزات های‌تک جزو برنامه مان قرار دادیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر