• کارنامه کرونا در فصل اول

  دنیای‌اقتصاد: بررسی آمارها در فصل اول کرونا در ایران نشان می‌دهد به‌طور متوسط روزانه ۱۴۵۰ نفر از ایرانی‌ها به این بیماری مبتلا و به‌طور متوسط روزانه ۷۹ نفر قربانی این بیماری شده‌اند. در سه ماه نخست شیوع این بیماری، بیشترین میزان مبتلایان روزانه ۳۱۸۶ نفر در تاریخ یازدهم فروردین ماه و همچنین بیشترین میزان فوتی‌های روزانه نیز به میزان ۱۵۸ نفر در تاریخ ۱۶ فروردین گزارش شده است. مطابق آمارها در فصل اول به ازای یک میلیون نفر از جمعیت کشور ۱۶۴۲ نفر مبتلا شناسایی شده و ۸۹ نفر نیز فوت کرده‌اند.
 • هدف تورمی امروز اعلام می‌شود؛ احتمالا ۲۰ درصد

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌کل بانک‌مرکزی با اعلام اینکه امروز بیانیه رسمی «چارچوب هدف‌گذاری تورم» از سوی بانک‌مرکزی منتشر خواهد شد، از توافق ۵۰ هزار میلیارد تومانی بانک‌ها برای اعطای وام به بنگاه‌های کرونا زده خبر داد. همتی در روزهای گذشته اعلام کرده بود که پیش‌بینی بانک‌مرکزی این است که نرخ تورم از ۲۴ درصد فراتر نرود و هدف سیاست‌گذار پولی، نرخ تورم ۲۲درصدی است؛ اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که هدف‌گذاری تورمی بانک‌مرکزی احتمالا ۲۰‌درصد خواهد بود.
 • بازی برد- برد در سهام عدالت

  نیما نامداری
  دولت اعلام کرده دارندگان سهام عدالت از امروز می‌توانند با مراجعه به بانک‌ها تا سقف ۳۰ درصد از سهام خود را سفارش فروش بدهند. این در حالی است که هنوز ساز وکار مشخصی برای فروش این سهام توسط بانک‌ها وجود ندارد. آزادسازی سهام عدالت تصمیم درستی است که در زمان مناسبی هم اتخاذ شده ‌است.
 • ۲۴۱ هزارنفر مشمول بیمه بیکاری کرونا

  مدیرکل امور بیمه‌شدگان سازمان تامین‌اجتماعی گفت: لیست حدود ۲۴۱ هزار نفر از مشمولان مقرری بیمه بیکاری را برای ماه اسفند سال ۹۸ به همراه شماره حساب تهیه و به سازمان برنامه و بودجه ارسال کرده‌ایم. مهدی شکوری، مدیرکل امور بیمه‌شدگان سازمان تامین‌اجتماعی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، درباره پرداخت مقرری بیمه بیکاری به افرادی که با توجه به شیوع ویروس کرونا بیکار شده‌اند، اظهار کرد: سازمان تامین‌اجتماعی وظیفه پالایش اطلاعات افرادی را که در سامانه بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت‌نام کرده‌اند، داشته است و زمان پرداخت و میزان مبلغ مقرری بیمه بیکاری بر عهده سازمان تامین‌اجتماعی نیست و تحقق آن مستلزم اخذ مصوبه از ستاد ملی کرونا است. وی بیان کرد: در روز پنج‌شنبه اول خرداد لیست حدود ۲۴۱ هزار نفر از مشمولان دریافت مقرری بیمه بیکاری برای ماه اسفند سال ۹۸ به همراه شماره حساب آنان که با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تهیه شده به سازمان برنامه و بودجه ارسال شده تا با اخذ تصمیمات مقتضی و هماهنگی با خزانه‌داری کل کشور مقرری بیمه بیکاری برای این افراد پرداخت شود.
 • نرخ تورم انگلیس در پایین ترین سطح ۴سال اخیر

  ایسنا: نرخ تورم پنجمین اقتصاد بزرگ جهان به پایین‌ترین سطح خود از زمان همه‌پرسی برگزیت رسید. به گزارش تریدینگ اکونومیکس، همزمان با شیوع گسترده ویروس کرونا در اروپا و انگلیس که منجر به توقف بخش بزرگی از فعالیت‌های اقتصادی در این کشور شده، نرخ تورم سالانه این کشور تا پایان ماه آوریل با ۷/ ۰درصد کاهش نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه قبل به ۸/ ۰درصد رسیده است.
 • ابهام در زمان واریز تسهیلات ۲ میلیونی

  ایرنا: سخنگوی تسهیلات حمایتی کرونا گفت: زمان پرداخت تسهیلات ۲ میلیون تومانی به افرادی که شغل ثابت ندارند مشخص نیست. دولت برای حمایت از آسیب‌دیدگان شیوع بیماری کرونا و همچنین مشکلات اقتصادی، بسته حمایتی کرونا را درنظر گرفت. پرداخت وام یک میلیون تومانی به تمام خانوارهای یارانه‌بگیر از محل منابع یارانه‌ها یکی از این اقدامات بود. علاوه بر آن مقرر شد که از بین این خانوارها، برای ۴ میلیون نفر که شغل ثابتی ندارند تسهیلات ۵/ ۱ تا ۲ میلیون تومانی واریز شود. این چهار میلیون نفر شامل دستفروشان، رانندگان، کارگران ساختمانی و فصلی می‌شود که لیست کارگران ساختمانی از سوی سازمان تامین‌اجتماعی، رانندگان و دستفروشان توسط وزارت کشور و کارگران فصلی توسط اتاق اصناف ارسال می‌شود.
 • نقش اول تورم اردیبهشت

  دنیای‌اقتصاد: تورم ماهانه در اردیبهشت ماه به ۵/ ۲ درصد رسید که بیشترین سطح در ۵ ماه اخیر بوده و تورم ماهانه ۴ افزایش متوالی را ثبت کرده است، همچنین روند نزولی تورم نقطه به نقطه پس از ۵ ماه قطع شد و به بالای ۲۰ درصد بازگشت. تحلیل‌ها حاکی از آن است که تورم ۶/ ۱۲ درصدی کالاهای بادوام در اردیبهشت، نقش اول این تغییر مسیر تورمی را ایفا کرده است. به‌نظر می‌رسد که افزایش نرخ ارز به میزان ۴/ ۱۴درصد در اردیبهشت ماه و کاهش سطح تجارت خارجی به دلیل شیوع کرونا در بالا رفتن تورم کالاهای بادوام نظیر خودرو، کالاهای دیجیتال و وسایل خانگی نقش داشته است.
 • تعادل جدید در آمار کرونایی

  دنیای‌اقتصاد: بررسی آمارهای کرونایی نشان می‌دهد در دو هفته اخیر میزان فوتی‌های روزانه بر اثر بیماری کرونا عموما رقمی بین ۴۰ تا ۷۰ نفر گزارش می‌شود. از سوی دیگر آمارهای مبتلایان نیز بسته به میزان تست‌گیری در هر روز حدود ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ نفر تغییر می‌کند. به‌نظر می‌رسد که این آمارها یک تعادل جدید را در بیماری کرونا شکل داده است. از سوی دیگر، وضعیت در اکثر استان‌ها نیز مدیریت شده گزارش شده است؛ اما برخی از استان‌ها نظیر خوزستان در وضعیت قرمز از لحاظ بیماری کرونا قرار دارد.
 • موافقت بانک جهانی با وام یک میلیارد دلاری کنیا

  بانک جهانی به منظور کمک به کنیا برای پُر کردن خلاء کسری بودجه این کشور و مقابله با شوک اقتصادی ناشی از پاندمی کرونا، با وام یک میلیارد دلاری به این کشور موافقت کرد.
 • پیشنهاد افزایش ۲۱ درصدی حداقل حقوق بازنشستگان تامین‌اجتماعی

  مشاور بیمه‌شدگان سازمان تامین‌اجتماعی با انتشار متنی در اینستاگرام از ارائه پیشنهاد افزایش ۲۱درصدی حداقل مستمری سال ۹۹ توسط سازمان تامین‌اجتماعی به هیات وزیران خبر داد.
 • پرداخت وام ۱۲ میلیونی به کارفرمایان آسیب‌دیده در خرداد ماه

  رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت کار درباره نحوه دریافت وام ۱۲‌میلیون تومانی ویژه کارفرمایان آسیب‌دیده از کرونا توضیح داد.
 • چشم­‌انداز ریسک­‌های جهانی «کووید-۱۹»

  دنیای‌اقتصاد: نخستین بیماری طاعون ۱۰۰ سال اخیر جهان با نام «کووید-۱۹» با سرعت بی‌سابقه‌ای جهان را درنوردیده است. در زمان تنظیم این گزارش با گذشت تنها کمتر از ۵ ماه، نزدیک به ۵ میلیون نفر به این بیماری مبتلا شده و بیش از ۳۲۰ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند. برای کنترل این بیماری مردمان ۱۲۰ کشور جهان در قرنطینه قرار گرفته‌اند. طاعون یا پاندمی «کووید-۱۹» بحران اقتصادی و پیامدهای اجتماعی شومی را ایجاد کرده و زندگی عمده جمعیت جهان را با تهدید مواجه ساخته است: ۵۰۰ میلیون نفر با خطر فقر مواجه هستند.
 • صندوق بین‌المللی پول احیای کامل اقتصاد تا سال ۲۰۲۱ را نامحتمل ارزیابی کرد

  صندوق بین‌المللی پول احتمال بازگشت اقتصاد جهان به شرایط پیش از بحران کرونا تا سال ۲۰۲۱ را بسیار کم برآورد کرد. به گزارش «ایبِنا» از رویترز، کریستالینا جورجیوا گفت که صندوق بین‌المللی پول احتمالا پیش‌بینی خود را از کاهش تولید ناخالص داخلی جهان در سال ۲۰۲۰ اصلاح کرده و آن را به ۳ درصد تغییر می‌دهد اما جزئیات بیشتری در این‌باره ارائه نداد. این رقم به احتمال فراوان موجب بروز تغییراتی در پیش‌بینی احیای نسبی ۸/ ۵ درصدی در سال ۲۰۲۱ خواهد شد.
 • کانون جدید بیماری کرونا

  دنیای اقتصاد: آمارهای وزارت بهداشت و درمان نشان می‌دهد که استان خوزستان در وضعیت قرمز قرار گرفته و به عنوان کانون جدید بیماری کرونا در کشور معرفی شده است. براساس آمارهای وزارت بهداشت و درمان، روز گذشته براساس معیارهای تشخیصی ۲۱۱۱ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شد و از بین مبتلایان جدید، ۴۲۴ مورد بستری و یک هزار و ۶۸۷ مورد سرپایی بودند. همچنین روز گذشته میزان فوتی‌های روزانه ناشی از کرونا به ۶۲ نفر رسید.وزارت بهداشت و درمان روز گذشته اعلام کرد که میزان مبتلایان جدید کرونا به رقم ۲۱۱۱ نفر رسیده است.
 • آیا ابزارهای لازم برای انضباط مالی در ایران وجود دارد؟

  محمدحسین نعیمی‌پور پژوهشگر مرکز توانمندسازی حاکمیت و جامعه
  «انضباط مالی» عبارتی است که بارها در اخبار رسانه‌ها به گوشمان خورده است و به ویژه در شرایطی که وضعیت اقتصادی کشورها مناسب نیست صاحب‌نظران دولت‌ها را به آن توصیه می‌کنند. اما آیا در کشوری مانند ایران که سال‌ها است از بدِ روزگار به دلیل تحریم‌های ظالمانه یا مواجهه با پدیده‌های مختلف تضعیف کننده اقتصاد -که تا این لحظه آخرین‌شان شیوع کرونا است- از بدی اوضاع اقتصادی و کسری بودجه گسترده رنج می‌برد، ابزارهای لازم برای پایبندی به انضباط مالی وجود دارد؟

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر