• شکست اردوغان از نرخ بهره

  دنیای‌اقتصاد: اصرار و پافشاری اردوغان برای ثابت نگه داشتن نرخ بهره اقتصاد ترکیه با شکست روبه‌رو شد. سرانجام سیاست‌گذار پولی، رای به افزایش ۲ واحد درصدی نرخ بهره داد تا کمی از فشار وارد شده روی «لیر» بکاهد. براساس تصمیم جدید بانک مرکزی، نرخ بهره به سطح ۲۵/ ۱۰ درصد رسیده، اما با توجه به نرخ تورم ۱۲ درصدی ترکیه هنوز نرخ بهره واقعی در سطح منفی به سر می‌برد. کارشناسان تاکید می‌کنند که افزایش نرخ بهره، تنها گام اول برای اصلاحات اقتصادی این کشور در حال توسعه بوده و نیاز است که گام‌های تکمیلی برای بهبود وضعیت اقتصادی ترکیه برداشته شود.
 • قفل دپوی کالاها باز می‌شود؟

  دنیای اقتصاد: روز گذشته رئیس کل بانک مرکزی چند خبر مهم در ارتباط با کالاهای دپوشده در گمرک اعلام کرد. بانک مرکزی که در هفته‌های گذشته اقدامات موثر و قابل توجهی در رابطه با ارز در بازارهای مختلف انجام داده است از تازه‌ترین اقدام خود در زمینه گمرکی پرده‌برداری کرد. طی ماه‌های گذشته حجم بزرگی از کالاها شامل مواد اولیه و کالاهای مصرفی در اداره گمرک دپو شده و نگرانی و بار روانی بسیاری به بازارهای مختلف وارد کرده است. بازارهایی که مستقیم یا غیرمستقیم تحت تاثیرکالاهای وارداتی هستند تحت فشار قطع شدن جریان ورودی کالاها قرار گرفته‌اند. عبدالناصر همتی از بهبود بخشیدن به روند ترخیص کالاهای مشخصی از گمرک خبر داد. رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: درخصوص کالاهای اساسی و مواد اولیه و قطعات کارخانه‌ها مشکلی نخواهیم داشت و می‌توانیم تمام کالاهای گمرکات را ترخیص کنیم.
 • تاکید رئیس سازمان مالیاتی بر عدم تضییع حقوق مودیان

  رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی به ادارات مالیاتی اعلام کرد: طبق برخی گزارش‌های نهادهای نظارتی در نحوه محاسبه جرایم دقت نشده که منجر به تضییع حقوق مودیان مالیاتی شده است. به گزارش خبرگزاری فارس، امیدعلی پارسا رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور از لزوم بررسی دقیق صورت‌حساب‌های صادره مودیان به‌منظور مطالبه جریمه خبر داد و اعلام کرد گزارش‌هایی واصل شده که نشان از تضییع حقوق مودیان مالیاتی دارد.
 • انتقاد مدیر بانک مرکزی آمریکا از تبعات کرونا

  رئیس دفتر منطقه‌ای بانک مرکزی آمریکا در نیویورک خواهان توجه بیشتر به توسعه مناطق کمتر برخوردار شد. به گزارش «ایسنا» به نقل از رویترز، مدیر دفتر منطقه‌ای فدرال رزرو در نیویورک با اشاره به گستردگی میزان درگیر بودن اقتصاد آمریکا با پیامدهای کرونا گفت: این یک واقعیت است که برای برخی از اقلیت‌ها تبعات کرونا دردناک تر از (سایر اقشار جامعه) بوده است. ما برای آنکه بتوانیم اقتصاد خود را به‌طور کامل احیا کنیم نیازمند سرمایه‌گذاری بیشتر روی بخش‌های آموزش و درمان و زیرساخت‌ها به‌ویژه در مناطق کمتر برخوردار هستیم. جان ویلیامز که به‌صورت ویدئوکنفرانس در یک همایش مالی سخن می‌گفت، نابرابر بودن توزیع امکانات در بخش‌های مختلف آمریکا را یکی از دلایل تشدید مشکلات ناشی از کرونا خواند و افزود: کارهای خیلی زیادی است که باید انجام دهیم. وظیفه ما در بانک مرکزی این است که مطمئن شویم پتانسیل رشد را به طرز عادلانه در مناطق مختلف کشور احیا کرده‌ایم. این مدیر ارشد بانک مرکزی آمریکا در ادامه خواهان تلاش‌های بیشتر برای حمایت از طبقات فقیر جامعه و کاستن از شکاف طبقاتی شد.
 • گزارش مقایسه‌ای عملکرد نهادهای اقتصادی در ایران و سایر کشورها منتشر شد

  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، روند شاخص‌های عملکرد اقتصادی و نهادی در ایران را در قالب گزارشی تحقیقی-تحلیلی، بررسی و منتشر کرد. معاونت امور اقتصادی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی با هدف جمع‌آوری گزارش‌های بین‌المللی و تحلیل داده‌های آنها در گزارشی تحقیقی-تحلیلی روند شاخص‌های عملکرد اقتصادی و نهادی در ایران را بررسی و با عملکرد سایر کشورها مقایسه کرده است. در مقدمه این گزارش آمده است: رتبه‌بندی کشورها از منظر شاخص‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و... به‌منظور یافتن تصویری شفاف از جایگاه آنها در فضای جهانی، موضوعی است که سازمان‌های بین‌المللی به آن توجه دارند. در این گزارش آمده است: با توجه به کمبود داده‌های اقتصادی و عدم انتشار بسیاری از اطلاعات حیاتی اقتصاد از سوی سازمان‌های دولتی و نهادهای حاکمیتی با استفاده از گزارش‌های بین‌المللی منتشر شده، می‌توان وضعیت ایران را در بسیاری از حوزه‌ها که حتی داده‌ای جمع‌آوری نمی‌شود نیز بررسی و از همه مهم‌تر امکان مقایسه ایران با سایر کشورها را فراهم کرد.
 • بیم و امیدهای اقتصادی در نیمه دوم

  دنیای‌اقتصاد: اقتصاد ایران طی شش ماه گذشته دچار تحولات غیرمنتظره‌ای شده است. نقش کشور در بازار جهانی نفت تضعیف شده و به‌نظر نمی‌رسد به زودی بتوان به جایگاه گذشته بازگشت. از طرفی در نیمه اول سال‌جاری اندازه بازار سرمایه به حد غیرقابل‌تصوری رشد کرد.
 • معاون وزیر تعاون: فضای نگرانی بازار کار درحال شکستن است

  معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: فضا نشان می‌دهد مراجعه برای پیدا کردن کار یا بازگشت به کار شکل گرفته و نگرانی که بهار امسال از ناامیدی از حضور در بازار کار اتفاق افتاد، آرام‌آرام درحال شکستن و بازگشت است و امید می‌رود نرخ مشارکت به حالت گذشته بازگردد. به گزارش «ایرنا» عیسی منصوری در جمع خبرنگاران اظهار کرد: برآورد این بود که به‌صورت عام آسیب‌دیدگی بخش رسمی و غیررسمی کشور شامل آنهایی که ساعت کارشان کم شد یا یک مقدار جابه‌جایی در شغل یا توقف موقت داشتند، حدود ۶ میلیون نفر است اما آنهایی که به‌صورت کامل ریزش داشتند؛ ارزیابی حدود یک و نیم میلیون نفر است.وی درمورد مطالبه بیمه بیکاری کارگران بیان کرد: ۸۵۰ هزار نفر در سامانه مربوطه نام‌نویسی کرده بودند که حدود ۷۰۰ هزار نفر آنها می‌توانستند مشمول بیمه بیکاری شوند و بنابر منابعی که در اختیار داشتیم، تلاش کردیم که تعهدات را انجام دهیم.
 • تهدید به اخراج و عدم‌تمدید قرارداد ورد زبان کارفرما شده است

  عضو شورای‌عالی کار با بیان اینکه قراردادهای موقت امنیت شغلی را از بین برده است، گفت: کارفرما با سوءاستفاده از این مساله با کوچک‌ترین اتفاق کارگر را تهدید به اخراج یا عدم تمدید قرارداد می‌کند. محمدرضا تاجیک در گفت‌وگو با مهر، در مورد قراردادهای موقت، اظهار کرد: طبق ماده ۷ قانون کار، قرارداد کار براساس دو تبصره می‌تواند شفاهی یا کتبی باشد؛ با توجه به مشکلاتی که این ماده دارد، تبصره ‌سال گذشته اصلاح شد.
 • شیفت بیکاران به مسافرکشی

  مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری تهران درباره وضعیت معیشتی رانندگان و اعلام برخی رانندگان برای فروش تاکسی به منظور امرار معاش گفت: این مورد را تایید نمی‌کنم، چراکه اکنون همه مردم و اصناف تحت فشار قرار دارند و بسیاری از کسب‌وکارها با مشکل روبه‌رو شدند. او ادامه داد: بسیاری از مشاغل ناچار به تعطیلی شدند و با توجه به اینکه مسافرکشی غیرقانونی و خارج از ضابطه همیشه یک راه برای امرار معاش افرادی بوده که بیکار می‌شوند، در این مدت حتی تعداد افراد متقاضی برای ورود به این شغل بیشتر هم شده است. طبیعی است، برخی از افراد از جمله تاکسیران‌ها تحت تاثیر قرار گرفته باشند که قابل کتمان نیست و بارها اعلام کردم، یکی از مشاغلی که در شرایط کرونا خیلی آسیب دید صنف تاکسیران‌ها بود.
 • مدل حمایت مالیاتی از کم‌درآمدها

  دنیای اقتصاد: مرکز پژوهش‌های مجلس با انتشار گزارشی از عدم کارکرد معافیت‌های مالیاتی قانون ارزش افزوده به منظور عادلانه‌تر کردن توزیع درآمدی خبر داد. فصلی از قانون مالیات ارزش افزوده به معافیت‌ها و نرخ صفر مالیاتی می‌پردازد. برخی از موارد معافیت با هدف کاهش بار مالیاتی دهک‌های پایین درآمدی و خارج کردن اقلام اساسی مورد نیاز این خانوارها تعبیه شده بود. همچنین مجلس شورای اسلامی در اردیبهشت سال جاری اصلاحاتی بر قانون مالیات ارزش افزوده مصوب سال ۱۳۸۷ به تصویب رساند. مطالعه بازوی پژوهشی مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد تاثیرات قانون مالیات ارزش افزوده چه در سال ۸۷ و چه پس از اصلاحات صورت گرفته بعد از آن تاثیر قابل‌ملاحظه‌ای بر عدالت اجتماعی و بهبود اختلاف طبقاتی ندارد. تنها معافیت سودمند متعلق است به بخش‌هایی با اثرات جانبی مثبت. مانند خدمات آموزشی و بهداشتی و برخی کالاها و خدماتی که سهم بالایی در سبد هزینه دهک‌های درآمدی پایین مثل نان دارند.
 • صنعت بیمه از ظرفیت‌های کم‌نظیری برای تحقق جهش اقتصادی برخوردار است

  صنعت بیمه نه‌تنها یکی از سه ضلع مثلث اقتصادی کشور محسوب می‌شود، بلکه مکملی قابل اتکا برای بازار سرمایه نیز به شمار می‌رود. به گزارش «ایلنا» به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل بیمه مرکزی، غلامرضا سلیمانی که در جمع اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس، وزیرامور اقتصادی و دارایی، اعضای هیات عامل بیمه مرکزی و مدیران ارشد صنعت بیمه سخن می‌گفت با اعلام این مطلب افزود: کاهش هزینه‌های مبادلاتی و بهبود فضای کسب‌و‌کار دو ماموریت مهم صنعت بیمه در کشور است که با جدیت از سوی نهاد ناظر و فعالان این صنعت دنبال می‌شود. رئیس‌کل بیمه مرکزی با تشریح آخرین عملکرد صنعت بیمه کشور بر ضرورت تجمیع آمار بیمه‌های مرتبط پایه و محصولات صنعت بیمه تاکید و اظهار کرد: وضعیت بیمه در منطقه رضایت‌بخش است و با جمع‌آوری و تدوین بیمه‌نامه‌های صادره در کشور قطعا آمار بیمه‌شدگان در کشور از شرایط مطلوب‌تری بهره‌مند خواهد شد.
 • تمدید مهلت پرداخت وام حمایتی کرونا

  بانک مرکزی در بخشنامه‌ای، تمدید مهلت پرداخت وام‌های ودیعه اجاره مسکن، مشاغل و کسب‌وکارها و حوزه‌های حمل‌ونقل آسیب‌دیده از کرونا را به بانک‌های عامل ابلاغ کرد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در این بخشنامه جزء (۶) بند (ب) از مصوبات سی و هفتمین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا مورخ ۲۹‌‌ شهریورماه ۱۳۹۹ در خصوص تمدید پرداخت تسهیلات کرونایی به شرح زیر ابلاغ شده است: پرداخت وام به مشاغل و کسب‌وکارها و حوزه‌های حمل‌و‌نقل آسیب دیده از کرونا تا پایان مهرماه امسال تمدید می‌شود. همچنین به موجب مصوبه یادشده، پرداخت وام‌های ودیعه اجاره مسکن تا پایان دی‌ماه سال ۱۳۹۹ تمدید می‌شود.
 • کد ملی جعلی برای فرار از مالیات

  یک کارشناس مالیاتی با اشاره به اینکه فاکتورهای صوری به چالشی برای غیرمودیان تبدیل شده است، گفت: عده‌ای برای فرار از مالیات، کد ملی جعلی به نام دیگران را در فاکتورها درج می‌کنند که باعث دردسر مردم می‌شود. سیاوش غیبی پور در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در مورد مطالبه مالیات از غیرمودی در ادارات مالیاتی اظهار کرد: طبق دستورالعمل ماده ۱۵۷ قانون مالیات‌های مستقیم، شناسایی مودی با اداره امور مالیاتی است.
 • سرانجام پوشش بیمه‌ای واکسن آنفلوآنزا

  دبیر و رئیس دبیرخانه شورای‌عالی بیمه سلامت درباره سرانجام پوشش بیمه‌ای واکسن آنفلوآنزا توضیح داد. دکتر سجاد رضوی در گفت‌وگو با «ایسنا»، درباره پوشش بیمه‌ای واکسن آنفلوآنزا، گفت: قرار شد معاونت بهداشت به گروه‌های در معرض خطر و دارای اولویت مانند مادران باردار، بیماران های‌ریسک و کادر بهداشت و درمانی، واکسن آنفلوآنزا را به‌صورت رایگان ارائه دهد. وی افزود: در عین حال از آنجا که طبق سیاست فعلی واکسن آنفلوآنزا برای سایر مردم با ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین و عرضه می‌شود، مشکلی در قیمت برای مصرف‌کننده وجود ندارد. اگر در آینده قرار شد که این واکسن با ارز نیمایی تامین شود، مجددا پوشش بیمه‌ای آن را در شورای‌عالی بیمه مورد بررسی قرار می‌دهیم. رضوی تاکید کرد: بنابراین واکسن آنفلوآنزا از سوی معاونت بهداشتی به‌صورت رایگان به گروه‌های ‌با ریسک بالا ارائه می‌شود. بقیه موارد واکسن آنفلوآنزا هم بناست با ارز دولتی ارائه شود که مشکلی ندارد.
 • مسیریابی تورم در نیمه دوم

  دنیای‌اقتصاد: در‌حالی‌که تورم ماهانه در تیرماه سال‌جاری در سطح ۴/ ۶ درصد ثبت شد و برخی این موضوع را نشانه ورود به فاز «تورم‌های بالا» عنوان می‌کردند، در دو ماه مرداد و شهریور تورم ماهانه با ثبت رقم ۵/ ۳ درصد و ۶/ ۳ درصد، فاز جدیدی را تجربه کرده است. بنابراین آمارها در این سه ماه نشان می‌دهد که اقتصاد ایران، دو سطح تورمی متفاوت را تجربه کرده و در پایان نیم‌سال نخست، به یک فضای تردید رسیده است. ادامه مسیر تورم در نیم‌سال دوم، با توجه به انتظارات تورمی و سیاست‌گذاری‌های تیم اقتصادی می‌تواند دو مسیر متفاوت را تجربه کند. یک مسیر بازگشت به سطح تورم‌های بالا است که در ابتدای تابستان تجربه شد و یک مسیر نیز فرود نرم تورم است که اقتصاد ایران را از فاز تورم‌های بالا دور خواهد کرد. در حال حاضر کارشناسان نسبت به حل پولی چالش‌های اقتصادی هشدار می‌دهند؛ زیرا راهکار غیراصولی با بهره‌گیری از پول‌پاشی برای حل این چالش‌ها می‌تواند مسیر تورم را از هدف پایان سال دور کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر