در این راستا دفاتر مشاوره شغلی می‌توانند با بررسی و انطباق ویژگی‌های فردی با شغل مورد نظر در یافتن شغل مناسب نقش موثری داشته باشند. به اعتقاد کارشناسان بازار کار، دفاتر و موسسات مشاوره شغلی و کاریابی‌ها ضمن شناسایی و رصد نیازهای بازار کار به طور مستمر، ظرفیت‌ها و توانایی‌های خود را به منظور جذب و به‌کارگیری نیروی مورد نیاز بازار به کار می‌گیرند. در همین راستا و به منظور اطلاع متقاضیان از مراحل ثبت‌نام و روند صدور مجوز، گزارش راهنمای ثبت درخواست مجوز دفتر مشاوره شغلی و کاریابی غیردولتی داخلی در اختیار متقاضیان قرار داده می‌شود. بر اساس اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، متقاضیان اخذ مجوز دفتر مشاوره شغلی و کاریابی غیردولتی داخلی می‌توانند به منظور انجام کلیه مراحل صدور مجوز به صورت الکترونیکی به سامانه https://karyabi-mojavvez.mcls.gov.ir مراجعه کنند.

مراحل بعدی ثبت‌نام به این ترتیب است: ورود خودکار به سامانه احرار هویت یکپارچه وزارت کار و انجام آن بر اساس اطلاعات هویتی/ بازگشت به سامانه اصلی و  انتخاب گزینه درخواست مجوز/ ارجاع خودکار به درگاه ملی یکپارچه صدور مجوزهای کسب‌وکار و ثبت درخواست و تکمیل اطلاعات در آن/ تکمیل اطلاعات هویتی با توجه به انتخاب نوع و شخصیت کاریابی/ وارد کردن اطلاعات تکمیلی همچون وضعیت ایثارگری و مکان اقامت و در صورت تمایل ثبت معرفی‌نامه مربوطه/ تکمیل اطلاعات کاریابی همچون نام، نوع و محل فعالیت/ ثبت مشخصات وب‌سایت ویژه متقاضیان اخذ مجوز کاریابی الکترونیکی/ ثبت اطلاعات شغلی و سوابق کاری/ در نهایت کلیه مدارک و مستندات مرتبط شامل عکس پرسنلی، مدارک تحصیلی، کارت پایان خدمت و گواهی عدم‌سوء‌پیشینه بارگذاری می‌شود. در گام آخر پس از تایید اطلاعات ثبت‌شده برای متقاضیان کد رهگیری تخصیص داده می‌شود تا امکان اطلاع از روند بررسی درخواست مجوز از بخش پیگیری در صفحه ورود کاربران به سامانه میسر شود.

بر این اساس در صورت نقص یا ایراد در اطلاعات و مدارک بارگذاری‌شده، اداره کل استان درخواست متقاضی را به صفحه ویرایش اطلاعات و مستندات بازگشت می‌زند. در صورت تایید شرایط متقاضی یا عدم‌بررسی درخواست توسط اداره کل استان در مهلت مقرر هفت‌روزه، صفحه ورود اطلاعات قبض مالیاتی فعال شده و متقاضی باید نسبت به واریز وجه به شماره حساب دریافت‌شده از اداره سازمان مالیاتی استان و بارگذاری اطلاعات حق تمبر اقدام کند. اداره کل استان برای بررسی قبض ابطال تمبر نیز سه روز کاری مهلت دارد، در غیر این صورت سامانه به طور خودکار آن را تایید خواهد کرد. در پایان مجوز الکترونیکی در قالب کد QR صادر و متقاضی جهت دریافت مجوز فیزیکی به اداره کل استان مراجعه می‌کند. مراجع قانونی ذی‌صلاح نیز به صورت پسینی بر صلاحیت فردی متقاضی نظارت خواهند کرد. کاریابی‌ها و مراکز مشاوره شغلی بازوی توانمندی برای دولت در شناسایی فرصت‌های شغلی و تامین نیروی کار به شمار می‌روند و سهم بالایی در ایجاد اشتغال، کاهش بیکاری و برقراری تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار کار دارند./ایسنا