به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، هادی قوامی ضمن حضور در یک برنامه تلویزیونی، با بیان اینکه یارانه پنهان ما‌به‌التفاوت قیمت‌گذاری با قیمت واقعی در اقتصاد کشور است، گفت: کسری بودجه دولت‌‌‌ها که به تورم می‌‌‌انجامد، فشار مضاعفی به دهک‌‌‌های پایین جامعه است و کسانی که بیشتر از یارانه‌‌‌های بهره‌مند می‌‌‌شوند، دهک‌‌‌های بالای جامعه هستند. رقم یارانه پنهان در اقتصاد ایران حدود ۵۰ میلیارد دلار معادل ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان است که سهم هر ایرانی از این یارانه روزانه ۴۵ هزار تومان است، یعنی یک روز یارانه پنهان هر فرد معادل یک ماه یارانه نقدی است. مجموع یارانه پنهان ماهانه برای هر فرد یک‌میلیون و ۳۵۰ هزار تومان است.

وی با اشاره به توزیع یارانه بنزین در سال ۹۹ گفت: در بخش یارانه پنهان به طور مستقیم به دهک دهم جامعه حدود ۲۸ هزار میلیارد تومان از یارانه بنزین استفاده کرده‌‌‌اند و کسانی که در دهک اول قرار دارند، یک هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان بهره برده‌‌‌اند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی هم گفت: هدفمندی یارانه‌‌‌ها به توزیع عدالت در جامعه کمکی نکرده است. یارانه‌‌‌های پنهان و آشکار بیش از بودجه عمومی کشور و معادل ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان در کشور است. رحیم زارع افزود: یارانه انرژی که به دهک‌‌‌های درآمدی دهم داده می‌شود، ۲۳ برابر یارانه انرژی است که به دهک درآمدی اول داده می‌شود.

وی با بیان اینکه از آغاز اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌‌‌ها، نزدیک به ۱۱ سال می‌‌‌گذرد، اظهار کرد: بیش از ۷۱ میلیون نفر در کشور یارانه می‌‌‌گیرند و تقریبا همه گروه‌‌‌های درآمدی از یارانه نقدی (یارانه آشکار) برخوردار می‌‌‌شوند که این با ارتقای عدالت اجتماعی مغایر است و شناسایی نشدن دقیق دهک‌‌‌های پایین یکی از مشکلات برخورداری از یارانه‌‌‌های نقدی است.

 

 

این مطلب برایم مفید است
15 نفر این پست را پسندیده اند