به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از خبرگزاری یونایتدپرس، محققان در این مطالعه متوجه شدند زندگی در مناطقی که هوای آلوده‌تری دارد، از جمله در مجاورت لوله‌های تخلیه فاضلاب و خیابان‌هایی که ترافیک سنگین دارند، باعث می‌شود افراد پس از ابتلا به کووید-۱۹ با احتمال بیشتر بستری‌شدن در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان و نیاز به دستگاه‌های کمک تنفسی روبه‌رو شوند.

آنیتا شلال از بیمارستان «هنری فورد» در دیترویت آمریکا و نویسنده اصلی این مطالعه گفت: نکته اصلی این است که زندگی در محله‌ای که هوای آلوده دارد، خود عامل خطرساز مستقل برای ابتلا به موارد شدید کووید-۱۹ است.

وی گفت: براساس اعلام «انجمن ریه آمریکا»، دیترویت دوازدهمین شهر آلوده در آمریکاست. از آنجا که جمعیت‌های کم‌درآمد غالبا در مناطق آلوده‌تر زندگی می‌کنند، این مطالعه همچنین نابرابری‌های سیستمی را که ممکن است منجر به تفاوت فاحش در عواقب ابتلا به کووید-۱۹ در خطوط مختلف نژادی و قومی شود، مورد توجه قرار داده ‌است. شلال افزود: جوامع رنگین‌پوست بیشتر در مناطقی در حوالی آلودگی صنعتی زندگی می‌‌کنند و در مشاغلی فعالیت دارند که آنها را در معرض آلودگی هوا قرار می‌دهد. تئودور مانیاتیس، مدیر پزشکی بیمارستان دانشگاه استاتن آیلند در شهر نیویورک نیز گفت: ریه‌ها در شرایط «تعادل ظریف» کار می‌کنند و به‌راحتی در معرض هوای آلوده آسیب می‌بینند. «هر چیزی که تعادل ریه‌ها» را بر هم زند، احتمال خطر عفونت ریوی را افزایش می‌دهد و توانایی ریه‌ها را برای از بین بردن چنین عفونت‌هایی کاهش می‌دهد. محققان در این مطالعه، داده‌هایی را در مورد محل زندگی شرکت‌کنندگان و نیز داده‌های سازمان حفاظت از محیط‌زیست و سایر منابع را در زمینه سطوح آلاینده‌های محلی از جمله ذرات آلاینده ۵/ ۲میکرومتری ازن و رنگ سرب جمع‌آوری کردند. آنها از این داده‌ها برای کشف ارتباط میان عواقب ابتلا به کووید-۱۹ و قرار گرفتن در معرض انواع آلاینده‌ها استفاده کردند.  نتایج این مطالعه نشان داد بیماران مبتلا به کووید-۱۹ که در مناطقی با سطوح بالاتر ذرات آلاینده‌ ۵/ ۲میکرومتری و رنگ سرب زندگی می‌کردند، در مقایسه با افرادی که در محله‌های آلوده زندگی نمی‌کردند، بیشتر به دستگاه کمک‌تنفسی نیاز داشتند و بیشتر در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بستری ‌شدند. در حقیقت، هر افزایش جزئی در تماس طولانی‌مدت با ذرات آلاینده ۵/ ۲میکرومتری هوا با بیش از سه‌برابر شدن احتمال استفاده از دستگاه کمک‌تنفسی و دو برابر شدن احتمال بستری‌شدن در بخش‌ مراقبت‌های ویژه بیمارستان همراه بود. محققان گفتند: براساس نتایج این مطالعه افرادی که در مناطقی زندگی می‌کنند که آلودگی هوای بیشتری دارد، بیشتر احتمال دارد به موارد شدید بیماری کووید-۱۹ مبتلا شوند.

کارشناسان خاطرنشان کردند که یافته‌های این مطالعه تا زمانی که در یک مجله معتبر پزشکی منتشر نشود، مقدماتی محسوب می‌شود. قرار است نتایج این تحقیق جدید به صورت آنلاین در نشست سالانه کنگره میکروبیولوژی بالینی و بیماری‌های عفونی اروپا ارائه شود.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند