به گزارش اقتصادنیوز، سیدمجتبی غمخواری رئیس هیات‌امنای بازار بنکداران مواد غذایی بازار بزرگ تهران با اعلام این خبر به «اقتصادنیوز» گفت: افزایش قیمت برخی کالا‌ها از یکسو و کاهش درآمد خانوار در مقابل افزایش قیمت‌ها از سوی دیگر موجب حذف کالای مذکور از سبد خانوار شده؛ به‌طوری‌که در حال‌حاضر مردم خرید خود را محدود کرده‌اند و از خرید کالاهایی مانند گوشت قرمز، گوشت مرغ و ماهی امتناع می‌کنند و اقلام دیگر را جایگزین این کالاها کرده‌اند. افزایش قیمت کالاهای ذکر شده موجب شده تا مردم تنها به خرید اقلامی ضروری مانند برنج، روغن، قند و چای بپردازند. در این خصوص رئیس هیات‌امنای بازار بنکداران موادغذایی بازار بزرگ تهران با اشاره به اینکه در حال‌حاضر حدود ۹۰ درصد تقاضا برای خرید گوشت قرمز، گوشت مرغ و ماهی کاهش یافته، می‌گوید: این افت تقاضا برای اقلامی مانند برنج، روغن، قند و چای افتی نزدیک به ۵۰ درصدی داشته که این به معنی کوچک‌شدن بیش از پیش سفره‌های خانوار است.

گوشت بوقلمون از جمله کالاهایی است که به گفته غمخواری در حال‌حاضر به‌عنوان کالای جایگزین در سبد خانوار قرار گرفته است. رئیس هیات‌امنای بازار بنکداران مواد غذایی بازار بزرگ تهران بر این نکته تاکید می‌کند که افزایش چشمگیر قیمت گوشت قرمز یکی از دلایلی است که موجب شده تا بوقلمون وارد سبد خانوار شود و در حال‌حاضر بسیاری از مردم که تمایل به خرید گوشت قرمز دارند، گوشت بوقلمون را جایگزین آن کرده‌اند.

مشاهدات صورت گرفته در بازار نیز نشان‌دهنده آن است که هرچند خرید گوشت قرمز از سال گذشته کاهش یافته، اما در ماه‌های اخیر به شکل قابل‌توجهی با افت تقاضا برای خرید گوشت قرمز در بازار روبه‌رو هستیم؛ به‌طوری‌که تنها قشر خاصی امکان خرید گوشت قرمز را دارند.

در حال‌حاضر گوشت بوقلمون با قیمتی در حدود کیلویی ۵۰ هزار تومان در بازار عرضه می‌شود، این درحالی است که گوشت گوسفندی قیمتی در حدود ۱۶۰‌هزار تومان دارد. این اختلاف‌قیمت توجیه بسیار مناسبی برای استفاده خانواده‌ها از این محصول پروتئینی است.

ماهی نیز در ماه‌های اخیر با رشد شدید قیمت مواجه بوده است، به‌طوری‌که تا چندی پیش امکان خرید ماهی برای خانوار در کشور امکان‌پذیر بود، اما در حال‌حاضر شاهد حذف این کالا از سبد خانوار هستیم. مهدی یوسف‌خانی رئیس اتحادیه پرنده و ماهی‌ نیز با تاکید بر اینکه در حال‌حاضر نرخ ماهی به دلایل نامعلومی‌ نسبت به مدت مشابه سال قبل۳۰۰ درصد رشد داشته‌است که با این وجود تقاضایی برای خرید در بازار وجود ندارد، عنوان کرد: متوسط قیمت ماهی حلوا و شیر ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار تومان و قزل‌آلا‌۵۰ هزار تومان است و با توجه به آنکه بخش اعظم یک کیلو ماهی ضایعات است، از این‌رو قشر کارمند و کارگر توان خرید آن را ندارند.

این مطلب برایم مفید است
21 نفر این پست را پسندیده اند