وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رایگان شدن روادید اتباع دو کشور از ابتدای سال ۱۳۹۸ را بسیار خوب و ارزشمند برشمرد و افزود: با استمرار این همکاری‌ها زمینه توسعه فعالیت‌ها در حوزه گردشگری به‌ویژه گردشگری دینی فراهم می‌شود. وی افزود: نزدیک به ۶ میلیون ایرانی و عراقی می‌توانند در طول سال از دو کشور بازدید کنند که این ظرفیت بسیار بزرگی برای توسعه روابط اقتصادی و روابط فرهنگی است. شریعتمداری افزود: این دو وزارتخانه بدون تردید می‌توانند نقش اساسی در تحقق ظرفیت‌های بالقوه و ارتقای سطح تعاملات و روابط داشته باشند. شریعتمداری با اشاره به ادغام سه وزارتخانه و تشکیل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: حوزه‌های فعالیت و زمینه‌های همکاری مشترک زیادی وجود دارد، از جمله بخش تعاون که بیش از ۱۰۰ هزار شرکت تعاونی در کشور فعال هستند و نقش گسترده‌ای در حوزه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی ایفا می‌کنند.وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به وجود بانک توسعه تعاون نیز اظهار کرد: فعالیت‌های تامین مالی پروژه‌ها و طرح‌ها در حوزه‌های گوناگون تعاونی و غیرتعاونی از جمله وظایف این بانک است و یکی از زمینه‌های مناسب همکاری برای توسعه فعالیت‌های اقتصادی به‌شمار می‌آید. وی افزود: در کنار این فعالیت، صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون هم در ایران وجود دارد که بعد از بررسی، ضمانت‌نامه‌هایی را برای مجموعه تعاون در سطح کشور صادر و فعالیت اقتصادی در آنها را تضمین می‌کند. شریعتمداری با اشاره به گستردگی مجموعه فعالیت‌های تعاونی در ایران افزود: بخش قابل‌توجهی از صادرات کشور امروز از سوی تعاونی‌های مرزی انجام می‌شود و همکاری بین تعاونی مرزنشینان دو کشور دارای روند رو به رشدی است. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه ممکن است این حوزه از فعالیت در وزارت کار و امور اجتماعی عراق سامان نیافته باشد گفت: ما آمادگی خود را به‌عنوان پنجره ورود برای همکاری دو کشور در این حوزه اعلام می‌کنیم. شریعتمداری از موضوع روابط کار به‌عنوان یکی از زمینه‌های همکاری مشترک بین دو کشور یاد کرد و افزود: در زمینه تنظیم روابط کار که قوانین بین‌المللی و مقررات روابط کار در داخل را شامل می‌شود می‌تواند به تبادل تجربیات در این حوزه منجر شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، توسعه اشتغال و کارآفرینی را از دیگر بسترهای همکاری دو کشور بر شمرد و استفاده از منابع بانکی و توسعه اشتغال پایدار در روستاها و شهرهای کوچک زیر ۱۰ هزار نفر را از تجربیات ایران عنوان کرد.وی افزود: در شرایط اقتصادی موجود و با وجود تحریم، توانستیم ۲۵۰ هزار شغل در مناطق روستایی و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر در کشور ایجاد کنیم.وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با اشاره به سابقه فعالیت ۵۰ ساله ایران در حوزه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای تصریح کرد: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در ایران، مسوولیت تصدی آموزش‌های خصوصی و دولتی را عهده‌دار است که با نگرش به آینده کار در ایران صورت می‌گیرد.

وی حوزه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در تربیت مربیان و تبادل تجربیات را در این زمینه از دیگر زمینه‌های همکاری مشترک بین دو کشور برشمرد. شریعتمداری با اشاره به فعالیت چهار سازمان و صندوق بیمه‌های اجتماعی در ایران افزود: این صندوق‌ها تحت تصدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشغول فعالیت هستند.

وی با اشاره به فعالیت‌های مجموعه تامین اجتماعی افزود: علاوه بر تجارب در زمینه‌های بیمه‌های اجتماعی، از کارافتادگی، بازنشستگی و درمان، فعالیت‌های اقتصادی بزرگی هستند که از طریق صندوق‌ها تامین مالی می‌شوند. شریعتمداری افزود: همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور ایران و عراق در حوزه این چهار صندوق، می‌تواند به توسعه فعالیت‌های اقتصادی بین دو کشور منجر شود.شریعتمداری، صندوق کارآفرینی امید را مسوول ساماندهی و حمایت مالی از فعالیت‌های اشتغال‌زایی کوچک در کشور نام برد. وی تصریح کرد: سازمان بهزیستی کشور مسوولیت حوزه مددجویان، زنان سرپرست خانوار، حقوق کودکان و زنان، اورژانس اجتماعی و مسائل مربوط به آسیب‌های معتادان را در ایران عهده‌دار است که می‌تواند زمینه تبادل همکاری مشترک بین دو کشور در این حوزه تلقی شود. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطر نشان کرد: پیش‌نویس موافقت‌نامه تعهدات تبادل نیروی کار و متخصص را تنظیم کرده‌ایم که امیدواریم در آینده نزدیک بررسی شود.شریعتمداری افزود: همچنین در زمینه تنظیم موافقت‌نامه تبادل سوابق بیمه کارگران دو کشور نیز متن سند تنظیم شده است.وی ابراز امیدواری کرد که با بررسی، تصویب و امضای این سندها، بتوان زمینه توسعه و گسترش همکاری‌های بین دو کشور را فراهم کرد.

در این دیدار عادل الرکابی، وزیر کار و امور اجتماعی کشور عراق نیز با ابراز خشنودی از دیدار با همتای ایرانی خود ابراز امیدواری کرد: با نابودی این ویروس بتوانیم زمینه‌های همکاری مشترک دوست و برادر ایران را توسعه و گسترش دهیم و منافع مشترک دو کشور را تامین کنیم.وی با اشاره به اینکه روابط ایران و عراق روابط ریشه‌دار و تاریخی است و زمینه‌های مختلفی را در بر می‌گیرد افزود: زمانی که عراق درگیر مشکلات و بحران‌های زیادی بود، موضع ایران درخصوص این وقایع همواره ممتاز بوده و ملت عراق را در زمینه‌های مبارزه با تروریسم حمایت و پشتیبانی کرده است.

الرکابی افزود: با توجه به اینکه کشور عراق با مشکلات زیادی از جمله جنگ‌های متعدد، دست و پنجه نرم کرده لازم است زمینه‌های همکاری با همسایگان از جمله کشور دوست و برادر، ایران تقویت شود.وزیر کار وامور اجتماعی عراق تصریح کرد: علاوه بر زمینه مبارزه با تروریسم، به توسعه همکاری‌ها در حوزه‌های مشترک نیازمندیم که در این میان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌تواند در توسعه همکاری نقش بسیار اساسی ایفا کند‌.عادل الرکابی، زمینه فعالیت این وزارتخانه را دو حوزه کار و امور اجتماعی عنوان و اظهار کرد: این وزارتخانه در زمان بروز مشکلات به افراد نیازمند کمک و با همکاری وزارتخانه‌های دیگر مشکلات مردم را مرتفع می‌کند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند