«اروین بولینگر» درباره سازوکار جدید مبادله کالاهای کشاورزی و دارو میان سوئیس و ایران، ضمن ارائه توضیحاتی درباره آن، گفت که شرکت‌های زیادی برای استفاده از این سازوکار ابراز علاقه‌ می‌کنند.

این مقام اقتصادی سوئیس یادآور شد که پس از خروج آمریکا از برجام، کار برای شرکت‌ها و بانک‌ها به‌منظور تامین منابع مالی همکاری‌های اقتصادی، حتی در حوزه اقلامی که تحریم نبودند دشوار بود.

وی با بیان اینکه سوئیس موفق به انجام هماهنگی‌های بین‌المللی لازم درخصوص سازوکار جدید شده است، گفت: اهمیت سازوکار در این است که می‌تواند انتقال دارو به ایران را تضمین کند.

او درباره تفاوت این سازوکار با سازوکاری که سه کشور اروپایی عضو برجام حدود دو سال پیش برای تسهیل همکاری‌های مشروع تجاری با ایران (اینستکس) راه‌اندازی کردند گفت: اینستکس به‌عنوان یک شرکت از سوی کشورهای اروپایی ثبت شده، اما ما از ابتدا با مقامات آمریکا، وزارت خزانه‌داری و دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی در تماس بودیم، ریز اطلاعات شرکت‌هایی را که در این سازوکار همکاری می‌کنند با آمریکا به اشتراک می‌گذاریم؛ معاملات را به‌طور دقیق ارزیابی می‌کنیم و برخی از این اطلاعات را با آمریکا به اشتراک می‌گذاریم.

وی با بیان اینکه سوئیس این سازوکار را با آمریکا تقریبا نهایی کرده است، گفت: اهمیت سازوکار در این است که می‌تواند انتقال دارو به ایران را تضمین کند.

بولینگر نتیجه گرفت که این ابتکار نتیجه رایزنی مقام‌های سوئیس با مقام‌های آمریکا و ایران است که از این لحاظ با اینستکس متفاوت است. این سیاستمدار سوئیسی عنوان کرد این سازوکار در حال حاضر برای شرکت‌هایی که در سوئیس ثبت شده‌اند خدمت‌رسانی می‌کند و هیچ محدودیتی به لحاظ معاملات و مبادلات تجاری وجود ندارد.

بولینگر درباره معامله دارویی هفتم بهمن هم گفت: ما می‌خواستیم مطمئن شویم که این سازوکار کار می‌کند. بنابراین تا زمانی که اعتبار کافی نزد بانک‌های سوئیسی باشد هیچ محدودیتی وجود ندارد.

رئیس بخش اقتصادی روابط دوجانبه وزارت اقتصاد سوئیس در پاسخ به سوالی در این رابطه گفت؛ انتقال منابع و تامین مالی بخشی از سازوکار است. به گفته او زمانی که از حساب هزینه می‌شود باید بتوان موجودی آن را پر کرد.

او در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا با تبادل مالی میان بانک‌های ایرانی و سوئیسی در زمینه تحقق این سازوکار موافق است، افزود: نمی‌توانم وارد جزئیات بشوم اما از این بابت می‌توانید مطمئن باشید که [اهرم‌های] سازوکار باید به‌گونه‌ای متعادل عمل کنند که موجودی کافی برای ادامه فعالیت آن وجود داشته باشد.

وی بدون ارائه اطلاعات بیشتر، از برخی هماهنگی‌ها با آمریکا برای تداوم این سازوکار خبر داد.

بولینگر در بخش دیگری از این گفت وگو توضیح داد که شرکت‌های زیادی برای استفاده از این سازوکار ابراز علاقه‌ کرده‌اند.

او آمار دقیقی از تعداد آنها ارائه نداد اما گفت؛ با برخی از شرکت‌ها در تماس بوده و آنها نسبت به استفاده از این سازوکار ابراز علاقه‌ کرده‌اند. وی همچنین عنوان کرد که درحال‌حاضر یک بانک در این سازوکار همکاری دارد.

رئیس بخش اقتصادی روابط دوجانبه وزارت اقتصاد سوئیس در پاسخ به سوالی درباره معاملات بعدی با ایران از طریق این سازوکار افزود؛ برخی صحبت‌ها در سطح فنی در جریان است «اما کاملا اطمینان دارم که به‌زودی شرکت‌ها و قراردادهای تجاری زیادی در این سازوکار فعال خواهند شد.»

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند