اولین واکنش مکرون به نتیجه انتخابت پارلمانی فرانسه

به این ترتیب سه روز پس از انتخابات زودهنگام پارلمانی، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه برای اولین بار در مورد نتایج این انتخابات اظهار نظر کرد.

وی در نام‌ ای به فرانسوی ها تاکید کرد: هیچکس برنده آن (انتخابات) نشده است. اما حداکثر، «نیروهای جمهوری خواه» اکثریت مطلق را خواهند داشت.

ماکرون همچنین اعتراف کرد که نتیجه این انتخابات نشان دهنده اراده روشن برای تغییر و مشارکت بیشتر در قدرت است.

رئیس‌جمهور فرانسه از همه نیروهای سیاسی که نهادهای جمهوری‌خواه، حاکمیت قانون (...) و موضع طرفدار اروپا را به رسمیت می‌شناسند درخواست کرد تا گفت‌وگو را برای دستیابی به اکثریت آغاز کنند. ماکرون تاکید کرد که فرانسوی ها تصمیم گرفته اند "جبهه جمهوری خواهی" داشته باشند و اکنون باید این موضوع را ملموس تر کرد.

خبر مرتبط
شکست غیرمنتظره راست افراطی در فرانسه/ نتایج اولیه انتخابات پارلمانی فرانسه اعلام شد

وزارت کشور فرانسه بامداد دوشنبه با انتشار نتایج نهایی دور دوم انتخابات پارلمانی این کشور اعلام کرد و گفت: آمار مشارکت در دور دوم انتخابات پارلمانی را ۶۶.۶۳ درصد اعلام کرد.

در فرانسه، «جبهه جمهوری‌خواه» تاکنون به این معنا بوده است که نیروهای چپ و راست میانه با هم همکاری می‌کنند تا از پیروزی پوپولیست‌های راست‌گرا در انتخابات جلوگیری کنند، مثلاً از طریق عقب‌نشینی تاکتیکی نامزدها.

ماکرون در بخش دیگری از این نامه نوشت: در پرتو این اصول، من در مورد انتصاب نخست وزیر تصمیم خواهم گرفت. با این کار، او به طور غیرمستقیم ائتلاف چپ را که بزرگترین اردوگاه است و مدعی نامزدی این پست است بدون اینکه هنوز بر سر نامی به توافق رسیده باشد، رد کرد. ماکرون تأیید کرد که دولت فعلی فعلاً بر سر کار باقی خواهد ماند. این نامه پس از آن منتشر شد که ماکرون پیش از این برای نشست سران ناتو به واشنگتن سفر کرده بود.

انتظار می رفت که ماکرون تلاش کند نوعی ائتلاف بزرگ مرکز با نیروهای میانه رو در چپ و راست تشکیل دهد. با این حال، در حال حاضر، به نظر می رسد که همه طرف های احتمالی با هم اختلاف دارند.

"جرالد دارونین"، وزیر کشور فرانسه و گروهی از نمایندگان پارلمان هم به نفع تشکیل اتحادی گسترده، مشابه مکرون صحبت کردند. با این حال، لوران واکیز، رئیس فراکسیون تازه منتخب از جمهوری خواهان محافظه کار، بلافاصله این موضوع را رد کرد. از طرف دیگر ائتلاف انتخاباتی جناح چپ جبهه مردمی جدید، که در آن پوپولیست های چپ رد شده توسط دولت بزرگترین گروه را تشکیل می دهند، هنوز تا کنون به اجماعی نرسیده است.

مارین لوپن از رهبران حزب راستگرای اجتماع ملی فرانسه هم بار دیگر از عقب نشینی تاکتیکی بسیاری از نامزدها از اردوگاه های دیگر انتقاد کرد که مانع از پیروزی برخی از نامزدهای حزب وی در دور دوم انتخابات روز یکشنبه شد. او گفت: مانورهایی وجود داشت که ما را از اکثریت مطلق محروم کرد. او تاکید کرد که RN بیشترین رای را کسب کرده است. به گفته وی این نتیجه سیستم رای اکثریت در فرانسه است که RN با ده میلیون رای، نمایندگان کمتری نسبت به اتحاد جناح چپ دارد که هفت میلیون رای دریافت کرد.

جردن باردلا، رهبر حزب راستگرای اجتماع ملی فرانسه هم از نمایندگان حزب خود خواست تا رفتار جدی داشته باشند. او تاکید کرد که آنها باید "در حوزه های انتخابیه و در رسانه ها خود را کاملاً بی عیب و نقص نشان دهند."

ماکرون انتخابات پارلمانی را پس از موفقیت پوپولیست های راستگرا در انتخابات اروپا در 9 ژوئن برگزار کرد. نتیجه این طرح تشکیل سه بلوک سیاسی بود که هر کدام به اکثریت مطلق دست نیافتند و برنامه‌هایشان به سختی با یکدیگر سازگاری دارد.

بهر حال ماکرون تشکیل دولت توسط ائتلاف چپ پیروز را رد کرد. این ائتلاف جدید عصر سه شنبه از ماکرون خواست تشکیل دولت را به آن بسپارد. این ائتلاف متشکل از سبزها، سوسیالیست‌ها، کمونیست‌ها و حزب چپ به قوی‌ترین نیرو در انتخابات پارلمانی تبدیل شد، اما با اکثریت مطلق فاصله زیادی دارد. بدون شرکای اضافی، این ائتلاف نمی تواند حکومت کند و می تواند توسط دیگر اردوگاه های سیاسی مسدود شود.

ماکرون از احزاب خواست تا اکنون از همبستگی علیه راست که مانع از پیروزی حزب راستگرای مارین لوپن شد برای تشکیل دولت استفاده کنند. ماکرون به عنوان یک شریک در یک ائتلاف بزرگ، احزابی را می خواهد که نهادهای جمهوری را به رسمیت بشناسند و اروپایی محور باشند. او مشخص نکرد که آیا حزب چپگرای La France Insoumise را علاوه بر حزب راست افراطی رد می کند.

ماکرون گفت: از آنجایی که نیروهای سیاسی برای رسیدن به مصالحه لازم به زمان نیاز دارند دولت فعلی در ابتدا به عنوان یک رهبر موقت بر سر کار باقی خواهد ماند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.