سازمان ملل اهداف نشست سوم دوحه را مشخص کرد

«رزماری دیکارلو» معاون دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد نشست سوم دوحه برای به رسمیت شناختن طالبان نیست و به آن منتهی نخواهد شد.

دیکارلو که میزبانی نشست سوم دوحه را بر عهده دارد، افزود: این نشست درباره طالبان هم نیست، درباره افغانستان و مردم آن است.

وی در پاسخ به انتقادات از دعوت نشدن نمایندگان زنان و جامعه مدنی افغانستان گفت: می‌خواهم تأکید کنم نشست دوحه یک فرآیند است. از ما انتقادهای زیادی شده که چرا زنان افغان، چرا جامعه مدنی در گفتگوها حضور ندارد؟ باید بگویم که این یک گفتگوی بین‌الافغانی نیست.

خبر مرتبط
اسرائیل اهداف طالبان را «شرورانه» دانست

اسرائیل با شرورانه دانستن اهداف طالبان، از جامعه جهانی خواست تا علیه حکومت کنونی افغانستان اقدام کنند.

معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل ادامه داد: امیدوارم روزی به آنجا برسیم، اما در حال حاضر در مرحله‌ای نیستیم که گفتگوهای بین‌الافغانی برگزار شود.

طالبان دعوت نشدن از نمایندگان جامعه مدنی و زنان را یکی از شرایط حضور خود در نشست دوحه عنوان کرده بودند که از سوی سازمان ملل پذیرفته شد.

خانم دیکارلو در این دیدار با خبرنگاران گفت که طالبان خواهان دیدار با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل بودند.

او گفت که ریاست نشست را به عهده دارد، از این رو، امکان دیدار هیئت طالبان با دبیرکل سازمان ملل در دوحه میسر نیست.

خبر مرتبط
حذف طالبان از فهرست سازمان‌های تروریستی روسیه/ پوتین حکم مهم را امضا خواهد کرد

نماینده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان اعلام کرد: سازمان ملل تصمیم روسیه برای خارج کردن طالبان از فهرست سازمان‌های ممنوعه را می‌پذیرد.

دیکارلو تاکید کرد که هدف نشست دوحه متعهد کردن طالبان به قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل است. او ابراز امیدواری کرد که سازمان ملل به صورت گام به گام به این هدف دست یابد.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.