هزار کانتینر چای دبش توقیف شد+جزئیات

توقیف هزار کانتینر متعلق به چای دبش که در ما‌های اخیر خبرساز شده بود یکی از پرونده‌های بزرگی است که برای تعیین تکلیف به سازمان اموال تملیکی ارجاع داده شدند. از سوی دیگر طی این مدت پرونده‌های مهم دیگری نیز تعیین تکلیف شده‌اند که مهم‌ترین این پرونده‌ها می‌توان به املاک شهمیری با ۸۵ هزار متر مربع در مازندران اشاره کرد. از دیگر پرونده‌ها  تعیین تکلیف در این دوره به ۳۰۰ ملک متعلق به املاک شهمیری و سادات خوزستان و املاک کوروش کمپانی شامل موبایل و تعدادی خودرو می‌شود که در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار گرفته‌اند.  

مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی با بیان این اخبار اعلام کرد که هزار کانتینر مربوط به پرونده چای دبش توقیف و در اختیار این سازمان قرار گرفته است، گفت: اَبَر پرونده‌های رسوبی مربوط به دهه‌های ۷۰ و ۸۰ تعیین تکلیف شد.

سید عبدالمجید اجتهادی در نشست خبری، اظهار داشت: در سه سال اخیر تعیین تکلیف کالاها با رشد ۵۴۷ درصدی به ارزش ۸۳ هزار میلیارد تومان رسید و در بخش اعاده کالاها رشد یک هزار و ۲۰ درصدی داشت، یعنی کالاها به دست صاحبان اصلی و چرخه تولید بازگشت همچنین رشد ۶۱۰ درصدی فروش کالا و رشد ۱۰۶ درصدی استرداد کالاها در این دولت به ثبت رسید.

مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی با بیان اینکه اموال تملیکی در گذشته مغفول مانده بود، گفت: حتی وزرا پیگیر وضعیت انبارهای این سازمان نبودند؛ اما در دولت سیزدهم با هماهنگی‌ها بسیاری از ناممکن‌های رسوبی ممکن شد به‌گونه‌ای که سازمانی که زیان‌ده بود به نهمین سازمان سودده تبدیل و در جشنواره شهید رجایی از این نهاد تقدیر شد.

اجتهادی عنوان کرد: در این دوره کالاهای متروکه در انبارها که سال‌ها مانده بودند و تاریخ مصرف آنها گذشته بود منهدم و بقیه کالاها به چرخه تولید بازگشت،‌از سوی دیگر در حوزه اموال غیرمنقول نیز رشد یک هزار و ۷۵۰ درصدی اموال غیرمنقول در سال گذشته به ثبت رسید، املاک بزرگ اقتصادی و مفسدان که در اختیار این سازمان بود به مزایده گذاشته شد.

کوروش کمپانی به مزایده می‌رود

معاون وزیر اقتصاد در خصوص مهمترین پرونده‌ای که در اختیار این سازمان قرار گرفته عنوان کرد: مهم‌ترین این پرونده‌ها متعلق به املاک شهمیری با ۸۵ هزار متر مربع در مازندران است که کل این اموال در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار گرفت؛ ضمن اینکه ۳۰۰ ملک متعلق به املاک شهمیری و سادات خوزستان است همچنین املاک کوروش کمپانی شامل موبایل و تعدادی خودرو نیز در اختیار این سازمان قرار گرفته است تا مورد رسیدگی قرار گیرد.

به گفته مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، در سه ماه امسال ۲۷۶ هزار متر مربع سند به نام دولت صادر شده است.

وی به ساماندهی انبارهای این سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی اشاره و بیان کرد: سه برابر دولت‌های گذشته انبارهای این سازمان ساماندهی و انبارها قفسه‌بندی استاندارد شدند.

راه‌اندازی۴۵۰ حراج خرده فروشی

مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی با بیان اینکه بیش از ۴۵۰ حراج خرده‌فروشی برگزار شده است گفت: این سامانه در راستای حمایت از مصرف‌کنندگان و شفافیت در حراج‌ها صورت گرفته است.

وی از راه‌اندازی سامانه جامع سمات خبر داد و گفت: به‌زودی در هفته آینده سامانه جامع اموال تملیکی رونمایی می‌شود که اکنون ۲۵ استان با این سامانه کار می‌کنند.

توقیف ۱۰۰۰ کانتینر متعلق به چای دبش

مدیرعامل سازمان اموال تملیکی به وضعیت پرونده چای دبش اشاره کرد و گفت: میزان زیادی از این محموله در منطقه ویژه پیام و هزار کانتینر در بندر شهید رجایی بوده که در اختیار سازمان قرار گرفته که شامل چای و ماشین‌آلات صنعتی است.

وی بیان کرد: کلیه اموال متعلق به این شرکت به عنوان متروکه در اختیار این سازمان قرار گرفته که کمتر از ۱۰ درصد در حال انهدام و مابقی در دست فروش است با تاکید بازپرس، سخت‌ترین آزمون‌های استاندارد در خصوص این محموله انجام ش و با مجوزهای سازمان ملی استاندارد و غذا و دارو صادر کردند که در سه استان البرز، تهران خوزستان به مزایده رفت.

خودرو‌هایی متروکه در اختیار اموال تملیکی

اجتهادی با اشاره به اینکه هزار دستگاه خودروی متروکه در اختیار سازمان قرار گرفته است، گفت: این آمارها هر روز تغییر می‌کند که امکان دارد این خودروها متروکه و یا به ظن قاچاق است.

فروش ۲ هزار تن چای دبش

سعید غلامی باغی، معاون بهره‌برداری و فروش سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی با اشاره به اینکه چای دبش انحصار و رانت برای مجموعه ایجاد کرده بود، گفت: حجم بالای چای بیش از نیاز بازار است که فرایندهای بررسی آن در حال انجام است.

وی ادامه داد: حدود ۲ هزار و ۳۰۰ تن چای دبش در مزایده‌های تهران به فروش رفته است. هنوز در بعضی از استان‌ها مجوزهای سازمان غذا دارو و استاندارد هنوز صادر نشده است تا در مزایده برگزار شود.

غلامی باغی بیان داشت: مزایده باعث می‌شود که هیچ‌گونه تبعیض و رانتی به شخص حقیقی و حقوقی برای کسی نداشته باشیم ضمن اینکه امکان خرید اسقاطی نیز برای تولیدکنندگان نیز فراهم شده است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.