دست رد مجارستان بر سینه ناتو/مخالفت مجدد با برنامه‌های نظامی

 ویکتور اوربان روز جمعه اظهار داشت که ناتو به دنبال ایجاد پایگاه‌های نظامی در لهستان، رومانی و اسلواکی به عنوان بخشی از ماموریت خود در اوکراین برای تضمین تامین سلاح برای کی‌یف است.

خبر مرتبط
روسیه به سیم آخر زد/ مسکو آماده حمله به فرودگاه‌های ناتو+ جزئیات

آندری کارتاپولوف رئیس کمیته دفاع دومای روسیه با اشاره به اظهارات برخی از مقام‌های اوکراینی که پیش‌تر از استقرار برخی از جنگنده‌های اف-۱۶ اهدایی به این کشور در پایگاه‌های هوایی کشورهای دوست خبر داده بودند، هشدار داد: مسکو برای حمله به فرودگاه‌های اعضای ناتو که میزبان جنگنده‌های اوکراینی هستند، آماده است.

وی تاکید کرد که اگر این پایگاه ها در کشورهای هم مرز با اوکراین مانند لهستان، رومانی و اسلواکی ایجاد شود، به اهداف نظامی تبدیل خواهند شد.

نخست وزیر مجارستان گفت که این کشور نگران امنیت خود است و به هیچ وجه در این فعالیت‌ها شرکت نخواهد کرد.

پیشتر نیز اوربان گفته بود که بوداپست برای مشارکت در اقدامات ناتو که می‌تواند کشورهای عضو این ائتلاف نظامی را به درگیری در اوکراین بکشاند و منجر به رویارویی مستقیم با روسیه شود، هیچ برنامه‌ای ندارد.

نخست‌وزیر مجارستان توضیح داد که حل و فصل مناقشه در اوکراین از طریق [رویارویی] نظامی غیرممکن است، به دلیل اینکه [در جنگ] هیچ برنده‌ای وجود ندارد و باید راه حلی از طریق گفت‌وگوهای صلح پیدا کرد.

پیتر سیجارتو وزیر امور خارجه مجارستان نیز اعلام کرده بود که کشورش در برنامه بلندمدت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی برای کمک به اوکراین شرکت نخواهد کرد و این طرح را «ماموریت احمقانه» خواند.

متحدان ناتو در ماه آوریل (فرودین/اردیبهشت) موافقت کردند که از طریق ایجاد صندوقی به ارزش ۱۰۰ میلیارد یورو (۱۰۷ میلیارد دلار) برنامه‌ریزی برای حمایت نظامی طولانی مدت خود را از اوکراین در جنگ با روسیه آغاز کنند.

روابط میان مجارستان و ناتو به دلیل تعلل بوداپست بر سر تایید الحاق سوئد به این ائتلاف نظامی، که سرانجام در ماه مارس توسط مجارستان تصویب شد، و همچنین به دلیل روابط گرم ویکتور اوربان با روسیه تیره شده است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.