مذاکرات جدید درباره آتش بس در غزه/ نقش آفرینی ویژه آمریکا

سخنگوی وزارت خارجه قطر اعلام کرد که «محمد بن عبد الرحمان آل ثانی» نخست‌وزیر و وزیر خارجه این کشور به تماس‌های خود با طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی با هدف حصول آتش‌بس در نوار غزه و و ورود کمک‌ها به این باریکه ادامه می‌دهد.

خبر مرتبط
واکنش تهران به بمباران مناطق مختلف غزه

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با اشاره به تخریب ۵۵ درصد از ساختمان‌های نوار غزه توسط رژیم صهیونیستی این جنایات را در سایه انفعال کشورها و سازمان‌های بین‌المللی دانست.

براساس گزارش شبکه خبری الجزیره، سخنگوی وزارت خارجه قطر همچنین تصریح کرد: تاکید می‌کنیم که اصول مطرح شده توسط جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا خواسته‌های همه طرف‌ها را به دنبال دارد.

وی در ادامه افزود: تاکنون مواضع مشخصی از سوی طرف اسرائیلی و فلسطینی در مورد پیشنهاد بایدن وجود ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه قطر همچنین گفت در جریان نشست پنج‌جانبه اخیر از طریق تماس تصویری بر لزوم توقف تجاوزات و عقب‌نشینی اشغالگران تاکید شد.

وی گفت: ما به عنوان یک جامعه بین‌المللی باید هر ۲ طرف را برای پذیرش این پیشنهاد تحت فشار قرار دهیم و تماس‌ها با تمامی طرف‌های ذی‌ربط با بحران غزه هنوز متوقف نشده است.

این مقام قطری همچنین تصریح کرد اصول بیان شده در سخنرانی بایدن، نقشه راهی را برای برقراری آتش‌بس دائمی و خاتمه بخشیدن به بحران فراهم کرده است و به درد و رنج ساکنان غزه پایان می‌دهد.

وی در پایان اظهار کرد میزان فاجعه انسانی در غزه باید دلیل کافی برای دستیابی به توافق باشد.

جمعه گذشته «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که رژیم صهیونیستی به حماس طرح سه‌مرحله‌ای جدیدی پیشنهاد کرده که در بردارنده نقشه راهی برای پایان دادن به درگیری‌ها در نوار غزه و آزادی اسراست.

اولین مرحله شامل آتش‌بس کلی، خروج نظامیان رژیم اشغالگر از تمامی مناطق مسکونی و آزادی برخی اسرا در نزد حماس، از جمله سالخوردگان، مجروحان و زنان و آزادی زندانیان فلسطینی است.

مرحله دوم آن شامل متوقف شدن نامحدود درگیری‌ها در ازای آزادی بقیه اسرا است.

مرحله سوم نیز در بردارنده برنامه‌ای برای آغاز بازسازی غزه جنگ‌زده است که طبق گزارش سازمان ملل، ۶۰ درصد زیرساخت‌های حیاتی آن بر اثر حملات کورکورانه رژیم صهیونیستی ویران شده است.

در جنگ تاکنون، بیش از ۳۶ هزار نفر از فلسطینیان بر اثر حملات رژیم صهیونیستی به شهادت رسیده‌اند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.