ایجاد انبار استراتژیک دارو در این استان

سازمان غذا و دارو یک سازمان دولتی زیرمجموعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است که در ۱۵ اسفند ۱۳۸۹ در شورای‌عالی اداری تصویب و در سراسر کشور از جمله کردستان تشکیل شد.

بر اساس مصوبه شورای عالی اداری، وظائف این سازمان عبارت از تدوین و ارائه سیاست‌ها، برنامه‌ها و خط‌مشی‌های دارویی، غذایی، آشامیدنی، آرایشی، بهداشتی، بیولوژیک، شیر خشک، تجهیزات، اقلام و ملزومات پزشکی مصرفی و غیر مصرفی و اقلام بسته‌بندی است.

یکی از وظایف حوزه معاونت غذا و دارو، نظارت مستمر بر نحوه توزیع دارو، مبارزه با قاچاق دارو و کیفیت و سلامت فرآورده‌های غذایی در سطح عرضه است که مرتب در حال انجام است.

خبر مرتبط
الزام جدید برای داروخانه ها/ برخورد قاطع با متخلفین

سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده‌های سلامت سازمان غذا و دارو، از نظارت بر حضور مستمر و فعال مسئول فنی داروخانه‌ها خبر داد.

هومن قصری، معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کردستان در این‌باره از ایجاد انبار استراتژیک دارو در سال گذشته در استان خبر داد و اظهار داشت: در همین راستا انباری ویژه تأمین داروهای نایاب و کمیاب که نیاز به مصرف آنها در موارد خاص پیدا می‌شود، در نظر گرفته شده است.

وی از ساماندهی قراردادهای داروخانه‌های بیمارستانی در کردستان در سال گذشته خبر داد و افزود: تجهیزات و ملزومات پزشکی اصالت‌سنجی یک تا ۴ برابر دستور معاونت غذا و دارو انجام شده و فاز پنجم نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت، با اجرای این کار بخش بزرگی از کالاهای پزشکی و سلامت‌محور قاچاق کنترل و مردم به خدمات مطمئن و سالم دسترسی پیدا می‌کنند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به نظارت صددرصدی از تمام کارگاه‌ها و کارخانجات تولید مواد غذایی گفت: تمام کارگاه‌های تولیدی لوازم آرایشی و بهداشتی نیز مورد بازدید قرار گرفته و استانداردهای خوبی برای کارگاه‌ها در نظر گرفته شده است.

وی در حوزه آزمایشگاه کنترل غذا و دارو، تمام ارجاعاتی که از دستگاه قضایی، سازمان غذا و دارو و معاونت بهداشتی دانشگاه به این مرکز ارجاع داده شده بود، به خوبی انجام شد. در بحث مکمل و فرآورده‌های سنتی نیز همزمان با سراسر کشور طرح عرضه شیرخشک در استان ساماندهی شد.

قصری بیان کرد: در طول سال گذشته ۵۳۰ بازدید از داروخانه‌های سطح استان انجام شده و این روند نظارتی همچنان ادامه خواهد داشت.

اهمیت این حوزه به حدی مهم است که رئیس‌جمهور در جلسه«شورای‌عالی سلامت و امنیت غذایی» اسفندماه سال گذشته تاکید کرده که سوداگری و سوءاستفاده در حوزه غذا و دارو قابل اغماض نیست و لازم است سوداگرانی که به خاطر سودجویی با جان مردم بازی می‌کنند، به دست قانون سپرده شوند تا برخورد سختی با آنها شود.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.