کاخ سفید مدعی شد  / بایدن نگران حفاظت از جان غیرنظامیان فلسطینی در رفح است

یک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید در اظهاراتی مدعی شد که نگرانی اصلی جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، حفاظت از جان غیرنظامیان فلسطینی در رفح است.

سی ان ان گزارش داد، مشاور امنیت ملی کاخ سفید سه‌شنبه (به وقت محلی) در جمع خبرنگاران مدعی شد که در حال حاضر حماس در هم شکسته و راه‌حلی بلندمدت برای تثبیت صلح و ثبات در نوار غزه وجود دارد.

وی با بیان این ادعا که رئیس جمهور آمریکا نگران حفاظت از جان غیرنظامیان فلسطینی در رفح است، اظهار کرد: بایدن در عین حال معتقد است که (رژیم) اسرائیل باید بتواند عملیات نظامی خود در نوار غزه را به گونه‌ای حفظ کند که در نهایت منجر به امنیت مردم (رژیم) اسرائیل شود.

خبر مرتبط
نماینده تیم مذاکرات ارتش اسرائیل استعفا داد

منابع اسرائیلی اعلام کردند که نماینده ارتش رژیم صهیونیستی در تیم مذاکره کننده این رژیم در اعتراض به مخالفت نتانیاهو با گسترش اختیارات او استغفا داده است.

سالیوان همچنین در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران و در تلاشی آشکار برای عقب‌نشینی از اظهارات بایدن در مورد اینکه حمله رژیم صهیونیستی به رفح خط قرمز ایالات متحده است، مدعی شد: رئیس جمهور هیچ بیانیه، اعلامیه یا اطلاعیه‌ای صادر نکرده است که در آن به این موضوع اشاره کند که حمله اسرائیل به رفح، خط قرمز آمریکا است.

به نوشته سی ان ان، رئیس جمهور آمریکا روز شنبه در مصاحبه با شبکه ام اس ان بی سی با بیان اینکه تهاجم (رژیم) اسرائیل به رفح عبور از خط قرمز آمریکا خواهد بود اما در عین حال، یادآور شد: عبور از این خط قرمز منجر به اقدامات تنبیهی آمریکا علیه (رژیم) اسرائیل نخواهد شد.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه سخنان خود در اظهاراتی ضد و نقیض بار دیگر مدعی شد که حمله اسرائیل به رفح یک خط قرمز است اما تاکید کرد: این یک خط قرمز است اما من هرگز (رژیم) اسرائیل را ترک نمی‌کنم. دفاع از اسرائیل هنوز یک امر حیاتی است، بنابراین عبور از هیچ خط قرمزی موجب نخواهد شد که من ارسال تسلیحات به تل‌آویو را به طور کامل قطع کنم.

به گزارش ایرنا، خبرنگار ام.اس.ان.بی.سی در مصاحبه‌ای که بامداد یکشنبه پخش شد، از بایدن پرسید: خط قرمز شما برای بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل چیست؟ آیا خط قرمزی دارید؟ مثلا، آیا حمله به رفح یک خط قرمز است؟

رئیس جمهور آمریکا پاسخ داد: این یک خط قرمز است اما هرگز قصد ندارم اسرائیل را کنار بگذارم. دفاع از اسرائیل هنوز هم امری حیاتی است بنابراین، خط قرمزی وجود ندارد که بخواهم ارسال همه تسلیحات را قطع کنم زیرا گنبد آهنین وجود ندارد که از آنها حفاظت کند.

بایدن با اشاره به شهادت بیش از ۳۰ هزار فلسطینی در پی جنایات رژیم صهیونیستی گفت که اسرائیل «نباید در نتیجه تعقیب حماس ۳۰ هزار فلسطینی دیگر را بکشد.»

خبر مرتبط
پیشنهاد بین‌المللی برای آتش‌بس در غزه

۲ منبع امنیتی مصر گفته‌اند که قاهره روز یکشنبه در تلاش برای از سرگیری مذاکرات آتش‌بس در غزه در ماه رمضان با تعدادی از شخصیت‌های ارشد جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)، رژیم صهیونیستی و سایر میانجی‌گران تماس برقرار کرد.

وی افزود: او (نتانیاهو) باید به جان افراد بی‌گناهی که بر اثر اقداماتش گرفته می‌شود، توجه بیشتری کند.

بایدن همچنین گفت که نتانیاهو «بیش از آنکه به اسرائیل کمک کند به آن صدمه زده است.»

وی افزود که مایل است بار دیگر به سرزمین‌های اشغالی سفر کرده و مسائل مربوط به جنگ را مستقیما به اعضای کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) مطرح کند.

گروه‌های مقاومت فلسطین ۱۵ مهرماه برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳، عملیات «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اسرائیل آغاز کردند.

این رژیم برای تلافی حملات «طوفان الاقصی»، جبران شکست خود و توقف عملیات مقاومت، گذرگاه‌های نوار غزه را بسته و در حال بمباران این منطقه است. این جنایات موجب شد تا مقامات تل آویو به اتهام «نسل‌کشی» به دیوان بین‌المللی دادگستری معرفی شوند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.