پیری در این 7 نقطه بدن زودتر خودش را نشان می دهد

اولین علائم پیری معمولاً در دهه بیست سالگی اتفاق می‌افتند و زمانی است که خطوطی در اطراف چشم ایجاد می‌گردد. اکثر ما معمولاً روی مراقبت از صورت تمرکز می‌کنیم تا بتوانیم مدت زمان بیشتری جوان به نظر برسیم اما بخش‌های دیگری هم در بدن هستند که علائم پیری علاوه بر صورت در آن‌ها هم ایجاد می‌شود.

۱. سینه 

خطوط عمیق روی گردن باعث می‌شود که شما پیرتر به نظر برسید  زیرا این ناحیه بیشتر در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرد و آسیب می‌بیند و در نتیجه این خطوط روی قسمت بالای سینه افزایش پیدا می‌کند و همزمان که سن شما بالاتر می‌رود، این خطوط از پایین گردن تا بالای سینه بزرگ‌تر و تیره‌تر می‌شوند و ممکن است لکه‌های تیره را هم ایجاد کنند. همچنین قرمز شدن پوست بالای سینه و چروکیدگی رگ‌های خونی هم یکی دیگر از علائم پیری می‌باشند که به دلیل اشعه فرابنفش و آسیب دیدگی از سمت آن‌ها این اتفاق را رقم می‌زند. 

۲. دست 

دست‌ها معمولاً یکی از اولین قسمت‌های بدن هستند که علائم بالا رفتن سن را در خودشان نشان می‌دهند. همزمان که سن شما بالاتر می‌رود، میزان تولید کلاژن که یک پروتئین مهم برای تراکم پوست محسوب می‌شود، کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه با کاهش کلاژن، رطوبت کمتری در پوست شما نگه داشته می‌شود. همین موضوع باعث خشکی و خارش دست شما می‌گردد. معمولاً با بالا رفتن سن رگ‌های دست بیش از همیشه مشهود می‌شوند و بافت نرم و لطیف قبلی خودشان را به بافت زبر و خشن تر می‌دهند. 

۳.  آرنج 

زمانی که سن شما بالاتر می‌رود، پوست اطراف آرنج چروکیده و کمی شل می‌شود. دلایل زیادی برای چروکیدگی پوست آرنج وجود دارد. این قسمت حالت پوست‌پوست و بسیار خشک پیدا می‌کند. ساییدگی قسمت آرنج در برخورد با لباس و قرار گرفتن آن روی چیزهایی مثل میز، باعث افزایش خشکی در این ناحیه می‌شود و پوست آن را شل می‌کند. هر گونه کاهش وزن نیز می‌تواند پوست آرنج را در این ناحیه دچار افتادگی کند که همه این‌ها علامت پیری هستند. 

۴. مو 

همزمان که سن بالاتر می‌رود، موها رنگ طبیعی خود را از دست می‌دهند، حجم آن‌ها نیز کاهش پیدا می‌کند. زمانی که پا به سن می‌گذاریم، جریان خون در پوست سر و در اطراف فولیکول‌ها کاسته می‌شود و  در نتیجه موی شما اکسیژن کمتری دریافت می‌کند و ویتامین‌ها کمتر از حد نیاز به رشد مو می‌رسند در نتیجه مو ریزش بیشتری پیدا می‌کند و ضخامت قبلی خودش را از دست می‌دهد. 

۵. ناخن 

ناخن نشان دهنده سلامت کلی بدن است و همچنین تغییرات مختلف داخل بدن را در طول زمان نمایان می‌کند. هم زمانی که سن شما بالا می‌رود، رشد ناخن کم‌کم کاسته می‌شود و متوجه خواهید شد که ناخن هایتان دیرتر بلند می‌شوند و در نتیجه شکنندگی آن‌ها افزایش پیدا می‌کند و بیشتر در معرض آسیب و تغییر رنگ هستند. 

۶. لب‌ها

لب‌ها هم مانند پوست اطراف چشم عمل می‌کنند. به طوری که بسیار ظریف تر از قسمت‌های دیگر بدن می‌باشند و همچنین می‌توانند به سادگی چروک شوند. عاداتی مثل سیگار کشیدن یا فشار بیش از حد به آن‌ها علائم پیری مثل چروک را بیشتر نشان می‌دهد. لب‌های کم آب و خشک مستعد ترک خوردگی هستند و حتی ممکن است رنگ طبیعی خودشان را از دست بدهند. 

۷. گردن 

یکی از رایج ترین علائم بالا رفتن سن، خودش را در گردن نشان می‌دهد که آن هم ظاهر شدن علائم روی ماهیچه‌های عمودی گردن است. یکی دیگر از علائم این است که پوست گردن در قسمت هایی، دچار تیرگی می‌شود که علت آن هم می‌تواند آفتاب سوختگی، عوامل ژنتیکی یا حتی مشکلاتی مثل چاقی باشد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.