اقدامات شی برای گسترش قدرت هسته‌ای چین

  روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی به تلاش «شی جین‌پینگ» رئیس‌جمهور چین برای تقویت توانایی هسته‌ای این کشور پرداخته و نوشته است: شی ۱۹ روز پس از آغازبه‌کار خود نشستی با مقامات نظامی این کشور برگزار و در آن اعلام کرد چین باید برای تقابل احتمالی با یک دشمن قدرتمند آماده باشد؛ اظهاراتی که نشان از قصد او برای گسترش توانایی هسته‌ای چین برای دفع خطرات داشت.

به گزارش این روزنامه، شی جین‌پینگ در این دیدار در ۲۰۱۲ که صورت‌جلسه آن در آن زمان به تایید نیویورک‌تایمز رسید، قدرت نظامی را «رکن جایگاه» پکن به‌عنوان یک قدرت بزرگ دانست و گفت چین باید «در پیچیده‌ترین و دشوارترین شرایط برای مداخله نظامی یک قدرت بزرگ» آماده باشد.

خبر مرتبط
ایران، چین و روسیه رزمایش مرکب دریایی برگزار می‌کنند

رزمایش مرکب دریایی ایران، چین و روسیه تا پایان سال برگزار می‌شود.

نیویورک‌تایمز مدعی شد که شی در انظار عمومی کمتر درباره توانایی هسته‌ای صحبت می‌کند و اظهاراتش در این باره در اغلب مواقع تکراری هستند. اما اظهارات او در پشت‌صحنه نشان از آن دارد که نگرانی و بلندپروازی‌های او در یک دهه گذشته برنامه هسته‌ای چین را دچار تحول شگرفی کرده است.

بر اساس این گزارش، از همان روزهای اول، شی نشان داد برای بدل‌شدن چین به یک قدرت بزرگ، تقویت جدی قدرت هسته‌ای یک عامل مهم است. او همچنین ابراز نگرانی کرد که تسلیحات هسته‌ای نه‌چندان گسترده چین در آن زمان این کشور را در برابر ایالات متحده - همان دشمن قدرتمند - و حلقه متحدان آسیایی‌اش ضعیف کرده است. حال با افزایش گزینه‌های هسته‌ای چین، استراتژیست‌های نظامی این کشور می‌خواهند از توانایی دفاعی فراتر رفته و قابلیت استفاده تهاجمی از قدرت هسته‌ای را به دست آورند.

«چن جیاکی» محقق دانشگاه دفاع ملی چین، در مقاله‌ای در سال ۲۰۲۱ نوشت: «یک قابلیت بازدارندگی استراتژیک قدرتمند می‌تواند دشمنان را وادار کند که از اتخاذ اقدامات عجولانه خودداری کند و آنان را بدون رفتن به جنگ، تحت سلطه خود درآورد. هر کس که فناوری‌های پیشرفته‌تری در اختیار داشته باشد و سلاح‌های استراتژیک بازدارنده بیشتری توسعه دهد... در دوران صلح صدایی رسا دارد و در جنگ هم ابتکار عمل را به دست می‌گیرد.»

به گزارش این روزنامه آمریکایی، چین در دوره رهبری شی جین‌پینگ کلاهک‌های هسته‌ای خود را دوبرابر کرده و به ۵۰۰ عدد رساند. اگر این کشور با همین سرعت به گسترش کلاهک‌های هسته‌ای ادامه دهد، چین تا سال ۲۰۳۵ دارای تقریباً ۱۵۰۰ کلاهک هسته‌ای خواهد بود که تقریباً با تعداد کلاهک‌های مستقر آمریکا و روسیه برابری می‌کند.

این کشور همچنین درحال‌توسعه طیف گسترده‌ای از موشک، زیردریایی، بمب‌افکن و ادوات مافوق‌صوت پیشرفته‌ای است که می‌توانند حمله هسته‌ای انجام دهند.

گسترش سریع توانایی هسته‌ای چین موجب نگرانی آمریکا شده و این کشور را در یافتن پاسخ مناسب به برنامه هسته‌ای پکن با مشکل مواجه کرده است؛ امری که می‌تواند جو حاکم بر مناسبات جهانی را تغییر دهد. از سوی دیگر، با افزایش توانایی‌های هسته‌ای چین، احتمال حمله چین به تایوان نیز افزایش می‌یابد؛ چراکه اطمینان چین از محدودکردن احتمال مداخله مستقیم آمریکا کاهش می‌یابد.

به گزارش نیویورک‌تایمز، چین همچنین نه‌تنها به دنبال افزایش تعداد کلاهک‌های هسته‌ای خود است، بلکه تلاش زیادی برای مخفی‌کردن این کلاهک‌ها و حفاظت از آنان به کار می‌گیرد. پکن خواستار آن است که توانایی استفاده سریع از این کلاهک‌ها را از بسترهای گوناگون زمینی، دریایی و هوایی به دست آورد.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.