واکنش تند روسیه به رزمایش بزرگ ناتو در نزدیکی مرزهای این کشور

 ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد برنامه‌های ائتلاف آتلانتیک شمالی (ناتو) برای برگزاری رزمایش نظامی تحت عنوان «مدافع ثابت‌قدم ۲۰۲۴» در نزدیکی مرزهای روسیه تحریک‌آمیز است، خطر برخوردهی نظامی را افزایش می‌دهد و احتمالا پیامدهای غم انگیزی برای اروپا خواهد داشت.

وی که در در جمع خبرنگاران در مسکو صحبت می‌کرد، دراین‌باره گفت «این رزمایش آشکارا ماهیت تحریک آمیز دارد. برای چندین ماه، یک گروه ۹۰۰۰۰ نفری از نیروهای ۳۱ کشور عضو ناتو و همچنین سوئد به طور فعال در نزدیکی مرزهای روسیه در قلمرو نروژ تا رومانی فعالیت خواهند کرد. این مرحله عمداً با هدف تشدید اوضاع است. این خطر حوادث نظامی را افزایش می دهد و در نهایت می تواند به عواقب غم انگیزی برای اروپا منجر شود.

این دیپلمات روس با تأکید بر اینکه «مسکو هیچ برنامه ای برای حمله به کشورهای ناتو ندارد» افزود ناتو این واقعیت را کتمان نمی کند که در این رزمایش «وظایف دفع تهدید روسیه» انجام خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه درادامه گفت: دریاسالار راب بائر، رییس کمیته نظامی ناتو گفته که این ائتلاف برای درگیری با روسیه آماده می شود و همچنین اظهارات مشابهی نیز بارها از سوی رهبری کشورهای ناتو شنیده شده است.

خبر مرتبط
روسیه برای به رسمیت شناختن طالبان شرط گذاشت

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه پس از برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل اظهارداشت حکومت طالبان تعهداتش را از جمله احترام به حقوق زنان و دختران و ایجاد یک دولت فراگیر در افغانستان عملی نکرده است.

هفته گذشته نیز «کریستوفر کاولی» فرمانده ارشد سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) امروز پنج‌شنبه اعلام کرد که نزدیک به ۹۰ هزار نیروی نظامی در بزرگترین رزمایش ناتو در دهه‌های اخیر با عنوان «مدافع ثابت‌قدم ۲۰۲۴» شرکت خوهند کرد. این رزمایش از این هفته آغاز شده و تا ماه «می» (بیش از سه ماه) ادامه خواهد داشت.

این ژنرال آمریکایی پنج‌شنبه گذشته و پس از نشست دو روزه رؤسای دفاع ملی به خبرنگاران در بروکسل گفت: «ائتلاف (ناتو) توانایی خود را برای تقویت منطقه یورو-آتلانتیک با حرکت نیروهای فراآتلانتیکی از آمریکای شمالی نشان خواهد داد».

وب‌سایت «بارونز» نیز به نقل از کریستوفر کاولی نوشت: این رزمایش چند ماهه به منظور آزمایش توانایی ناتو برای درگیری با دشمنانی مانند روسیه است. در این رزمایش یگان‌های نظامی ۳۱ عضو ناتو و همچنین نیروی نظامی سوئد هم حضور دارند که خواستار پیوستن به ناتو است. به نوشته بارنز این رزمایش متشکل از مجموعه‌ای از رزمایش‌های انفرادی کوچک‌تر، از آمریکای شمالی تا جناح شرقی ناتو، نزدیک به مرز روسیه خواهد بود و در آن ۵۰ کشتی نیروی دریایی، ۸۰ هواپیما و بیش از ۱۱۰۰ خودروی جنگی شرکت خواهند کرد.

این رزمایش - بزرگترین رزمایش ناتو از زمان رزمایش Reforger در سال ۱۹۸۸ در طول جنگ سرد - در حالی برگزار می‌شود که ناتو در مواجهه با جنگ روسیه علیه اوکراین، سیستم دفاعی خود را اصلاح می‌کند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.