مسکو شمشیر را از رو بست / جنگنده‌های ناتو را نابود می‌کنیم

سخنگوی وزارت خارجه روسیه ماریا زاخارووا هشدار داد مسکو در نابود کردن جنگنده‌های اف-۱۶ ساخت آمریکا که به کی‌یف فرستاده می‌شود، تردید نخواهد کرد.

زاخارووا امروز چهارشنبه در نشست خبری روزانه گفت روسیه اطلاع دارد که غرب به زودی جنگنده‌های پیشرفته در اختیار اوکراین قرار خواهد داد که انتظار می‌رود اولین تحویل آن‌ها سال آینده صورت بگیرد. 

وی افزود «بخش قابل توجهی از زیرساخت‌های فرودگاهی اوکراین تخریب شده و جنگنده‌های آمریکایی ممکن است از فرودگاه‌های خارج از این کشور از جمله لهستان، اسلواکی و رومانی عملیات انجام دهند». 

ادعای جنجالی روسیه درباره جنگ/ ناتو جنگ ترکیبی علیه مسکو آغاز کرد

این دیپلمات ارشد روس هشدار داد نیروهای مسلح روسیه این جنگنده‌ها را که در درگیری مشارکت دارند به عنوان اهداف مشروع برای نابودی در نظر می‌گیرند. وی با بیان این که «تحویل جنگنده‌های اف-۱۶ در آینده، ناتو را بیشتر در درگیری اوکراین غرق می‌کند»، تاکید کرد «بلوک نظامی تحت رهبری آمریکا در واقع جنگی هیبریدی را علیه روسیه در پوشش نجات اوکراین به راه انداخته است». 

اوکراین مدتهاست که جت‌های پیشرفته را از غرب با این استدلال که برای مقابله با برتری هوایی روسیه وجود آن‌ها حیاتی است، درخواست کرده است. ماه مه بعد از ماه‌ها تردید، انگلیس و هلند «ائتلافی بین‌المللی» را برای کمک به کی‌یف در جهت تامین اف-۱۶ اعلام کردند. 

پیش‌تر ایالات متحده حاضر به ارسال تسلیحات پیشرفته به اوکراین نبود، زیرا نگران بود این مسئله به تنش‌ها در اوکراین دامن بزند و غرب را وارد درگیری با روسیه کند؛ اما با گذشت زمان تغییر رویه داد و با ارسال پدافند هوایی پاتریوت، تانک‌های آبرامز و مهمات خوشه‌ای به اوکراین موافقت کرد.

اوت بود که آمریکا راه را برای دانمارک و هلند به منظور ارائه این جنگنده‌ها به کی‌یف هموار کرد و همچنین به کشورهای اروپایی مجوز آموزش خلبانان اوکراینی را داد. اکتبر، بلژیک هم اعلام کرد تعداد اعلام نشده‌ای از این جنگنده‌ها را از سال ۲۰۲۵ در اختیار اوکراین قرار می‌دهد. 

آمریکا هم به این تلاش با آموزش تعداد کمی از خلبانان اوکراینی در خاک خود پیوسته و حدود ۲۰۰ پرسنل نظامی هم قرار است آموزش تعمیر و نگهداری این جنگنده‌ها را ببینند. 

اوکراین در بحران/ مشاوران زلنسکی هشدار دادند

سه‌شنبه وزیر خارجه اوکراین دیمیتری کولبا گفت همه تصمیمات سیاسی درباره تحویل این جنگنده‌ها گرفته شده و به محض حل شدن همه مسائل فنی به اوکراین ارسال می‌شود. پیش‌تر، رئیس کمیته نظامی ناتو گفته بود اوکراین تا پایان عملیات ضدحمله علیه نیروهای روسیه، جنگنده اف-۱۶ دریافت نخواهد کرد. وی تصریح کرد آموزش خلبانان و متخصصان فنی اوکراینی و همچنین ایجاد یک سازمان لجستیک برای ارائه این هواپیماها به کی‌یف، تا قبل از این ضد حمله غیرممکن است.

 با وجود ارسال تجهیزات گسترده از سوی کشورهای غربی برای اوکراین، ضدحملات کی‌یف علیه مواضع روسیه که مدت‌ها بود برای آن تبلیغ می‌کرد موفقیتی در پی نداشته است. روسیه بارها درباره تسلیح اوکراین به غرب هشدار داده و وزیر خارجه این کشور سرگئی لاوروف گفته مسکو اف-۱۶ را به دلیل ظرفیت این جنگنده‌ها در حمل تسلیحات هسته‌ای «تهدید هسته‌ای» در نظر می‌گیرد.

«سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه اخیراً گفت سامانه‌های پدافند هوایی روسیه می‌تواند تمام جنگنده‌های اف-۱۶ وعده داده شده غرب به اوکراین را در ۲۰ روز سرنگون کند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.