آمادگی اوکراین برای یک حمله بزرگ به ارتش روسیه

این روزنامه آمریکایی نوشت که بر اساس اسناد پنتاگون که به بیرون درز کرده و در اینترنت منتشر شده است، اوکراین  برای انجام ضد حمله علیه نیروهای روسی در ماه آینده خود را آماده می کند.

انتظار می رود که اوکراین تا اواخر ماه آوریل ۱۲ لشکر جنگی مهیا کند و هر کدام از این لشکرها نزدیک به ۴هزار نظامی را در بر می گیرد.

ادعای عجیب ترامپ علیه ایران

نیویورک تایمز نوشت که ایالات متحده آمریکا به همراه هم پیمانانش در حال آموزش دادن و مجهیز کردن ۹ لشکر از این لشکرهای اوکراینی است.

توضیحات دفتر ریاست جمهوری روسیه درباره بدل پوتین

به زعم این روزنامه کی یف طرح ها و برنامه های میدانی خود را به اطلاع شخصیت های آمریکایی نمی رساند ولی انتظار می رود که عملیاتی را در جنوب این کشور از جمله در طول ساحل دریای آزوف انجام دهد.

 قدرت‌نمایی چین در خاورمیانه/ روایتی از سنت‌شکنی پکن در توافق ایران و عربستان

روسیه می گوید حمله شناورهای بدون سرنشین نیروی دریایی اوکراین به سمت اهدافی در آب‌های مشرف به یکی از شهرهای بندری جنوب غربی شبه‌جزیره کریمه در دریای سیاه را دفع کرده است.

وزارت دفاع روسیه با اعلام این خبر تصریح کرد که حملات یاد شده که نخستین ساعات بامداد روز دوشنبه صورت گرفت، بخشی از ناوگان نیروی دریایی این کشور در دریای سیاه مستقر در بندر سواستوپل را هدف قرار داده بود.

سواستوپل، شهری بندری در شبه جزیره کریمه اوکراین که روسیه  آن را در سال ۲۰۱۴ میلادی ضمیمه خاک خود کرد از فوریه گذشته که روسیه تهاجم نظامی به اوکراین را آغاز کرد تا کنون بارها مورد حملات هوایی قرار گرفته است.

مقامات نظامی روسیه پیش‌تر بارها اوکراین را مسئول انجام این حملات اعلام کرده بودند؛ این‌بار اما صجت از حملات پهپاد‌های دریایی به حریم این منطقه است.

وزارت دفاع روسیه در همین راستا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «رژیم کی‌یف حدود ساعت ۳:۳۰ بامداد به وقت محلی تلاش کرد که با سه قایق تندرو بدون سرنشین به پایگاه ناوگان دریای سیاه در سواستوپل حمله کند.»

بنا به روایت مطرح شده در این بیانیه که رویترز اعلام کرده به صورت مستقل قادر به تایید آن نیست روسیه هر سه پهپاد نیروی دریایی اوکراین را منهدم کرد و هیچ خسارت یا تلفاتی را در این روند متحمل نشده است.

 

ساکنان سواستوپل نیز به رویترز گفتند که نگران موج حملات پهپادهایی هستند که پیش‌تر این شهر با آن مواجه شده است؛ برخی دیگر از ساکنان نیز گفته‌اند با این شرایط کنار آمده‌اند.

النا کودرنکو، یکی از ساکنان سواستوپل می‌گوید: «حمله پهپادها شما را بیدار می‌کند، جایی نیست که بتوان آرام خوابید، خانه می لرزد. در این شرایط بیشتر نگران فرزندان هستیم.»

او که در کنار آب‌های بندر شهر ایستاده می‌افزاید: «اما ما به سیستم ضد موشکی اطمینان داریم و می‌دانیم که سواستوپل به خوبی محافظت می‌شود.»

اولگا لونشاکوا، یکی دیگر از ساکنان می‌گوید: «ما به سر و صدای همیشگی و تمرین‌های مداوم (نظامی) عادت کرده‌ایم. ما دیگر به سختی متوجه این حملات می شویم.»

اوکراین هنوز به این حملات که مسکو مدعی است از سوی نظامیان اوکراینی صورت گرفته، هیچ واکنشی نشان نداده است.
کی‌یف تقریباً هرگز به صورت آشکار مسئولیت حملات در داخل روسیه و یا مناطق تحت کنترل روسیه در اوکراین را بر عهده نمی‌گیرد.

روسیه سال ۲۰۱۴ سواستوپل را به همراه مابقی مناطق شبه جزیره کریمه ضمیمه خاک خودش کرد، این در حالیست که شبه جزیره کریمه از سوی جامعه بین الملل به عنوان بخشی از خاک اوکراین شناخته می‌‌شود. این شهر بیش از دو قرن پایگاه اصلی نیروی دریایی روسیه بوده است.

از سوی دیگر، رویترز روز دوشنبه به نقل از یک مقام روس اعلام کرد که یک پهپاد ساخت اوکراین مملو از مواد منفجره در جنگلی واقع در یکی از مناطق مسکو سقوط کرده است؛ هیچگونه تلفات جانی از سوی مقامات روس برای این حادثه گزارش نشده است.

روسیه ماه گذشته میلادی از سرنگونی یک پهپاد اوکراینی در جنوب پایتخت روسیه خبر داده بود؛ حمله‌ای که گفته شد به چند ساختمان مسکونی خسارت وارد و سه نفر را مجروح کرده است.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.