مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: خطر مرگ در بیماران دیابتی ۲ برابر افراد غیر دیابتی است.

امید بنفشی اظهار کرد: دیابت یک بیماری مزمن است که در اثر نارسایی پانکراس در تولید انسولین یا عدم تاثیر انسولین بر ارگان‌های هدف ایجاد می‌شود.

وی اظهارکرد: بیشتر غذاهای مصرفی در راه تولید انرژی در بدن تبدیل به قند می‌شود و زمینه افزایش قند خون در بدن را فراهم می‌کند.

وی با بیان اینکه دیابت شامل سه نوع است، دیابت نوع یک، نوع دو و دیابت  بارداری است اظهارکرد: ۹۰ درصد موارد دیابت از نوع دو است که ارتباط نزدیکی با وزن بالای بدن و عدم تحرک بدنی دارد.

به گفته مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی کردستان، دیابت نوع ۲ بیشتر افراد بزرگسال و میانسال در رده های سنی ۴۰/۵۰ سال را مبتلا می‌کند.

وی پرخوری، پرنوشی و پرادراری را از علایم اصلی دیابت ذکر کرد و افزود: با آزمایش قند خون می‌توان پی به ابتلای این بیماری در افراد شد.

وی داشتن اضافه وزن و  چاقی، کم‌ تحرکی، سابقه فامیلی و ارثی، چربی و فشار خون بالا  مهم‌ترین علل زمینه ساز  ابتلا به دیابت عنوان کرد.

به گفته مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی کردستان، خانواده‌هایی که یکی از اعضای آنها سابقه ابتلا به دیابت دارد، افراد مبتلا به چربی خون بالا، فشار خون بالا و زنانی که در دوران بارداری سابقه سقط جنین داشته‌اند در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دارند.

وی ورزش و تحرک جسمی، داشتن رژیم غذایی مناسب سرشار از سبزیجات و میوه‌جات، کاهش مصرف زیاد قند در پیشگیری از ابتلا به دیابت موثر دانست.

دیابت شایع‌ترین علل نارسایی کلیه است

بنفشی دیابت را یکی از شایع‌ترین علل نارسایی کلیه دانست و گفت: نابینایی، نارسایی کلیه و دیالیز، حمله قلبی، سکته مغزی و قطع انگشتان پا را از عوارض بیماری دیابت عنوان کرد.

به گفته مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی کردستان، افراد دیابتی پنج برابر افراد غیردیابتی مبتلا به سکته قلبی می‌شوند.

وی با بیان اینکه دیابت نوع ۲ قابل پیشگیری است اظهارکرد: آموزش، خودمراقبتی و پیروی از شیوه زندگی سالم و مصرف دارو در کنترل این بیماری موثر است.

وی خود مراقبتی را بهترین راهکار پیشگیری از دیابت یا ابتلا به عوارض آن عنوان کرد و گفت: تحرک و فعالیت بدنی و مصرف مناسب میوه و سبزی کاهش مصرف قند و چربی به کنترل این بیماری کمک می‌کند.

مدیر پیشگیری و مبارزه بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی بر درمان و کنترل پرفشاری خون، مراقبت از پای بیماران دیابتی و غربالگری تاکید کرد.

۹۰ درصد دیابتی‌های کردستان مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند

به گفته وی،  بیش از ۹۰ درصد بیماران دیابتی در کردستان مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند که به دلیل سبک غلط زندگی ایجاد شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس،  مطالعات نشان داده که علل۵۰ درصد مرگ و میرها قلبی و سکته‌های مغزی ناشی از دیابت است.

بر اساس پیش بینی‌های سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۳۰ بیماری دیابت هفتمین عامل  مرگ انسان‌ها خواهد بود.

این مطلب برایم مفید است
19 نفر این پست را پسندیده اند