ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور صبح امروز در حاشیه برگزاری کنکور سراسری سال ۱۴۰۰، اظهار کرد: آزمون سراسری ۱۴۰۰ از صبح امروز با شرکت داوطلبان هنر در زمان مقرر آغاز شد. 

وی با بیان اینکه در آزمون امسال نزدیک ۹۰ درصد از داوطلبان کارت خود را دریافت کردند، گفت: به طور کلی ۵۹ درصد داوطلبان خانم و ۴۱ درصد آنها مرد هستند و نسبت به سال گذشته  ۳۵ هزار کاهش داوطلب داشتیم. 

خدایی افزود: ظرفیت‌های ما مشابه سال گذشته است و پارسال یک میلیون ظرفیت داشتیم که امسال هم همینطور بوده است.

* نتیجه نهایی کنکور در اواخر شهریور اعلام می‌شود

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه نتیجه اولیه کنکور 10 مرداد اعلام می‌شود، گفت: انتخاب رشته از اواسط مرداد آغاز می‌شود و نتیجه نهایی کنکور نیز در اواخر شهریور اعلام خواهد شد.

 وی در خصوص رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مراحل برگزاری آزمون افزود: در خصوص پروتکل‌ها، تجربه سال گذشته را داشتیم و از این رو تعداد حوزه‌ها به ۳ هزار و ۵۲۲ حوزه افزایش یافت؛ ضمن اینکه پروتکل‌های بهداشتی مشابه سال گذشته با دقت بیشتر رعایت می‌شود.

خدایی ادامه داد: قبل از برگزاری آزمون کد ملی داوطلبان را به وزارت بهداشت دادیم و وزارت بهداشت با توجه به سیستم‌هایی که برای غربالگری داشت داوطلبان مبتلا به کرونا و یا مشکوک را شناسایی کرد.

وی اضافه کرد: تعداد مبتلایان به کرونا از نُرم جامعه کمتر بود لذا با اطمینان خاطر رعایت پروتکل‌ها به داوطلبان می‌گوییم که نگرانی از این بابت وجود ندارد. 

* برخورد با کلاهبردان در موضوع کنکور

رئیس سازمان سنجش آموزش درباره موضوع لو رفتن سؤالات کنکور اظهار کرد: در ابتدا لازم می‌دانم از مجموعه همکاران قوه قضائیه، پلیس فتا، پلیس امنیت، وزارت کشور و... تشکر می‌کنم.

وی با بیان اینکه برای پیگیری از تخلف، کمیته‌ای در سازمان سنجش با مدیریت دادستانی تشکیل شد، افزود: اکثریت این افراد کلاه‌برداران هستند و شگردشان این است که می‌گویند سؤالات را داریم و از داوطلبان ۵۰ درصد پول را قبل از ارائه سؤالات می‌گیرند و عنوان می‌کنند 50 درصد باقیمانده را بعد از دادن سؤالات می‌گیریم اما بعد از گرفتن همان ۵۰ درصد اول، دیگر هیچ خبری از آنها نمی‌شود. 

خدایی اضافه کرد: سؤالات ما به هیچ عنوان بیرون نمی‌آید و  این افراد حتی جلد دفترچه ما را ندارند.

وی تصریح کرد: شاید یک سری تخلف‌های موردی هم در برخی حوزه‌ها مانند همراه داشتن موبایل و لوازم الکترونیکی باشد که با آن هم برخورد می‌کنیم و از آن شخص، آزمون مجدد می‌گیریم؛ حتی اگر فرد شاگرد اول هم باشد با وجود داشتن موبایل اجازه نمی‌دهیم به محل آزمون برود.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: خانواده‌های داوطلبان به هیچ عنوان تحت تأثیر گروه‌ها و کانال‌هایی که در خصوص فروش سؤال فعالیت دارند، قرار نگیرند.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند