به گزارش خبرگزاری یونهاپ، خواهر "کیم جونگ-اون"، رهبر کره شمالی از کره جنوبی به خاطر عدم توانایی متوقف کردن اعلامیه‌های ضدپیونگ‌یانگ که هفته گذشته توسط یک گروه فراری به پرواز درآمد، انتقاد کرد، آن را "تحریک غیرقابل تحمل" خواند و نسبت به "اقدام متشابه"‌ هشدار داد.

 "کیم یو-جونگ" اظهارات خود را طی بیانیه‌ای در خبرگزاری مرکزی کره منتشر و اعلام کرد، دولت کره جنوبی "بار دیگر جلوی اقدامات بی‌پروا نایستاده" و "نارضایتی" خود را از این موضوع ابراز کرد.

کیم در این بیانیه گفت: متواریان از کره شمالی که در کره جنوبی هستند، اخیراً بار دیگر اعلامیه‌هایی علیه جمهوری خلق دموکراتیک کره پخش کردند که تحریک غیرقابل تحملی علیه آن محسوب می‌شود. با این وجود، مقامات کره جنوبی بار دیگر اقدامات بی‌پروای متواریان کره شمالی را متوقف نکرده و به آن‌ها چشمک زدند.

وی خاطرنشان کرد: نارضایتی در برابر چنین اقدامات ناپسندی را نمی‌توان پنهان کرد... ما مانورهایی را که زباله‌های انسانی در جنوب انجام داده‌اند، یک تحریک جدی علیه کشور خود تلقی می‌کنیم و اقدام متناظر و متشابه را بررسی خواهیم کرد. بیش‌تر از این نمی‌توانیم نظاره‌گر باقی بمانیم.

با این وجود کیم در این باره که اقدام متناظر کره شمالی چه خواهد بود، توضیحی نداد.

روز جمعه، مبارزان برای کره شمالی آزاد به رهبری "پارک سانگ-هاک"، متواری منتقد کره شمالی، مدعی شد ۱۰ بادکنک بزرگ حامل ۵۰۰ هزار اعلامیه همراه با ۵۰۰ اعلامیه و ۵ هزار اسکناس یک دلاری آمریکا را از مناطق مرزی ناشناس، به کره شمالی فرستاده است.

این اولین مورد در نوع خود، از زمان اعمال ممنوعیت انتشار اعلامیه توسط دولت سئول در اواخر ماه مارس بود.

دولت کره جنوبی گفته است این ممنوعیت برای حفاظت از جان و امنیت شهروندان ساکن مناطق مرزی ضروری است چرا که برخی اعلامیه‌ها که معمولاً به تمسخر رهبران و رژیم کره شمالی می‌پردازند، می‌توانند باعث تحریک پیونگ‌یانگ شوند.

ساعاتی پس از این بیانیه، وزارت اتحاد سئول که به مسائل فرامرزی رسیدگی می‌کند، از همه از جمله کره شمالی خواست، از اقداماتی که تنش‌ها پیرامون شبه‌جزیره کره را افزایش می‌دهد، دوری کنند و وعده ادامه تلاش برای ایجاد صلح و پیشبرد روابط بین‌کره را داد.

این وزارت‌خانه همچنین تکرار کرد در حال تحقیق از مقامات مربوطه در مورد ارسال ادعایی اعلامیه در هفته گذشته است و افزود ممنوعیت ضداعلامیه، باید در تطابق با هدف حفاظت از ایمنی و جان شهروندان مناطق مرزی، رعایت شود.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند