به گزارش روزنامه دیلی‌ میل، سازمان فضایی آمریکا (ناسا) به تازگی تصاویری از طرح مفهومی ایستگاه فضایی «دروازه‌ ماه» منتشر کرده است که ظاهر این ایستگاه فضایی را  که در سال ۲۰۲۴ پرتاب می‌شود ، نشان می دهد.

ناسا اعلام کرده است که «ایستگاه فضایی دروازه‌ ماه» محلی برای اسکان فضانوردانی خواهد بود که به ماه سفر می کنند. ظرفیت این ایستگاه فضایی چهار نفر است و شرکای ناسا از جمله کانادا، اروپا و ژاپن در آن کار خواهند کرد.

بخش‌های بزرگ این ایستگاه فضایی توسط شرکای تجاری ساخته می‌ شوند و دارای یک اتصال برای فضاپیمای «استارشیپ» اسپیس‌ ایکس است که فضانوردان را از این ایستگاه به ماه می‌برد و به زمین باز می‌ گرداند.

ناسا همچنین تایید کرده که این پلتفرم می‌تواند یکی از بزرگ‌ ترین نگرانی‌ ها برای سفر به ورای مدار زمین را با اندازه‌گیری میزان تشعشات حل کند. قرار است که مجموعه ابزار تشخیص‌دهنده‌ تشعشعات، در اولین ماژول از این ایستگاه بین‌ المللی چندمنظوره به فضا ارسال شود. این ایستگاه در مدار ماه قرار می‌گیرد و هر هفت روز یک بار آن را دور خواهد زد.

ایستگاه فضایی دروازه ماه بخش اصلی ماموریت «آرتمیس» خواهد بود که در این ماموریت  قرار است ناسا اولین زن و یک مرد دیگر را در سال ۲۰۲۴ به ماه بفرستد. با این حال ممکن است این ماموریت به تاخیر بیفتد.بخش عظیمی از ماموریت آرتمیس از جمله دروازه‌ی ماه توسط موشک سامانه پرتاب فضایی ناسا انجام خواهد گرفت.

ساخت این موشک تقریبا به پایان رسیده و اولین پرواز آزمایشی‌اش را که در آن فضاپیمای « اوریون»  را بدون خدمه به مدار ماه می‌برد در اواخر سال جاری یا اوایل سال آینده میلادی انجام خواهد داد.

با این حال ناسا اعلام کرده است که در ماه فوریه ساخت ایستگاه فضایی دروازه‌ ماه را با کمک موشک فالکون اسپیس‌ ایکس آغاز خواهند کرد. شرکت اسپیس ایکس عناصر اصلی ایستگاه فضایی دروازه‌ ماه را به مدار خواهد فرستاد.

این ایستگاه فضایی در ابتدا ظرفیت چهار نفر را دارد اما با گذر زمان با اتصال ماژول‌های جدید تجهیزات آن گسترش می‌یابد و ظرفیت آن اضافه می‌ شود.

این مطلب برایم مفید است
65 نفر این پست را پسندیده اند