مرغ ارزان شد

حبیب اسداله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از کاهش قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری۱۷ هزار تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۲۴ هزار تا ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان است.

به گفته وی، نرخ کنونی هر کیلو مرغ زنده نسبت به روز‌های گذشته ۷۰۰ تومان و مرغ گرم یک هزار و ۲۰۰ تومان کاهش داشته است.

اسداله نژاد در واکنش به عرضه مرغ بسته بندی با وزن ۱.۸۰۰ گرمی به نرخ ۹۸ هزار تومان در فروشگاه‌ها بیان کرد: عرضه با نرخ‌های فعلی سودجویی برخی واحد‌های صنفی است که تحت عناوین مختلف همچون بسته بندی، قطعه بندی و مرغ سبز با نرخ‌های بالاتری عرضه شود.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی ادامه داد: دستگاه‌های نظارتی تنها فشار بر تولیدکننده وارد می‌کنند  این درحالی است که نسبت به قیمت نهایی محصول در بازار بی تفاوت هستند.

این مقام مسئول درباره آینده بازار مرغ گفت: با وجود ساماندهی بازارگاه نهاده‌های کشاورزی و حذف واسطه‌ها و دلالان پیش بینی می‌شود که روند کاهش قیمت در بازار استمرار یابد به طوریکه با رغبت مرغداران به جوجه ریزی، قیمت مرغ به نرخ مصوب خود برسد.

اسداله نژاد قیمت مصوب هر کیلو مرغ زنده را ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان با احتساب ۱۰ درصد افزایش یا کاهش در اختیار استانداران و مرغ گرم را ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام کرد.

به گفته وی، اگر وعده‌های مسئولان در خصوص تامین ۱۰۰ درصدی نهاده مورد نیاز مرغداران با نرخ مصوب محقق شود، قیمت مرغ در بازار کاهش می‌یابد، در غیراینصورت بازار مرغ دچار چالش می‌شود.

اسداله نژاد قیمت کنونی هر کیلو ذرت در بازار آزاد را ۳ هزار و ۵۰۰ تومان و کنجاله سویا را ۱۴ هزار تومان اعلام کرد و گفت: ورود مستقیم مرغداران به سامانه بازارگاه و حذف واسطه‌ها و دلالان امتیاز مثبتی جهت جوجه ریزی واحد‌های تولیدی محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: دولت با اتخاذ برخی تدابیر باید مرغداران را به سمت جوجه ریزی سوق دهد، در غیر این صورت با چالش کمبود مرغ در سطح کشور روبرو خواهیم شد.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.