روزنامه «تلگراف» انگلیس نوشت که عربستان سعودی تصمیم دارد خانه «لورنس عربستان» یا (لورنس عرب)، افسر جاسوس انگلیس را با هدف «جذب توریست» بازسازی کند.

خانه «توماس ادوارد لورنس» که در بین عرب‌ها به لورنس عرب معروف است، در بندر «یَنبُع» واقع در غرب عربستان و در ساحل دریای سرخ قرار دارد.

این افسر اطلاعاتی انگلیس در جریان جنگ جهانی دوم توانست با متحد کردن قبایل عرب در حجاز و شبه جزیره عربستان، عرب‌ها را علیه ترک‌های عثمانی تحریک کرد و شبه جزیره عرب را از عثمانی جدا کند.

تلاش‌ها و اقدامات لورنس عربستان نقش مهمی در تجزیه عثمانی و شکل‌گیری کشورهای عرب در شمال شبه جزیره و اشغال فلسطین به دست صهیونیست‌ها داشته است.

«احمد المحتوت»، شهرداری ینبع گفت که مقرر است تا پایان سال میلادی جاری منزل این افسر اطلاعاتی انگلیسی برای بازدید گردشگران آن هم از کشورهای غربی آماده شود.

او با بیان اینکه مرحله نخست ترمیم و بازسازی خانه لورنس عربستان به پایان رسیده اظهار داشت که این خانه دارای ارزش تاریخی است و بسیاری از گردشگران خارجی به دنبال بازدید از خانه «افسر اطلاعاتی بریتانیا» هستند.

لورنس عربستان در سال ۱۹۱۶ با کمک قبایل عرب و تجهیزات انگلیس، نیروهای عثمانی را از این منطقه خارج کند و تا خلیج عقبه در نزدیک فلسطین اشغالی عقب براند.

انتشار بازسازی خانه لورنس عربستان واکنش منفی کاربران عرب در فضای مجازی را در پی داشته است. مخالفان این اقدام، از اینکه عربستان سعودی خانه «استعمار کننده» آن‌ها را بازسازی می کند، انتقاد کردند.

برخی از تحلیلگران، تنش بین عربستان سعودی و ترکیه را در اتخاذ چنین تصمیمی تأثیر گذار دانسته و گفته‌اند که عربستان سعودی به دنبال خشگیم کردن ترکیه است.

دو سال پیش نیز عربستان سعودی و مقامات اماراتی، نیروهای عثمانی و والی عثمانی مدینه «فخری پاشا» را که در برابر حمله قوای انگلیس و وهابی به مدینه منوره مقاومت کرده بود، اشغال‌گر خطاب کردند.

حملات رسانه‌‌ای سعودی و اماراتی به ترکیه بعد از ماجرای ترور «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول و عدم همکاری ترکیه برای سرپوش گذاشتن بر این ترور بیشتر شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند