شهر وین پایتخت اتریش همچون گذشته امروز (سه‌شنبه) باز هم میزبان نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور معاونان و مدیران سیاسی ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) و به ریاست سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و «هلگا اشمید» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا است.

البته طبق روال این نشست باید هر سه ماه یک بار برگزار شود که به دلیل شرایط کرونا قدری با تاخیر برگزار می‌شود.

این نشست در حالی برگزار می‌شود که چندی است تلاش‌های آمریکا برای اعمال فشار بیشتر به ایران و اقدامات ضد ایرانی با ناکامی مواجه شده است و در این خصوص عباس عراقچی خاطرنشان کرد: این جلسه به خاطر همزمانی با وقایعی که در نیویورک می‌گذرد و تلاش‌هایی که آمریکا برای به اصطلاح برگرداندن قطعنامه‌های سابق شورای امنیت و به نوعی نابودی برجام در نیویورک انجام می‌دهد، ویژگی خاصی را پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه موضوع تلا‌ش‌های آمریکا در نیویورک حتما یک بحث جدی در جلسه کمیسیون مشترک خواهد بود، عنوان کرد: امیدواریم کمیسیون مشترک بتواند به مواضع یکسان و واحدی برسد و در خصوص نحوه ادامه مسیر و مقابله با تلاش‌های آمریکا و تلاش‌هایی که این کشور برای نابودی برجام به کار گرفته، تصمیماتی را اتخاذ کند.

معاون وزیر خارجه بیان کرد: امیدواریم بتوانیم با کشورهای عضو با همان مواضعی که در نیویورک داشتند،  بحث سازنده‌ای را در جریان کمیسیون مشترک داشته باشیم و جمع بندی کنیم.

 

عباس عراقچی روز گذشته با هلگا اشمید معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر خارجه اتریش به صورت جداگانه در وین دیدار و گفت‌وگو کرد. او قرار است با رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز دیدار کند. گروسی در هفته‌ای که گذشت سفری به تهران داشت و با مقامات ایرانی دیدار و گفت‌وگو کرد و در پایان نیز بیانیه‌ای مشترک صادر شد. براساس توافق ایران و آژانس، ایران داوطلبانه به دو مکان مشخص شده دسترسی داده و فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس را برای حل و فصل این موضوعات تسهیل می‌کند و بعد از تجزیه و تحلیل اطلاعات، آژانس هیچ سوال دیگری از ایران و هیچ درخواستی برای دسترسی به مکان‌های فراتر از آنچه ایران اظهار کرده، ندارد.

«ژائو لیجیان»، سخنگوی وزارت خارجه چین نیز دیروز (دوشنبه) از طرف‌های باقی‌مانده در «برجام» خواست از جلسه کمیسیون مشترک به عنوان فرصتی برای تأکید بر تعهدشان به این توافق هسته‌ای و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت استفاده کنند.

او در کنفرانس خبری روزانه گفت: «جلسه کمیسیون مشترک برجام روز ۱ سپتامبر در وین برگزار خواهد شد. چین امیدوار است همه طرف‌ها بتوانند از این فرصت برای تأکید بر تعهدشان به برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت استفاده کرده و روند سازش سیاسی بر سر مسئله هسته‌ای ایران را به پیش ببرند.»

نشست قبلی کمیسیون هفتم اسفند ماه ۱۳۹۸ در شهر وین برگزار شد. اعضای حاضر در آن نشست نگرانی جدی پیرامون گام‌های ایران در خصوص تعهدات هسته‌ای ذیل برجام را ابراز کرده و همچنین تصدیق کردند که وضع مجدد تحریم‌های آمریکا، مانع بهره‌مندی کامل ایران از منافع ناشی از رفع تحریم‌ها شده است.

قبل از آن نیز کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزارت خارجه‌های ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) ۱۵ آذرماه سال گذشته (۱۳۹۸) در محل نمایندگی اتحادیه اروپا در وین برگزار و در آن نشست اعضای حاضر بار دیگر بر تلاش برای حفظ برجام تأکید کردند.

 

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند